Aplikace TOMIKUP.cz řekne vašim blízkým, co si opravdu přejete

1. 5. 2021 | | Kariéra Tomikup

Článek vyšel v tištěném vydání iListu v prosinci 2020.

Za dobu působení podnikatelského akcelerátoru Vysoké školy ekonomické xPORT jím již přešlo mnoho úspěšných startupů. Jedním z nich je i aplikace TOMIKUP.cz, která vám má pomoci s výběrem dárků pro vaše blízké, za níž stojí Daniel Fajmon. Kromě usnadnění výběru dárků může aplikace sloužit i jako chytrý nákupní seznam, který seřadí potraviny podle regálů, nebo s její pomocí můžete vykonat dobrý skutek a poslat dárek do dětského domova.

Proč jste se rozhodl vytvořit zrovna tuto aplikaci?

Tomikup jsem si vymyslel, aby řešil moje problémy. Jestli něco nesnáším, jsou to offline nákupy. Rok co rok jsem 20. prosince bloumal po narvaném obchodním centru a hledal inspiraci na dárky pro členy rodiny, se kterými jsem si nevěděl rady. Přitom jsem věděl, že jsem přes rok měl pár skvělých nápadů, u kterých jsem si řekl „To bude super dárek. To si budu pamatovat!“ A za dva dny jsem si to už samozřejmě nepamatoval.

Komu byste především aplikaci doporučil? 

Lidem, kteří mají stejně jako já přes rok spoustu super nápadů na dárky a chtějí mít v jejich zapisování systém. Pro lidi, jímž je líto peněz, které jejich blízcí vyhodili za nevhodné dárky. Pro maminky, kterých se celá rodina ptá „Co by se ti hodilo pro miminko?“ Hodí se i pro rezervaci svatebních darů. Je prostě pro všechny.

Máte přehled, kolik lidí aplikaci reálně používá?

Reálně Tomikup využívají stovky uživatelů denně. Ke čtyřem stovkám lidí využívá na desktopu naše rozšíření pro Chrome.

Jak aplikace funguje?

V Tomikupu mám seznam přátel. Když si rozkliknu svého přítele, vidím zde svoje nápady na dárky pro něj, které jsem nashromáždil přes rok. Aplikaci tak můžu využívat pro rychlé zaznamenání nápadu na dárek, jakmile někdo něco naznačí a po celý rok. U přítele vidím i přání, která sám vyplnil a pokud naši společní přátelé chtějí, vidím tady od nich i tipy na dárky. Pokud si vyberu dárek, který chci příteli dát, můžu si ho v aplikaci rezervovat.

Není škoda, že pak obdarovaný přijde o překvapení, když ví, co mu kdo chce dát?

Jakmile si někdo dárek rezervuje, ostatní přátelé vidí, že už ho nemají kupovat, ale obdarovaný rezervaci nevidí, pokud vyloženě nechce, takže o překvapení nepřijde. Praktické využití rezervace můžu popsat na příkladu z našich loňských Vánoc. Celá naše rodina už roky používá Tomikup. Vloni si ale moje tchýně ke zbylým dárkům na svém seznamu nepřidala osobní váhu. Jenom si o ni řekla. No a dostala hned dvě. Rezervace tak zajistí, že nic nedostanete dvakrát, aniž byste přišli o překvapení.

Můžu mít seznam i pro někoho, kdo aplikaci nepoužívá?

Ano. Obecně lze tedy seznam psát komukoliv a není podmínkou, aby měl účet na Tomikupu. K tomu slouží funkce „virtuální přítel“, která zajistí, že si můžete zapisovat nápady i třeba pro svou prababičku, která se do aplikace nemůže nebo nechce zaregistrovat. Do vyhledávacího pole napíšu „Prababička“, přidám si ji jako virtuální přítelkyni a můžu si k ní přidávat své nápady na dárky.

K čemu dalšímu mi může Tomikup ještě posloužit?

Kromě zmíněného seznamu přátel, můžete aplikaci využít jako chytrý sdílený nákupní seznam na potraviny, který je umí sám seřadit podle regálů v supermarketu. Tomikup připomene narozeniny i svátek a rovnou přidá odkaz na seznam přání přítele. Nebo pomocí rozšíření prohlížeče se vám v každém e-shopu zobrazí wishlist tlačítko, které zařadí dárky do seznamu. 

Jakou formou probíhá spolupráce s e-shopy?

Způsobů je hned několik. Mají možnost vložit si na web pár řádků kódu a svůj e-shop tak bez programování rozšíří o wishlist a hlídacího psa. Navíc výhodou je to, že uživatelé se při použití nemusí registrovat. Prostě jeden wishlist pro všechny e-shopy. Partnerské e-shopy se mohou navíc propagovat také na našem inspiračním webu.

Když využívám aplikaci jako nákupní seznam, co pro to, aby mi aplikace seřadila položky podle regálů musím udělat?

Tomikup se učí od svých uživatelů, kam co patří. Musíte si jen v nákupním seznamu seřadit regály podle svého oblíbeného obchodu. Pak můžete psát seznam na přeskáčku a aplikace seřadí jednotlivé položky podle regálů už sama.

V aplikaci je i možnost darovat dárek do dětského domova. Dárek vybírám stejným způsobem jako pro mé přátele?

Ano. Je to jednoduché a jde to zcela mimo nás. Na stránce Tomikup v sekci Dětské domovy si zarezervujete dárek z některého ze seznamů dětských domovů. Zakoupíte ho a pošlete přímo na adresu daného dětského domova. Nebo ho můžete nechat do domova poslat přímo z e-shopu.

Jak dlouho trvalo přivést aplikaci do současné podoby?

Už ji vylepšujeme přes pět let. Je na čase, aby začala konečně vydělávat.

Jak chcete docílit, aby aplikace vydělávala?

Využíváme affiliate, reklamy v aplikaci a na darky.tomikup.cz máme prostor pro placené reklamní pozice.

Plánujete aplikaci ještě vylepšit o další funkce?

Nápadů je mnoho, ale jak jsem naznačil výše, rád bych teď utlumil vývoj nových funkcí a zaměřil se spíše na vyladění uživatelské přívětivosti a propagaci. Následně plánujeme přeložení aplikace do dalších jazyků.

Foto: magazin.tomikup.cz

Mohlo by vás zajímat: