Během proti rakovině

1. 12. 1998 | | Sport

Ani studené podzimní počasí neodradilo na dvě tisícovky Pražanů sejít se v sobotu 3. října u vysokoškolských kolejí na Strahově. Cílem jejich setkání se stal Běh Terryho Foxe. Vyvrcholením již šestého ročníku této humanitárně sportovní akce se stala jeho pražská část volně spojená s Během Prahou. Obyvatelé hlavního města se tak chtěli připojit ke splnění snu dvaadvacetiletého Kanaďana objevit lék proti rakovině.

Ani studené podzimní počasí neodradilo na dvě tisícovky Pražanů sejít se v sobotu 3. října u vysokoškolských kolejí na Strahově. Cílem jejich setkání se stal Běh Terryho Foxe. Vyvrcholením již šestého ročníku této humanitárně sportovní akce se stala jeho pražská část volně spojená s Během Prahou. Obyvatelé hlavního města se tak chtěli připojit ke splnění snu dvaadvacetiletého Kanaďana objevit lék proti rakovině. Terry se přes vážné onemocnění rakovinou kostí rozhodl v roce 1980 uskutečnit sbírku peněz na výzkum léčby rakoviny. Vydal se proto napříč Kanadou, ale svůj „Maraton naděje“ již nedokončil, neboť nemoc mladého chlapce přemohla.

Od té doby se lidé po celém světě setkávají při této dobrovolné akci, nesoucí jméno odvážného chlapce. Svým příspěvkem chtějí pomoci k výzkumu této zhoubné choroby a zároveň předat toto poselství dále, především dětem a mladým lidem. V České republice se Běh Terryho Foxe poprvé uskutečnil v roce 1993. Od té doby již získal na popularitě a rok od roku přibývá účastníků i vybraných částek. Záštity se pak nad celou akcí jako generální sponzor ujala Komerční banka. Pro letošní ročník bylo zaregistrováno 111 běhů. K 20. 9. 1998 bylo uskutečněno na šedesátku startů a hodnota vybraných příspěvků se blížila jednomu milionu korun.

Závodní Běh Prahou odstartovaly již po dvanácté hodině mládežnické kategorie, které o druhé hodině odpolední napodobili jejich dospělí kolegové a kolegyně. V hlavním běhu mužů na 12800 metrů se stal vítězem Miroslav Vanko z oddílu Dukly Banská Bystrica. V ženách si pro prvenství na poloviční trati doběhla Alena Peterková z Havířova.

Zlatým hřebem však byl nesoutěžní Běh Terryho Foxe. A obyvatelé Prahy se doopravdy nenechali zahanbit. Počet účastníků se zastavil na čísle 2095. Suma peněz vybraných při této akci pak dosáhla 178 257 korun. Trasu o délce 6 400 metrů ze Strahova, přes Petřín a Pražský hrad mohl každý účastník absolvovat libovolným způsobem–během, pěšky, na kole či invalidním vozíku, ale třeba i s kočárkem. Lidé všech věkových kategorií tak přišli udělat něco pro své zdraví a zároveň přispět dobré věci. Jejich účast můžeme brát i jako výraz určité solidarity s nemocnými. Nemalý dík pak zajisté patří i dobrovolným organizátorům, sponzorům v čele s Komerční bankou a dalším podporovatelům této akce, která přináší naději a porozumění.

Zájemci mohou více informací získat na adrese http://www.css.cz/fox

Marek Roll

student 4. ročníku b.s. F5

Mohlo by vás zajímat: