Veselý: Čekat s ohlášením krádeže se nevyplatí

5. 3. 2007 | | Rozhovory, Studentský život

Ing. Ivan Veselý pracuje v Referátu útvaru obrany a ochrany na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Stále častěji je v poslední době přivoláván k případům, kdy byl někdo ze studentů okraden. Následně si zve na „kobereček“ vytypované osoby, které by s krádeží mohly mít něco společného. Často také sepisuje protokoly o krádežích, spolupracuje s Výpočetním centrem a vrchním inspektorem Kratinou z Policie ČR.

Ing. Ivan Veselý pracuje v Referátu útvaru obrany a ochrany na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Stále častěji je v poslední době přivoláván k případům, kdy byl někdo ze studentů okraden. Následně si zve na „kobereček“ vytypované osoby, které by s krádeží mohly mít něco společného. Často také sepisuje protokoly o krádežích, spolupracuje s Výpočetním centrem a vrchním inspektorem Kratinou z Policie ČR.

Krádeže na naší škole se pomalu stávají každodenní záležitostí. V čem to podle vás vězí?

Bohužel musím říct, že většina krádeží by se nemusela vůbec stát, kdyby si studenti dávali pozor na své věci a nespoléhali se na mýlku, že na akademické půdě se nekrade. Krade se tady stejně jako kdekoli jinde. A kabelka položená na stolku na poloprázdné chodbě některé může zlákat ke krádeži.

Může být VŠE lákavým objektem pro zloděje kvůli své poloze?

To jednoznačně. Žižkov není zrovna nejbezpečnější lokalitou v Praze, navíc Hlavní nádraží je jedním z míst, která jsou nechvalně proslulá množstvím trestných činů. I volný přístup do školy hraje svou roli, stejně jako obrovský počet studentů, které nemá nikdo v kompetenci jakkoli kontrolovat. Velice snadno se tak dovnitř dostanou i lidé, kteří sem nepatří.

Co konkrétně a kde se nejvíce krade?

V poslední době jsou to často USB a flash disky, bohužel některé i s dokončenými bakalářskými pracemi. Samozřejmě peníze a platební karty, ale i identifikační karty, které jsou potom často zneužity. Nelze jednoznačně určit nejfrekventovanější místo, může to být na toaletách, na chodbě, v menze stejně tak jako v počítačových učebnách. Všude, kde necháte své osobní věci bez dozoru.

Jaká je úspěšnost odhalení zlodějů?

Úspěšnost klesá s dobou, která uplyne od samotné krádeže do jejího ohlášení našemu útvaru. Jen těžko se hledá pachatel, když nám okradený nahlásí svou ztrátu tři dny po události. Proto bych chtěl apelovat na studenty, aby se nezdráhali k nám přijít co nejdříve. Fungujeme na škole, abychom jim pomohli.

Má škola dostatečná bezpečnostní opatření?

Nelze se spoléhat jen na školu, každý musí začít sám u sebe. Mezi studenty mnohdy panuje přemíra důvěry a neopatrnosti na osobní věci. V roce 2001 bylo na škole zabudováno třináct bezpečnostních kamer, k dnešnímu dni je to o desítky více. Máme zaměstnance, kteří školu obcházejí a sledují podezřelé osoby, ve staré budově sedí ostraha.

Je naše škola výjimečná v počtu krádeží v porovnání s ostatními vysokými školami?

Nemyslím si, že by to byl až tak velký rozdíl. V zásadě platí, že čím je škola větší a čím více studentů se v ní pohybuje, tím větším lákadlem se stává. Okradeni nebývají ale jen studenti, platí to bohužel i pro kantory a jiné zaměstnance školy.

Snížil by se podle Vás počet krádeží zavedením turniketů, které by do prostor školy pustily pouze majitele čipů?

Toto je jedno z možných řešení, ale po finanční stránce je to hodně nákladné, a nejsem si jistý, jestli by to krádežím nějak výrazně zamezilo. V poslední době kradou nejvíc studenti mezi sebou.Čipy a turnikety by omezily přístup cizích lidí do školy, ale ne trestnou činnost mezi studenty.

Najdou se ještě na VŠE poctiví nálezci, kteří by věci odevzdali?

Vím, že se celou dobu bavíme o krádežích, ale samozřejmě i poctiví lidé existují. U nás v kanceláři máme hned několik občanských průkazů a peněženek, které čekají na své majitele. V šatnách Nové budovy je také několik kusů oblečení, se kterými se nejspíš jejich původní majitelé už rozloučili.

Jsou krádeže jedinou trestnou činností na škole?

Řekl bych, že jsou nejmasovější. Evidovali jsme několik případů narkomanie, ale s tím bohužel nemůžeme tolik udělat, zvlášť pokud se tato osoba nedopustila žádného trestného činu. Vyskytlo se tu i žhářství, vloupání a několikrát agresivní chování.

Mohlo by vás zajímat: