5x Hana Machková

30. 12. 2021 | | Nezařazené, Zprávy ze školy Machková

Všichni si rádi zaznamenáváme své důležité životní okamžiky. Mohou to být různá data, přelomové roky či dosažené cíle, které pak vnímáme jako milníky našeho života. O jaká čísla by šlo v případě Hany Machkové, rektorky Vysoké školy ekonomické (VŠE), která bude na jaře ve své funkci končit, si můžete přečíst v následujícím článku.

2

Pozici rektora VŠE od roku 1953 vystřídalo 9 mužů. Machková obsadila 11. místo v pořadí a může se pyšnit tím, že je teprve druhou ženou ve funkci rektora na VŠE.

150

Časopis Forbes letos zařadil Hanu Machkovou již poněkolikáté do svého žebříčku 150 nejvlivnějších žen v České republice. Do čela žebříčku se letos dostala ministryně financí Alena Schillerová, rektorka VŠE pak obsadila 91. místo.

21

Profesoři se často kromě předávání znalostí formou výuky zabývají i tvorbou učebnic a dalších publikačních činností a rektorka není výjimkou. Machková je autorkou či spoluautorkou 21 monografií a učebnic, podílela se na tvorbě osmi vysokoškolských učebních textů a v českých i zahraničních odborných časopisech jí vyšlo více než 120 článků.

3

Přestože se rektorka narodila v době, kdy Československu vládla ruština, jejím prvním cizím jazykem se stala francouzština. Rodiče ji tehdy jako osmiletou přihlásili na základní školu, kde se kladl důraz na výuku jazyků. Později na francouzštinu navázala i již zmíněná ruština a angličtina.

33

Zásadním se pro Machkovou stal rok 1981, kdy po studiu oboru Ekonomika a řízení zahraničního obchodu začala působit na VŠE jako zaměstnanec. Trvalo však 33 let, než se dopracovala až na funkci rektorky Vysoké školy ekonomické. Přestože původně kandidovat nechtěla, v roce 2018 byla do této funkce zvolena po druhé.

Foto: Redakce iList

Mohlo by vás zajímat: