Borec chystá anketu pro učitele

11. 4. 2005 | | Nezařazené

Na serveru pro studenty VŠE, známém jako Borec, se chystá novinka pro pedagogy. Tvůrce serveru jim chce umožnit, aby si zadali vlastní anketu. „Napadlo mě vytvořit systém, kde by si učitelé mohli sami definovat, na co se chtějí studentů ohledně kurzů zeptat,“ říká tvůrce serveru Borec, který si nepřál být jmenován a budeme proto používat přezdívku Admin.

Na serveru pro studenty VŠE, známém jako Borec, se chystá novinka pro pedagogy. Tvůrce serveru jim chce umožnit, aby si zadali vlastní anketu. „Napadlo mě vytvořit systém, kde by si učitelé mohli sami definovat, na co se chtějí studentů ohledně kurzů zeptat,“ říká tvůrce serveru Borec, který si nepřál být jmenován a budeme proto používat přezdívku Admin.

Hodnocení učitelů studenty je jedním z důvodů, proč má server Borec (www.vseborec.cz) už téměř deset a půl tisíce uživatelů. Kromě žebříčku nejlepších a nejhorších učitelů (včetně studijních referentek) a slovního hodnocení jsou na serveru materiály ke zkouškám a varianty testů. Vše je však přístupné jen pro studenty.

Učitelé o reference stojí

Někteří učitelé ovšem stojí o přístup přinejmenším k hodnocení na Borci, k takzvaný referencím. Necenzurované názory studentů považuje za cenné proděkan pro pedagogiku Fakulty mezinárodních vztahů Jiří Zeman. „Namíchlo mě, že mi Borec zakázal přístup,“ dodává. O otevřené připomínky studentů k učitelům stojí i proděkan pro pedagogiku Fakulty informatiky a statistiky a tvůrce celoškolské ankety profesor Jan Pelikán: „I když se ve slovním hodnocení někdy vyskytnou vulgární názory, tak mohou být určitým signálem. Byl bych pro, aby se Borec učitelům zpřístupnil,“ říká.

Řada učitelů si přístup na Borce už nějakým způsobem obstarala. Potvrzuje to i pár studentů , kteří si údajně při zkoušce v jednom učitelském kabinetu všimli na nástěnce papírku s přihlašovacími údaji na Borce. Uživatelské jméno bylo běžné studentské xname a heslo znělo „idiot“. „Pod stejným jménem se připojovalo více lidí,“ podotýká Admin.

Někteří studenti v diskuzi na Borci, včetně samotného Admina, proto podezírají učitele z toho, že si pro přístup na Borce nechávají vytvořit na Výpočetním centru fiktivní studentské účty. Tuto praxi zatím nikdo neprokázal, údajně se tím však „chlubili“ kantoři na hodinách.

Vetřelci na Borce nesmějí

Admin provádí kvůli podezřelým uživatelům pravidelné čistky. „Jednou za čas je to nutné, a to i za cenu, že to neprávem odnesou i někteří studenti. Ale pokud mi napíšou mail, ve kterém to vysvětlí, obvykle reaguju do několika hodin,“ říká Admin. „Kontaktovali mě i učitelé, ale překvapilo mě, jak jich bylo málo,“ podivuje se Admin. „Ale chápu, že nevědí, kdo je na druhé straně a považují mě za nepřítele.“

Kantoři využívají například uživatelská jména svých dětí, které studují na VŠE. Potvrdila to jedna z vyučujících Fakulty financí a účetnictví: „Dostávám se tam přes účet svého syna.“ Někteří učitelé o tom dokonce vyprávějí na hodinách přímo studentům. Na Borci byl před časem také zveřejněn seznam studentů, kteří poskytli svoje přihlašovací údaje učitelům; všichni takoví „zrádci“ byli odpojeni.

Jeden z e-mailů, který přišel Adminovi, se přimlouval za to, aby učitelé přece jen měli na Borce přístup. „Jde o to, že je to ta nejúžasnější zpětná vazba, jakou mohou učitelé i předměty dostat,“ píše se v mailu, ze kterého však není jasné, zda jeho autorem je student nebo vyučující. S tím Admin souhlasí a proto nyní chystá projekt anket pro učitele: „Jsem přesvědčený, že pár osvícenců zájem projeví. Studenti to určitě uvítají, zvlášť když uvidí, že to má smysl a kladně to ovlivní výuku.“

Nová možnost pro učitele však neznamená, že dostanou přístup na celý server Borec. Admin to vysvětluje tím, že Borec je vyloženě studentský server. „Prostě to tak je a myslím, že je to dobře. My jim taky na intranet nelezeme,“ uzavírá Admin. V anketě na Borci ostatně odpovědělo téměř 70 procent studentů, že s přístupem učitelů na server jednoznačně nesouhlasí.

Mohlo by vás zajímat: