Chceme titul, hlásí fotbalový reprezentant VŠE Kročil. A nebyl by to jeho první

14. 4. 2023 | | Sport Matěj Kročil (vpravo) se spoluhráči z HFK Šňupotéka po vítězství v Poháru Rektora

Vysoká škola ekonomická (VŠE) umožňuje růst nejen nadaným akademikům, ale i fotbalistům. Reprezentační tým instituce, jíž posměváčci přezdívají „nejtěžší gympl v Praze“, je totiž pravidelným účastníkem Univerzitní fotbalové ligy. Součástí výběru trenéra Jiřího Kotába je i talentovaný Matěj Kročil, jenž si v mládežnických výběrech Sigmy Olomouc zahrál například i s reprezentačním útočníkem Mojmírem Chytilem a kromě toho také momentálně absolvuje druhý semestr navazujícího studia na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV). A nejen kvůli tomu má tento vystudovaný bakalář jen ty nejvyšší ambice. „Cíl pro letošní sezónu univerzitní ligy? Určitě titul,“ neskrývá Kročil, že by rád nad hlavu pozvedl další cennou trofej.

Pro 23letého středopolaře by se jednalo o titul s pořadovým číslem dvě. Kročil totiž svůj celek HFK Šňupotéka dotáhl k vítězství již v loňském Poháru Rektora v malé kopané, který se konal při příležitosti rektorského dne. Byly právě jeho výkony v dresu naprostého outsidera, jemuž se podařilo zvítězit doslova proti všem papírovým předpokladům, důvodem, proč si vysloužil nominaci do univerzitního výběru? „Určitě jsem se díky tomu dostal do povědomí trenéra. Moc rád na ten turnaj vzpomínám, byl to jeden z nejlepších dnů v mém životě,“ vzpomíná technicky vyspělý fotbalista na cenný triumf.

Fotbalový reprezentant VŠE Matěj Kročil po vítězství v Poháru Rektora

Fotbalový reprezentant VŠE Matěj Kročil po vítězství v Poháru Rektora

Momentálně se ale Kročil soustředí na boje v dresu reprezentace VŠE, která v probíhajícím ročníku Univerzitní fotbalové ligy odehrála zatím tři zápasy. Tím prvním bylo vysoké vítězství nad Vysokou školou chemicko-technologickou, jíž náš výběr rozstřílel skoro až hokejovým skóre 11:1. „Tým VŠCHT neukázal moc velkou kvalitu, takže nebylo ani tak těžké je porazit. Spíše to pro nás byl jakýsi trénink, abychom se lépe sehráli. Přeci jen přišlo hodně nových hráčů,“ hodnotil uštědřený debakl Kročil.

Fotbalový tým VŠE

Fotbalový tým VŠE.  Matěj Kročil dole vlevo.

Další duel proti Technické univerzitě Liberec byl ale o poznání tvrdším oříškem, na němž si reprezentace VŠE vylámala zuby těsnou prohrou 1:2. „Jednalo se o nováčka v soutěži, takže bylo těžké se na ně připravit. Navíc nám činilo problém se vyrovnat s těžkým počasím. Byla vánice, což ublížilo našemu technickému stylu hry,“ vysvětloval Kročil, který se může jako jeden z mála studentů VŠE pyšnit i startem v MOL Cupu, tedy českém fotbalovém poháru, důvody porážky s týmem ze severu.

V posledním utkání, které se konalo 6. dubna, čekal na VŠE papírově asi nejtěžší soupeř v podobě Univerzity Karlovy. Ta se totiž dlouhodobě opírá o hráče z Fakulty tělovýchovy a sportu, neboť právě tam studuje řada ať už bývalých či současných skvělých fotbalistů. Ekonomce se ale prokletí Karlovky zlomit nepodařilo, podlehla jí 2:4.

„Pořád vnímám cenné zkušenosti, které mi tento zápas dal. I když to bylo již hodně dávno,“ zavzpomínal Kročil, jenž si věhlasnou soutěž zahrál v roce 2016 ještě coby hráč HFK Olomouc, na český pohár. Ve fotbalovém řemeslu jej ale zdokonalil i pobyt ve Francii v rámci programu Erasmus, kde pravidelně nastupoval proti odchovancům tamních fotbalových akademií. „Francouzi jsou do toho ještě více zapálení než Češi. Tam se opravdu fotbalem žije a je to cítit i na výkonech jednotlivých hráčů,“ popsal náročnost konfrontace s krajany mistrů světa z roku 2018.

Zdroj fotografií: archiv Matěje Kročila

Mohlo by vás zajímat: