Americký psycholog vymyslel kolečko navíc

29. 4. 2005 | | Studentský život

„Mám heelky od Vánoc a když jedu metrem všichni čuměj!“ vyznávají se z pocitu jízdy v botách od Heelys příznivci této zábavy. „Jé on letí, konečně vím jak to ten Jackson dělá, zdálo se mi to, nebo se vznáší?“ Takto na heelery reagují kolemjdoucí. Když si na stránkách http://www.heelys.cz pustíte video, kde se mladíci pohybují po svých, jenže nejdou, ale zdánlivě pomocí nějakého kouzla jedou, nestačíte se divit.

„Mám heelky od Vánoc a když jedu metrem všichni čuměj!“ vyznávají se z pocitu jízdy v botách od Heelys příznivci této zábavy. „Jé on letí, konečně vím jak to ten Jackson dělá, zdálo se mi to, nebo se vznáší?“ Takto na heelery reagují kolemjdoucí.

Když si na stránkách http://www.heelys.cz pustíte video, kde se mladíci pohybují po svých, jenže nejdou, ale zdánlivě pomocí nějakého kouzla jedou, nestačíte se divit.

Pátráte-li po tom, jakže se to ti kluci vlastně pohybují, zjistíte, že mají na nohách boty značky Heelys. Chvíli normálně jdou, pak najednou zvednou špičku odrazí se a jedou, podobně jako na bruslích.

Mají totiž na patě kolečko. Přechod z chůze na jízdu je tedy hračka. Po chvíli tréninku vám boty dovolí všelijaké triky, třeba i grindování (klouzání se) po zábradlí.

Heelys je teniska se skrytým vyjímatelným kolečkem na mikroložisku z poloviny zapuštěným v patě. Pro pohodlnou chůzi lze kolečko vyjmout a v samochodkách můžete trávit klidně celý den.

Nový popkulturní hit vymyslel psycholog z Dallasu Roger Adams. Za uplynulý rok jeho firma utržila přes 30 milionů dolarů a těchto okolečkovaných bot se prodalo něco k milionu párů. Nejvíce fanoušků má heeling, jak se jízdě říká, v Americe, ale prodává se ve více než padesáti zemích světa.

Mezi průkopníky této zábavy v Česku patří Josef Kubíček, student Průmyslového designu FSI VUT Brně. Do ČR dostal díky smlouvě o výhradním dovozu první páry, které se dají sehnat už i ve speciálních obchodech (Mammut, Streetshop). V budoucnu by rád založil obchodní společnost, která by Heelys u nás zastupovala a pomohla tak dalšímu pronikání heelingu mezi zájemce u nás. Dnes si můžete vybrat asi z deseti různých druhů bot v ceně kolem 3000 korun.

Heelys jsou nejen pro ty, kteří mají rádi výstřednost, ale je to opravdu skvělá zábava.

Mohlo by vás zajímat: