Česko se umístilo na desátém místě v pořadí nejchytřejších studentů na světě

27. 10. 2016 | | Kariéra, Studentský život intenzivně studující student

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své publikaci věnující se vzdělávání po celém světe zveřejnila žebříček deseti zemí s nejchytřejšími studenty na vysokých školách. Česká republika se umístila po Spojených státech amerických na desátém místě.

Zatímco každoročně vydávané žebříčky s nejlepšími univerzitami světa porovnávají především reputaci dané instituce či výsledky jejich výzkumů, žebříček od OECD se zaměřuje na schopnosti studentů vysoký škol v různých zemích. Toto srovnání ukázalo zcela rozdílnou mapu vyššího vzdělání než obvyklé světové žebříčky, které jsou každoročně taženy americkými či anglickými univerzitami jako jsou Harvard, MIT, Stanford nebo Oxford.

OECD se zaměřilo na testování gramotnosti mezi absolventy. Ukázalo se, že ti nejlepší nejsou studenti amerických či anglických univerzit, ale těch japonských nebo finských. Je tedy zcela zřejmé, že na kvalitě vzdělání a gramotnosti studentů přímo nezávisí reputace či výsledky nejrůznějších výzkumů na drahých zámořských univerzitách.

Top 10 zemí dle gramotnosti vysokoškolských studentů:

1. Japonsko
2. Finsko
3. Nizozemí
4. Austrálie
5. Norsko
6. Belgie
7. Nový Zéland
8. Velká Británie
9. USA
10. Česká republika

Zdroj: BBC/bbc.com

ČTĚTE TAKÉ:

FPH se opět umístila v žebříčku Financial Times. Jako jediná fakulta z ČR

FPH obhájila třetí místo za nejlepší MBA program ve východní Evropě

Řádícího útočníka zajímaly rozvrhy a osobní údaje studentů. O peníze mu zřejmě nešlo

Mohlo by vás zajímat: