Chystá se návrat do Ráje

2. 4. 2007 | | Studentský život

Revitalizuje se uzavřený svah za Rajskou budovou, Rajská zahrada. Bude z ní park otevřený pro veřejnost. Rekonstrukce končí v září. Investorem je Městská část Praha 3. Náklady na přestavbu přesáhnou 30 miliónů korun.

Revitalizuje se uzavřený svah za Rajskou budovou, Rajská zahrada. Bude z ní park otevřený pro veřejnost. Rekonstrukce končí v září. Investorem je Městská část Praha 3. Náklady na přestavbu přesáhnou 30 miliónů korun.

Na podzim loňského roku začalo přebudovávání Rajské zahrady, což je nevyužitý svažitý pozemek za Rajskou budovou. K účelu nově upravené zahrady tiskový mluvčí Městské části Prahy 3, Petr Blažek, uvedl: „Chceme rozšířit nabídku lokalit k odpočinku a aktivnímu trávení volného času. Zahrada bude rozdělena na čtyři terasy, každá z nich pak bude sloužit jinému účelu. Prostor oživí okrasné jezírko.“ V budoucnu se očekává, že se zde budou konat i společenská setkání. Revitalizace má být hotova v září letošního roku. „Díky mírné zimě by to mohlo být i dříve,“ upřesňuje Blažek

Zahrada bude mít dva vchody. Jeden z ulice U Rajské zahrady, kousek nad čerpací stanicí vedle školy, druhým pak bude park navazovat na Riegrovy sady. Zahrada bude mít svůj provozní řád a správce, na noc se bude zavírat. Blažek uvedl: „Pro takovouto investici je to důležité.“

Rozdělení na čtyři terasy Blažek vysvětluje: „Každá z nich bude mít jiný účel tak, aby nový park byl atraktivní pro všechny věkové kategorie.“ Počítá se s tím, že na jedné z teras vznikne dětské hřiště pro nejmenší, které bude pravděpodobně nejvíce využívat blízká školka. Další sektor bude věnován teenagerům. V plánu je mimo jiné vznik U-rampy i lezecké stěny. Na nejvýše položené terase, která poskytuje hezký pohled na Prahu, bude postaven vyhlídkový altán. Právě zde se mají odehrávat společenská setkání či svatební obřady. Na otázku, zda se Praha 3 nebojí negativního ovlivnění malých dětí teenagery tiskový mluvčí uvedl: „Nemyslím, že by v tom byl problém. Zahrada má asi 2,5 hektaru. Je to dost velké, sektory na sebe těsně nenavazují.“ Součástí renovovaného parku by mělo být i hřiště na petanque.

Celkové investiční náklady přesáhnou částku 30 milionů korun, z větší části budou hrazeny z rozpočtu Prahy 3, ale počítáno je také s finanční spoluúčastí hlavního města Prahy. Stavba začala již na podzim minulého roku, aby Praha 3 mohla vyčerpat finanční prostředky. Projekt je veden v oblasti péče o zeleň.

Mohlo by vás zajímat: