Akce O kapku lepší student má podpořit dobrou věc i spolupráci

1. 11. 2018 | | Studentský život, Zprávy ze školy Beze jména

Studentský spolek 4FIS, který působí na Fakultě informatiky a statistiky, ve spolupráci s Kapkou naděje připravuje akci O kapku lepší student. Studenti tak mohou pomoci dobré věci. Kromě toho organizátoři věří, že událost pomůže zlepšit spolupráci mezi fakultami, ale v budoucnu i mezi pražskými vysokými školami.

Kapka naděje je hlavním partnerem Registru dárců krvetvorných buněk. Dárce nemusí pouze darovat kostní dřeň, ale také krev nebo plazmu. ,,Řekli jsme si, že ekonomka je místem, kde by se registr výrazně mohl rozšířit,“ vysvětluje motivaci ke spuštění akce předseda 4FIS Adam Dolejš. ,,Na ekonomce je 15 tisíc mladých lidí, když k tomu přičtu i lidi ze Žižkova, tak se jedná o významnou základnu pro registr,“ doplňuje. Prvním krokem celé akce bude přednáška, která proběhne 13. listopadu od 18:00 ve Vencovského aule. Během ní vystoupí ředitel Kapky naděje Jan Fischer, Petr Šindler, zástupce Shell (generální partner registru, pozn.red), Gabriela Hošková, zástupkyně Registru dárců krvetvorných buněk, a Adam Dolejš, předseda 4FIS.

Samotné odběry proběhnou o dva dny později, 15. listopadu od 8 do 16 hodin v zasedací místnosti u rektorátu. Pro dárce bude na místě připraven raut a merch O kapku lepší student. Kromě toho si student odnese fotografii s logem akce. Výhodou je, že student nemusí na odběry přijít na lačno. Organizátoři by uvítali, kdyby byl o akci zájem a každoročně se opakovala. Kromě toho má podpořit spolupráci napříč fakultami a v budoucnu se rozšířit i na ostatní pražské vysoké školy.

Jak celý proces probíhá?

Student musí předem vyplnit dotazník, kde uvede své osobní údaje a musí zodpovědět otázky ohledně zdravotního stavu jako jsou absolvované operace nebo užívaná medikace. Pokud splní dárce předepsané podmínky, bude organizací osloven, aby se dostavil na odběry, které probíhají v Institutu klinické a experimentální medicíny. Následně vhodný uchazeč bude kontaktován, že je jeho krev je v pořádku a zařazuje se do databáze. Dárce nesmí být starší než 35 let. Registr funguje v celosvětovém měřítku.

Mohlo by vás zajímat: