Čína: Kraba na špejli koupíš na trhu přes appku

10. 1. 2019 | a | Cestování čína

Po dlouhém a úporném výběru univerzity mě racionální volba zavedla do milého městečka jménem Jinan. Mimochodem, je sedmkrát větší než Praha. Najdete ho 400 kilometrů jižně od Pekingu, kam jsem ne příliš překvapivě přiletěl letadlem a pak pokračoval do Jinanu rychlovlakem. V zemi rozsypaného čaje mě hned mile překvapil řidič městského autobusu se slovy „hello“ a „welcome“.

Autorem článku je Jan Veselý, student Fakulty mezinárodních vztahů

Od kdy Číňané mluví anglicky, ptal jsem se sám sebe. Na základě prvních pozorování však musím skoro s jistotou říci, že tahle slova už tady umí opravdu každý a odvážně se s nimi pustí hned do hovoru. Někdo proto, že vás chce prostě přivítat, někdo proto, že se s vámi chce raději vyfotit, aby se mohl před kamarády a známými pochlubit fotkou s cizincem. Těch tu totiž stále ještě není tolik.

Jedna z věcí, které jsem musel řešit hned od začátku, bylo jídlo. Vedle školních jídelen, ve kterých se dá velmi dobře a levně najíst, nabízí město nevšední ulice se stánky plnými fast-foodu. Evropana asi nejvíce upoutají chobotnice nebo krabi na špejli. Mají tu ale i pro nás normálnější jídlo – například smažené i sušené maso, tofu nebo smažený tvaroh. Nerušený poklidný večer u dobrého jídla každému strávníkovi zpestří profesionální křiklouni, jejichž úkolem je co nejhlasitěji přilákat pozornost všech potenciálních zákazníků. Je to místní marketingová strategie, jak zaujmout kolemjdoucí. Alzák by tady jen seděl v koutě.

V Číně se zvláštnostmi prostě musíte počítat. Naprosto běžné je třeba to, že si starší pánové přinesou židle, které postaví na hlavní ulici, aby si popovídali, nebo to, že prodavačky v obchodě během poledne vaří na elektrickém vařiči oběd a u toho dále vesele obsluhují zákazníky.

Učitelé nám píšou na Facebooku

Na hodinách čínštiny jsem odkryl záhadu, proč mi můj čínský kamarád říká „staré železo“. Kupodivu tím ale nemyslí, že patřím do starého železa. Jednoduše jsem pro něj přítelem starým, a proto váženým, pevným jako železo.

Učitelé tu zcela běžně používají Facebook nebo v Číně velmi populární sociální síť WeChat.  Pokud mi po hodině zůstanou nějaké otázky, můžu si učitele na sociálních sítích přidat. Přes WeChat nám také posílají změny rozvrhu a prezentace. V komunikaci používají často emotikony. V Číně je to normální, ale od učitelů mi to trošku vadí.

Internet rychlejší není, zato je podstatně levnější. Osobně mám za třicet čínských juanů (přibližně sto korun) data na měsíc. Technologicky jsou ale pokročilejší v elektronických platbách. WeChat nebo Alipay se dá použít i k zaplacení jídla u stánku na ulici. A někde dokonce neradi přijímají hotovost. To není úplně ideální, protože některé banky nechtějí cizincům, kteří jsou v zemi na méně než rok, otevřít účet. A některé dokonce nechtějí bez čínské občanky měnit ani eura do juany.

Bez čínštiny ani ránu

Placení přes Facebook je taky sranda. Funguje to tak, že se na mobilu zapne Facebook, naskenuje se QR kód a člověk napíše, kolik chce poslat peněz. Takto jde opravdu kupovat kdekoliv cokoliv. Třeba voda. Člověk, který mi ji doručoval, u sebe neměl hotovost. Dal jsem mu dvacet juanů a on mi chtěl vrátit přes appku WeChat. Pro takovou formu placení je ale nutné mít simku a platební kartu vydanou v Číně.

Zvláštní je i kupování SIM karty. Pokud neumíte čínsky, je to prakticky nemožné. Je k tomu navíc potřeba pas nebo čínská občanka. Také vás třikrát vyfotí a oskenují vám otisky prstů. Nakoupit na pas není ovšem úplně snadné. V obchodě jsem byl pro simku třikrát a nebyl tam nikdo, kdo by to uměl nestandardně naklikat do systému na pas cizince.

A co dál? V Číně mají také speciální aplikaci na sdílení videí. Kromě lajků můžete majiteli videa posílat i peníze. Většinou se jedná však o drobné. Někdy nestačím koukat, jak je to jiný svět.

A sdílená auta? No, Uber tu nejezdí. Hodně ale používají elektrické motorky. Jsou celkem laciné a dají se pronajmout jak jinak než přes appky. Ostatně jako všechno v Číně v době internetu.

Foto: archiv Jana Veselého

Mohlo by vás zajímat: