Česko-Slovenský souboj ozdobil finále

1. 5. 1999 | | Sport

„Je to skvělý pocit vyhrát tam, kde kdysi zvítězil můj trenér“. Těmito slovy komentoval své druhé vítězství na okruhu ATP slovenský reprezentant Dominik Hrbatý poté, co v nedělním finále zcela jasně přehrál domácího tenistu Ctislava Doseděla za necelou hodinu dvakrát 6-2. Aby však mohl zvednout nad hlavu vítěznou trofej 13.ročníku turnaje Tento Czech Open, musel stejně jako jeho finálový soupeř absolvovat v týdnu další čtyři zápasy.

„Je to skvělý pocit vyhrát tam, kde kdysi zvítězil můj trenér“. Těmito slovy komentoval své druhé vítězství na okruhu ATP slovenský reprezentant Dominik Hrbatý poté, co v nedělním finále zcela jasně přehrál domácího tenistu Ctislava Doseděla za necelou hodinu dvakrát 6-2. Aby však mohl zvednout nad hlavu vítěznou trofej 13.ročníku turnaje Tento Czech Open, musel stejně jako jeho finálový soupeř absolvovat v týdnu další čtyři zápasy.

Letošní pražský turnaj, který se konal ve dnech 26.4.-2.5. sliboval již z poutačů, které na tuto akci zvaly, velmi silnou účast. Přijet měli Agassi, Kafelnikov, Ivaniševič. Agassi nakonec pro zranění turnaj odhlásil, místo něj měl přijet jako náhrada Rios. Ten ovšem se „zranil“ na předchozím turnaji v Monte Carlu, tak ani on nebyl k mání. Vše tedy měli zachránit Kafelnikov, toho času druhý hráč žebříčku, a Ivaniševič. Snad by ani nevadilo, že oba hráči vypadli hned v prvním kole, důležité však bylo, jakým stylem se s turnajem rozloučili. Kafelnikov nejprve nezvládl společně se Safinem čtyřhru, aby zcela nezáživně odehrál zápas prvního kola s Frombergem, kterého před tím ve všech čtyřech vzájemných zápasech takřka deklasoval. Ivaniševič však proti neznámému německému hráči Hantschkovi působil ještě odevzdanějším dojmem. Úvod se mu povedl, vyhrál první sadu, ale poté, co prohrál set následující, nebyl schopen kloudné hry ani v rozhodujícím setu. Pražské publikum poté, co dvakrát zcela nepochopitelně neodehrál míč, se s ním rozloučilo mohutným pískotem.

Oba hráči tak nedostali ani tučné startovné, které měli přislíbené. „U mě jsou všichni placeni za práci, nezáleží na tom, zda-li je to uklízečka nebo hráč“, řekl předseda představenstva Teleaxisu Peter Kovarčík, „proto tito hráči nedostanou vůbec nic“ a poznamenal, že současný systém v ATP zvýhodňuje až moc hráče a ředitelé turnajů jsou až ti druzí. „Je třeba si uvědomit, že v tenisu je to jako v běžném pracovním procesu, ředitelé turnajů práci hráčům nabízejí a ti by se podle toho měli také chovat“.

A tak se druhé kolo muselo obejít nejen bez obou nejvýše nasazených hráčů, ale i bez Safina, Ulihracha (ten odřekl pro nemoc), ve druhém kole pak vypadli Pioline, Ilie a do dalších bojů šel z nasazených jen Slovák Hrbatý. Z našich přežili první kolo kvalifikanti Tabara se Zíbem a Doseděl. Právě na Doseděla by asi málokdo vsadil, že bude v neděli obhajovat své loňské finále. V zápase s Nainkinem sice vyhrál ve dvou setech 7-6 a 6-4, jenže v prvním setu čtyřikrát prorazil soupeřovo podání, aby svoje vzápětí ztratil. V tie-breaku vedl již 4-0, aby ho nakonec vyhrál jen 7-5 a druhý set otočil z 2-4. „Pořád jsem myšlenkami někde jinde“, naznačoval Doseděl a měl na mysli brzký příchod svého prvního potomka.

Ve druhém kole pak náš hráč vyřadil nebezpečného Španěla Vicenteho a ve čtvrtfinále Francouze Di Pasqualeho, který měl Slávu již takřka na lopatkách. Velkou radost nám však dělal i druhý český hráč, který se dostal do třetího kola–Michal Tabara, toho času 263. hráč žebříčku, který se přes přemožitele jedničky Kafelnikova Fromberga dostal až do semifinále, ve kterém jeho skvělý tenis zastavil až dělový servis Hrbatého.

Diváci a vstupenky

Diváků za celý týden nechodilo mnoho, ke cti pořadatelů lze přičíst výši zlevněného vstupného pro studenty, vojáky a důchodce, kteří každý den měli možnost dostat se na Štvanici za pouhých 25 korun, přičemž lístek na závěrečný den stál 120. K tomuto je však třeba dodat, že málo informované byly pokladní, které na mou páteční otázku, zda bude studentské vstupné i v neděli, odpověděly neutrálně až záporně i když v programu jasně stálo, že ano. Avšak v neděli došlo ke skutečnému kolapsu zlevněných lístků, protože těsně před třetí hodinou odpolední, tedy časem začátku závěrečné dvouhry již žádné nebyly k mání. Vzhledem k faktu polozaplněného centrálního dvorce lze tento přístup považovat za hodně nepochopitelný.

Exhibice Borg vs. Noah

Opravdu hodně diváků přišlo pouze na středeční exhibici dvou hvězd let minulých–Bjorna Borga a Yanicka Noaha. Ani elegantní a málomluvný Borg se leckdy neudržel a nechal se rozesmát Noahovými kousky, při kterých Francouz bavil diváky. Oba dva se potom přesunuli na jeden z vedlejších kurtů, kde byli na několik hodin trenéry deseti až dvanáctiletých dětí.

Doprovodné akce

Vůbec se všemi doprovodnými akcemi panovala u vedení turnaje spokojenost. Kromě již zmiňované exhibice, byli k dětem k dispozici po celý týden slavní domácí hráči Složil, Šmíd, Hřebec, kteří ochotně mladým adeptům tenisu radili. Mimoto byl vedle centrálního dvorce vystaven i nejslavnější tenisový pohár–Davis Cup, který přilákal pozornost většiny návštěvníků a v závěrečný den turnaje pak navíc autogramiáda slavných atletek Jarmily Kratochvílové a Ludmily Formanové. Snad jen na úpravu a čistotu sedaček na centrálním dvorci se zapomnělo, turnaj série ATP Tour by jistě zasloužil větší pohodlí pro diváka už od úvodního dne, a rovněž informační tabule svítily dlouho po odehrání některých zápasů výsledkovou „čistotou“.

Závěrečné boje

Vraťme se ale do závěrečných bojů turnaje. Obě semifinále nabídla výborný tenis, v tom prvním rozstřílel Hrbatý překvapení turnaje Tabaru a při své první pražské účasti se dostal do finále. Druhý souboj pak byl soubojem jen v prvním a začátku druhého setu. Pak se projevila Dosedělova větší zápasová zkušenost a i on zcela bezpečně zvítězil bez ztráty setu.

Nedělní finále ale netrvalo dlouho. Jednadvacetiletý slovenský reprezentant přitlačil hned od úvodu o osm let staršího Doseděla na základní čáru a tvrdě trestal každý jeho náběh na síť. „Trochu jsem změnil styl, ale dnes se mi hra u sítě nedařila“, komentoval po zápase Doseděl svůj výkon doprovázený velkým počtem nevynucených chyb. „Měl jsem minimum šancí, Dominik mě dneska převálcoval“, dodal Doseděl. „Potom, co jsem se Slávou dvakrát prohrál, tak jsem si připravil taktiku. Velmi dobře jsem podával, dařila se mi hra ze základní čáry. Navíc jsem byl motivován vítězstvím svého trenéra Mariána Vajdy, který tu triumfoval v roce 1987. Vážím si ho, protože pro mě udělal veký kus práce. A i když jsem ve druhém setu proměnil až třetí mečbol, byl jsem klidný, neboť jsem věděl, že při svém podání bych už definitivně zvítězil“, řekl po zápase Hrbatý.

Doseděl k tomuto dodal, že „byly asi dvě šance, kdy jsem se mohl pokusit o zvrat, ale dnes to nešlo. Jinak jsem odehrál ale dobrý týden, Davis Cup společně s Prahou byly mé nejlepší dosavadní akce. Pravda, na jaře jsem odehrál i špatné zápasy, ale to je dáno tím, co se děje v mé rodině“, zhodnotil Sláva úvod této sezóny. A plány do dalších měsíců? „Mým cílem je završit tento rok umístěním do první padesátky, neboť jen tito hráči budou zvýhodněni při dalších akcích,“ narážel Doseděl na nový systém žebříčku od příští sezóny. Mimochodem–Sláva Doseděl ztvárnil hlavní roli ve filmu Živá voda, v němž představuje zakladatele vodoléčby Viktora Priesnitze. Film by měl mít premiéru v říjnu tohoto roku.

Přejme tedy nejen jemu, ale i ostatním hráčům, aby se jim zbytek sezóny vydařil a vedení turnaje, aby pro příští ročník získalo pro štvanickou antuku špičkové hráče, kteří budou skutečnou ozdobou turnaje.

Novinky v blízké budoucnosti

V závěrečný den turnaje zveřejnil ředitel Teleaxisu Peter Kovarčík zprávu, podle níž proběhla jednání s ředitelem okruhu ATP Markem Milesem o pořádání mistrovství světa v roce 2002. Miles Kovarčíkovo přání vyslechl a naznačil, že možnost pořádat závěrečný turnaj roku v Praze není vyloučena.

Výsledky 13.ročníku turnaje Tento Czech Open 1999

Dvouhra

Semifinále:

Hrbatý (5)–Tabara 6-1, 7-5,

Doseděl–Puentes 7-5, 6-2.

Finále:

Hrbatý–Doseděl 6-2, 6-2 za 55 minut.

Čtyřhra

Finále: Damm, Štěpánek–Keil, Lapentti 6-0, 6-2

Mohlo by vás zajímat: