Blockchain může způsobit finanční revoluci

2. 3. 2019 | | Názory Blockchain

Zatímco největší bitcoinová horečka utichá a po bouřlivém volatilním začátku letošního roku dochází k pozvolné korekci cen, o kryptoměnách se začíná diskutovat v jiném kontextu.  Banky a další globální instituce chtějí nástup nového technologického fenoménu využít jinak. Mnohem více než kryptoměny je zajímá technologie blockchainu, sdílené, decentralizované „účetní knihy“ se všemi proběhlými transakcemi, na jehož principu bitcoin a některé další kryptoměny fungují.

Autorem článku je Martin Jindřich, analytik Institutu strategického investování VŠE

Společně s rozvojem umělé inteligence (AI), robotizace nebo internetu věcí (IoT) je blockchain pokládán za klíčovou součást čtvrté průmyslové revoluce, která se má projevit v mnoha podobách a v různých odvětvích.

Kromě bitcoinu se princip blockchainu dá aplikovat na mnohem širší spektrum technologických řešení. Blockchain může být použit k zaznamenání jakékoliv transakce v různých odvětvích od real estate přes logistiku až po tradiční finanční instituce jako banky a pojišťovny. Nejčastěji skloňovaný přínos je výrazné zefektivnění operací v supply chain managementu a úsporu nákladů nižšího a středního managementu.

Přestože k samotným kryptoměnám banky přistupují spíše kriticky, téměř všichni světoví hráči výrazně investují právě do blockchainu. Banky si od technologie slibují především lepší sledování plateb, zrychlení obchodování s cennými papíry, efektivnější opatření proti praní špinavých peněz, a obecné zefektivnění a zrychlení již existujících procesů.  Dalším důvodem stamilionových investic do blockchainu může být jednoduše obava, že banky zaspí vývoj a v budoucnu na to doplatí. Ve finále světové banky jako JPMorgan, Goldman Sachs nebo Bank of America investují do blockchainu více než technologičtí giganti jako Microsoft nebo IBM.

Kromě bank potenciál blockchainu zaznamenaly i pojišťovny. Využití by mohla najít při sledování a vyřizování nároků pojistitelů a jejich automatickém vyřízení. Už před dvěma lety vznikla takzvaná Blockchain Insurance Industry Iniative (pozn. red. skupina pojistitelů a zajistitelů vytvořená k prozkoumání potenciálu využití technologie Blockchain pro distribuovanou registraci v pojišťovnictví), ve zkratce B3i, která sdružuje patnáct předních firem z oblasti pojišťovnictví včetně Munich Re a Swiss Re.

Přes obrovský boom, jaký blockchain v globálním finančním světě vyvolal, se objevují i skeptické názory, že žádnou velkou změnu v bankovnictví nepřinese, a to z důvodu současné regulace a legislativy. „Banky totiž nedokáží implementovat systém plateb, který je současně otevřený, mezinárodní a nepodléhající kontrole a cenzuře. Nemohou to udělat ze stejných důvodů, z jakých třeba své finanční nástroje nezpřístupňují lidem bez dokladů jejich totožnosti. Zkrátka jim to nedovolují pravidla, nehledě na technologii,“ řekl pro E15 Andreas Antonopulos, známý expert na kryptoměny.

Vzhledem k obrovskému potenciálu blockchainu se však obecně věří, že technologie si svou cestu najde a v blízké budoucnosti finanční ekosystém nenávratně změní. Proces to bude složitý obzvlášť s ohledem na mezinárodní propojenost trhů v souvislosti s národními legislativami. Blockchain tak případně může připomínat vzducholoď, která sice dočasnou revoluci v létání představovala, ale zanedlouho byla překonána letadly. I blockchain může za pár let překonat ještě vyvinutější, dokonalejší technologie. Přesto se není čemu divit, že všichni významní světoví hráči chtějí teď být u toho.

Foto: archiv Martina Jindřicha

Mohlo by vás zajímat: