Budou mít studenti lepší podmínky pro brigády?

9. 11. 2005 | | Studentský život

Lepší podmínky pro pracující studenty slibuje zákon o studentských brigádách. Vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně se však neočekává jeho přijetí. Iniciativa poslanců ODS se dostala do druhého čtení příští schůze Poslanecké sněmovny, která začíná zasedat 11. října. Vláda s návrhem zákona vyjádřila nesouhlas a rozpočtový výbor nepřijal žádné usnesení. S čím konkrétním předkladatelé novely přicházejí?

Lepší podmínky pro pracující studenty slibuje zákon o studentských brigádách. Vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně se však neočekává jeho přijetí.

Iniciativa poslanců ODS se dostala do druhého čtení příští schůze Poslanecké sněmovny, která začíná zasedat 11. října. Vláda s návrhem zákona vyjádřila nesouhlas a rozpočtový výbor nepřijal žádné usnesení. S čím konkrétním předkladatelé novely přicházejí?

Především jde o zvýšení měsíčního limitu pro uplatnění patnáctiprocentní srážkové daně z pěti tisíc korun na pětinásobek pro studentské brigády. Příjem zdaněný srážkovou daní považuje stát za zcela vypořádaný, a proto se tyto peníze již nezapočítávají v žádných dalších výkazech a výpočtech vycházejících z dosažených příjmů.

Do zákoníku práce se dále doplňuje definice studentské brigády za využití osvědčených institutů dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti – s cílem odlišit pravidla pro studenty od pravidel pro vedlejší výdělky dospělých.

Rozprava nad novelou nastínila, jak budou poslanci jednotlivých stran hlasovat. Zatímco předseda KDU-ČSL Kalousek doporučil přijetí novely, ministr Škromach (ČSSD) prohlásil, že „příležitostná práce studentů by neměla být zdrojem na placení školného, tak jak navrhuje ODS“ a že současná úprava „chrání zájmy těch, kteří to potřebují, a to jsou právě studenti“. Poslankyně KSČM Konečná tvrdila, že navrhovaný zákon postrádá „limity a brzdy proti zneužívání“, ale jejím cílem je „studenty zaměstnávat, nikoliv je vykořisťovat.“

Mohlo by vás zajímat: