Absolventům chybí znalosti a neumí prodat sami sebe

23. 12. 2016 | | Kariéra, Zprávy ze školy ing_mgr

Počty absolventů opouštějících budovu Vysoké školy ekonomické klesají. Zatímco v roce 2011 jich bylo podle údajů Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy  5 078, minulý rok se číslo propadlo na 4 358. Vnímají tento pokles i samotní zaměstnavatelé?

Na nedostatek zájemců si ani přes tento pokles rozhodně nemůže stěžovat KPMG, ČSOB, Česká spořitelna či Komerční banka. „Kvalitní kandidáti přicházejí v přibližně stejném počtu, takže se nám daří volná místa obsazovat,“ potvrzuje recruiterka Hana Váchová z KPMG.

Někteří dokonce zaznamenávají rostoucí počet zájemců. „Nemohu potvrdit, že by se jich zajímalo o práci v Plzeňském Prazdroji méně než v uplynulých letech, naopak nám meziročně počet zájemců například o naše letní stáže narostl o zhruba 20 procent,“ uvádí talent manažer Plzeňského Prazdroje Tomáš Srb.

V opačné situaci se ovšem nachází například Raiffeisebank. „Zatímco v roce 2014 byla průměrná reakce na otevřenou pozici zhruba čtyřicet životopisů, dnes toto číslo kolísá kolem dvaceti“, uvádí tisková mluvčí Petra Kopecká.

Z vyjádření některých zaměstnavatelů nicméně vyplývá, že není problém v kvantitě, ale spíše v kvalitě. Absolventi mají obecně méně znalostí a schopnost adaptovat se na pracovní proces je rovněž slabší. David Milář z Mazars potvrzuje, že absolventi ekonomických směrů jsou v porovnání s minulostí méně připravení na pracovní život. Úroveň znalostí je podle něj rovněž nižší. „Žádný zaměstnavatel by se nezlobil, pokud by na trhu práce bylo více nadaných a dobře připravených lidí,“ připouští také Martin Grau, manažer náboru České spořitelny.

A jaké znalosti absolventům chybí? „Odborné testy z ekonomie a účetnictví približně před pěti lety standardně uchazeči zodpovídali správně zhruba z 80 až 90 procent. Dnes stejný odborný test vyplňují s úspěšností okolo 50 procent,“ ukazuje na příkladu Tereza Valášková z Mazars.

Další slabinou jsou cizí jazyky. Podle průzkumu KPMG je úroveň jazykových dovedností poměrně žalostná. Testy totiž uchazeči dokázali splnit jen s 56procentní úspěšností. Jak se zdá, největší problém jim dělá mluvení. „Kandidátům někdy dělá potíže vyjádřit se spatra. V duchu si překládají jednotlivá slova a věty, což projev brzdí. Lidé u nás málo uvažují rovnou v daném jazyce,“ uvedla pro server ihned.cz Barbara Resnerová, vedoucí týmu náboru z Raiffeisenbank. Resnerová rovněž doplnila, že lidé se spíše než na obsah soustředí na gramatiku, což ze strany zaměstnavatele není úplně žádoucí.

Angličtina se v dnešní době využívá nejen u čistě mezinárodních společností. Nejedna česká firma patří do mezinárodních holdingů a kontaktu s cizí řečí se zaměstnanci zkrátka nevyhnou. „Výborná znalost angličtiny je pro nás jakožto součást nadnárodní firmy nutnost. Bohužel zatím není samozřejmostí,“ potvrdila pro server ihned.cz mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Znalosti ovšem nejsou všechno. Absolvent musí prokázat motivaci a odhodlaní překonávat překážky. Podle Němečkové Plzeňský Prazdroj potřebuje, aby absolventi byli mnohem častěji schopni samostatně řešit komplexnější úkoly a měli motivaci naplnit nejen základní zadání, ale dodat něco navíc. „Musí mít také nadšení pro věc, ochotu něco obětovat a nebát se odpovědnosti,“ vyjmenovává Němečková s tím, že mezi absolventy VŠE hledají opravdu jen ty nejlepší.

Renata Vápeníková, HR specialistka z ČSOB, dále uvádí, že absolventi se někdy neumí dobře prezentovat a při pohovoru zkrátka nezvládnou prodat sebe sama. Zaměstnavatelé tak již opakovaně studentům radí, aby během studia rozhodně nezaháleli a využívali možnosti získat pracovní zkušenosti už při škole. „Dnes mají studenti mnoho příležitostí setkat se během studia s různými firmami – ať už formou workshopů, přednášek nebo na veletrzích pracovních příležitostí. Je jen na nich, jak toho využijí. Doporučila bych všem využít těchto příležitostí,“ míní Vápeníková.

„Velmi důležité je pro nás to, co dalšího dělali studenti během studia. Tím myslíme nejen brigády a pracovní zkušenosti, ale například i o to, do jakých se zapojili projektů, co si vyzkoušeli a především, co si ze svých zkušeností odnesli,“ souhlasí Srb.

Mohlo by vás zajímat: