6+1 tipů na zvládnutí silvestrovské kocoviny

31. 12. 2021 | | Studentský život muž s kocovinou, alkohol

Přelom roku je zajisté pro mnohé z nás spojen s bujarými novoročními oslavami, které, ať už probíhají kdekoliv, mají více než často jednoho společného jmenovatele – alkohol. Nejeden člověk ovšem během novoročních oslav přecení své síly a musí se následně potýkat s negativním následkem předchozí noci, kterým je pochopitelně nechvalně proslulá kocovina. V následujících pár řádcích se s vámi podělíme o vychytávky, které mohou nepříjemný boj proti kocovině alespoň maličko ulehčit, a to ať už se bude jednat o tu silvestrovskou, nebo kteroukoliv jinou v budoucnosti.

Vitamínová vzpruha

Tento úvodní tip můžete použít prakticky pokaždé, kdy se probudíte společensky unavení. Stačí si v lékárně zakoupit šumivý vitamín C a ihned po probuzení si rozpustit tabletku ve sklenici vody. Po přehnané konzumaci alkoholu je totiž tělo dehydrováno a chybí mu potřebné vitamíny, šumivé „céčko“ tedy zabije dvě mouchy jednou ranou.

Sklenička vody před spaním

Mnohé uznávané kapacity se shodují na tom, že je také žádoucí před ulehnutím do postele vypít sklenici čisté vody, což pochopitelně pomáhá proti výše zmíněné dehydrataci a údajně také předchází ranní bolesti hlavy. Někomu však může čistá voda z krátkodobého hlediska i ublížit, mnoha lidem však tato procedura pomáhá zvládnout náročná rána, takže se určitě nebojte ji vyzkoušet na vlastní kůži.

Spánkem ku zdraví

Tu asi nejvíce obligátní radu jsme se rozhodli nechat si na prostředek článku. Po lidově řečeno „prokalené“ noci pochopitelně nejvíc pomůže dostatek spánku. Odbourávání alkoholu totiž vaše tělo samozřejmě stojí energii, takže nejlépe uděláte, když budete odpočívat, přičemž nejlépe samozřejmě zrelaxujete ulehnutím do postele. I proto doufám, že jste si na Nový Rok nenaplánovali příliš náročný program.

Mastné jídlo večer = příjemnější ráno

Mnozí z nás zajisté slyšeli, že se před pitím alkoholu mají jíst tučná a mastná jídla. Tuto vychytávku pravděpodobně znali již naši prarodiče, nicméně je třeba si uvědomit, že je i tak stále aktuální. Tuk totiž potáhne stěny žaludku, které jsou pak výrazně odolnější vůči překyselení a pronikání alkoholu. Platí tedy, že pokud máte chuť dát si jednou za čas nějakou tu „prasárnu“, večeře před silvestrovskou oslavou je více než ideální příležitostí.

Lák z kyselých okurek

Kyselé okurky jsou něco, co má doma asi většina z nás. Někteří ale netuší, že vypití malé skleničky jejich nálevu ráno je účinným nástrojem v boji proti kocovině. Nálev je totiž bohatý na minerály a elektrolyty a dokáže tak uklidnit po perné noci rozbouřený žaludek. Navíc jsou dle některých kyselé okurky samy o sobě i velmi příjemná ranní svačinka, vzhledem k jejich specifické chuti však mnohým tento tip úplně nevyhovuje.

Vyprošťovák

Tato strategie sice není z nejzdravějších, je ale velice účinná, pokud potřebujete být den po pití funkční. Spočívá v tom, že ráno vypijete jedno pivo nebo nějakého toho panáka, čímž si udržíte pomyslnou hladinku a oddálíte nástup kocoviny. Tato taktika skutečně často funguje, kocovině se ale zcela nevyhnete, jen ji posunete do večerních hodin, které jsou pak o to větším očistcem. Mimochodem, jako Češi můžeme být na slovo „vyprošťovák“ pyšní, jelikož mnoho jazyků žádným podstatným jménem, popisujícím tento pojem, nedisponuje.

Doporučení autora: citrónová Poděbradka

Ačkoliv tento článek není placenou inzercí tohoto výrobce minerálek, cítím skoro až povinnost se zmínit o této vychytávce, kterou mě naučili přátelé z Jihlavy, jimž za to patří veliký dík. Spočívá v tom, že po probuzení je třeba vypít citrónovou Poděbradku, ideálně celou lahev během první hodiny dne. Pro maximální míru osvěžení doporučuji zakoupit minerálku den předem a dát přes noc nachladit do lednice. Tato metoda pomůže jak v boji proti pověstnému „sucháči“ a dehydrataci, tak k doplnění potřebných cukrů (proto kupujte raději klasickou Poděbradku a nikoliv verzi „Pro Linie“ bez cukru). S nadsázkou rád říkám, že probuzení bez vychlazené Poděbradky si již nedokážu ani představit.

Foto: Unsplash.com

Mohlo by vás zajímat: