Tip na předmět: Příběh Britského impéria

5. 5. 2005 | | Nezařazené

V kurzu Aj 457 Britská civilizace se dozvíte, jak velký byl vliv britských hodnot a tradic na svět – ať už jde o ideu svobody, liberalismus, právní a bankovní systém, protestantství nebo přejímání anglického jazyka. Kurz, který v angličtině přednášel PhDr. Rudolf Chalupský a jeho hosté, byl rozdělen do několika bloků. Každý z nich se týkal vždy jedné části historie Britského impéria.

V kurzu Aj 457 Britská civilizace se dozvíte, jak velký byl vliv britských hodnot a tradic na svět – ať už jde o ideu svobody, liberalismus, právní a bankovní systém, protestantství nebo přejímání anglického jazyka.

Kurz, který v angličtině přednášel PhDr. Rudolf Chalupský a jeho hosté, byl rozdělen do několika bloků. Každý z nich se týkal vždy jedné části historie Britského impéria.

Na úvod Britské civilizace přijal pozvání první host přednášejícího, Austin Greer, který se v přeplněné učebně rozpovídal o Velké Británii a o poddaných Jejího Veličenstva. Tento rodák ze Saint Hellen’s u Liverpoolu na Vysoké škole ekonomické dvanáct let vyučoval angličtinu. Do Česka přijel na podzim roku 1990, původně jen na dva měsíce, ale nakonec se jeho působení na naší škole stalo tím nejdelším v jeho kariéře vůbec. Nyní si užívá důchodu ve Spojeném království, ale na VŠE se stále vrací.

V dalších hodinách nám už sám doktor Chalupský představil Indii a Pákistán a jejich boj o nezávislost, Jižní Afriku a osud britských kolonií v Severní Americe do Bostonského čajového dýchánku v prosinci roku 1773.

Roli Britů na horkém Blízkém východě ve svém dvouhodinovém bloku podal Jiří Tomek, který na VŠE učí angličtinu a arabštinu. Osamostatnění Irské republiky vylíčil Ian Quigley, se kterým se na naší škole můžete setkat rovněž v několika kurzech angličtiny.

Britské impérium dosáhlo svého největšího rozmachu na začátku dvacátého století. Pak se po první a druhé světové válce rozpadlo, avšak tradice a zvyky z dob jeho největší slávy stále hrají ve volném společenství Commonwealth of Nations důležitou roli. Tak například v Egyptě se dodnes servíruje čaj o páté a týmy Pákistánu, Austrálie, Anglie nebo West Indies (což jsou ostrovy v Karibském moři, mylně pokládané Kryštofem Kolumbem za ostrovy na západ od Indie) se pravidelně setkávají na každoročním klání v kriketu.

Předmět se vypisuje každý zimní semestr. V letním jej střídá kurz AJ 414 Americká civilizace, který přednáší Michael Coleman. Oba tyto předměty patří do skupiny cVOL, takže si je může zapsat kdokoli. V rámci vedlejší specializace Anglo-americká studia je možné kurzy absolvovat jako volitelné.

Mohlo by vás zajímat: