Babišova vláda v demisi bude na VŠE přednášet hospodářskou politiku

28. 3. 2018 | | Studentský život, Zprávy ze školy Startup Festival prednáška

Národohospodářská fakulta (NF) Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) otevírá začátkem dubna nový mimosemestrální kurz s názvem Hospodářská politika očima jejích tvůrců. Přednášet na něm bude premiér v demisi Andrej Babiš i další ministři jeho vlády, která je stále bez důvěry.

Přednášky odstartují už začátkem dubna. Účast prozatím přislíbilo, kromě Andreje Babiše, také čtrnáct ministrů. Přednášet bude například místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr spravedlnosti Robert Pelikán nebo ministryně financí Alena Schillerová.

Podle děkana NF Miroslava Ševčíka iniciovali tento nepovinný kurz studenti, kteří s nápadem oslovili vedení fakulty a Úřad vlády České republiky. „Vzhledem k tomu, že samotná hospodářská politika a státní správa je náplní námi zabezpečovaných oborů, rozhodli jsme se realizovat tento mimosemestrální kurz. Je nepovinný, zvolit si ho mohou studenti ze všech pražských fakult VŠE,“ uvedl děkan.

Ševčík podotýká, že se na NF snaží u studentů už od prvního ročníku rozvíjet kritické myšlení. „Poukazujeme na širší souvislosti přijímaných hospodářsko-politických rozhodnutí a učíme je podrobné a do hloubky zaměřené analýze těchto jednotlivých počinů,“ říká. „Naši studenti, až na nepatrné výjimky, nejsou stádem nemyslících a zmanipulovaných dětí. Navíc je tento kurz jedinečnou příležitostí setkat se s tvůrci těch procesů, o kterých se studenti učí i v jiných předmětech,“ dodává Ševčík.

Kurz nebude politicky zaměřený, říká Babiš

Se zavedením kurzu ale někteří studenti nesouhlasí a proti jeho vzniku již iniciovali petici. Vadí jim zejména to, že by členové jednobarevné vlády v demisi, navíc bez důvěry Poslanecké sněmovny, fungovali jako jediní přednášející na dobrovolném kurzu. „Jsem zásadně proti. Pokud by se jednalo o večerní přednášku o setkání s představiteli vlády, ještě bych to pochopil. Ale tohle je předmět ohodnocený třemi kredity, a to je podle mě za hranicí,“ myslí si student David z Fakulty podnikohospodářské. „Jde o vládu jedné strany. Je proto velká pravděpodobnost, že celý předmět bude značně zpolitizovaný a bude chybět opoziční pohled na věc,“ uzavírá.

Podle Andreje Babiše bude kurz apolitický a fakulta bude dopředu informována o obsahu přednášek. „Mrzí mě, že se to některým studentům nelíbí. Kurzy jsou volitelné, tedy dobrovolné, a už teď je o ně prý slušný zájem. Nebyla to ale moje osobní iniciativa a nevadí mi, když si to škola z jakéhokoliv důvodu nakonec rozmyslí,“ uvedl Babiš prostřednictvím mluvčí Úřadu vlády Barbory Peterové. „Pokud ne, rád si na přednáškách samozřejmě se všemi petenty popovídám. Ať se ptají na cokoliv, co je zajímá,“ uvedl pro iList. Úřad vlády sepsal se školou memorandum, kde stanovil jasná pravidla. Podle vyjádření není jeho cílem narušovat nezávislost vysokoškolského prostředí.

„Po tom, co se dělo na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, jsem kategoricky proti. Pouze to negativně dopadne na VŠE,“ uvádí student Jakub z Fakulty informatiky a statistiky. „Kdyby se jednalo o jinou vládu a cílem kurzu by opravdu byla jen hospodářská politika, nic bych proti tomu neměl,“ upřesňuje. (Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vystoupili vládní představitelé v čele s Andrejem Babišem a umožnili publiku klást otázky. Ty ale nebyly pokládány přímo, ale čteny z papírků, které moderátor roztřídil do kategorií. Otázky byly většinou okatě šité na míru respondentům a žádné kritické ani položeny nebyly, pozn. red.)

Machková: Za obsahovou náplň zodpovídá děkan

Podle autorů petice je na místě se domnívat, že bude během hodin prezentován pouze jeden názorový proud. „Bez přítomnosti pohledu opozičních stran či nestranných odborníků může být výrazně ohrožena objektivita výuky,“ říká spoluautorka petice  absolventka VŠE Barbora Urbanová. „Každý, kdo petici podepíše, souhlasí s tím, že je VŠE nestranická a názorově neutrální, stejně jako jakákoliv jiná škola,“ dodává.

Podle Urbanové navíc škola v minulosti neumožnila prostřednictvím studentských spolků pořádat tři měsíce před volbami jakékoliv debaty s politiky, ať už se jednalo o volby do Poslanecké sněmovny, nebo o prezidentské volby. Zákaz vedení trval i přesto, že měli být přítomní zástupci dvou různých názorů. Na ostatních vysokých školách se tyto debaty pořádaly, například na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Dlouholetou tradicí školy je, že v rámci předvolební kampaně nepodporuje na své půdě organizování žádných akcí, které jsou volbami spojené. To je rozhodnutí vedení školy,“ vysvětlil situaci iListu studentský tajemník Jakub Drábek. „To však samozřejmě neznamená, že by mimo volební kampaň nemohli na škole představitelé politické scény vystupovat, což se samozřejmě děje,“ upřesňuje.

Rektorka školy Hana Machková uvedla, že v souladu se zákonem o vysokých školách a statutem VŠE zodpovídá za obsahovou náplň i personální zajištění pouze děkan fakulty. „Pan děkan mě nicméně ujistil, že kurz je řádně akreditován a že se jedná o volitelný předmět, který obsahově odpovídá zaměření Národohospodářské fakulty,“ uvádí Machková.

Studenti, kteří se zavedením cyklu přednášek nesouhlasí, mohou podepisovat petici v elektronické podobě. V příštím týdnu bude také možné podepsat i její tištěnou verzi. „Rádi bychom sehnali kolem tisícovky podpisů. Ty pak předložíme děkanovi Národohospodářské fakulty a také rektorce VŠE,“ vysvětluje další spoluzakladatel petice Matěj Pokorný.

Mohlo by vás zajímat: