Co čekat na doktorském studiu? Pohled čerstvého absolventa – část 3

7. 9. 2015 | | Kariéra, Názory, Studentský život 4045-320

Někteří z vás, co končí magisterské studium, uvažují o pokračování ve studiu. Já jsem nedávno dokončil externí doktorské studium na Fakultě podnikohospodářské v oboru Podniková ekonomika a management. V sérii tří článku chci popsat, proč se do toho pouštět nebo nepouštět. Vytýkám jen před závorku, že v jiných oborech může být leccos jinak a především interní doktorandi to budou mít nejspíš úplně jiné. V zásadě je to ale článek, který bych si chtěl sám přečíst před tím, než jsem s doktorským studiem začal.

Minule jsem vám představil, s jakými negativy se musí vypořádat každý doktorand. Doktorské studium však skrývá i hodně přínosů.

1. Nové znalosti Nároky kladené na studenty vás donutí přežvýkat spoustu náročných knížek a článků. Tím si člověk hodně rozšíří obzory, musí o věcech přemýšlet z různých pohledů. Neuvízne tak ve vyjetých kolejích praxe, je více schopný dívat se na problémy a úkoly s větším nadhledem.

Navíc, taková aktivita obecně dost pomáhá udržovat mozek ve vyšších otáčkách, což je v každém případě pozitivní. Ano, samozřejmě by člověk mohl všechno nastudovat i bez doktorského studia, ale popravdě řečeno, jde to mnohem rychleji, když máte nad sebou nějaký bič v podobě termínu. Jsem si jistý, že sám od sebe bych toho zdaleka tolik nepřečetl.

2. Zkušenost se psaním vědeckých textů Pro mě osobně bylo velmi zajímavou zkušeností vyzkoušet si psaní vědeckých textů – v článcích a v dizertaci. Jde o to, že v takových typech publikací není místo pro vlastní názory a okecávání. Je třeba se nemilosrdně držet buď doložitelných výsledků výzkumu nebo citovaných zdrojů. Lze publikovat jen tvrdá fakta a cokoliv jiného vám může někdo pěkně omlátit o hlavu.

Takové psaní vyžaduje přísně logický přístup a logické uvažování naprosto odlišné od uvažování při psaní jiných publikací a je to dovednost, která se hodí i v běžném životě.

3. Zajímaví lidé Během studia a případně i během výzkumu pro dizertační práci můžete potkat řadu lidí, které byste jinak nepotkali. Jednak z akademického prostředí, ale možná také z firem, podle toho, co je obsahem vašeho výzkumu. Můj výzkum se týkal řízení firem a umožnil mi setkání s řadou nesmírně zajímavých manažerů, přičemž s některými se stále setkávám.

Předpokládám, že tenhle přínos je ještě mnohem silnější u interních doktorandů, kteří se s kolegy i dalšími odborníky potkávají denně. Osobně jsem jako externí student vlastně moc kolegů-doktorandů nepotkal. A pokud už, subjektivně se mě většinou nezdáli moc nadšeni do studia. Spíše jako by doktorské studium studovali proto, že neví co dělat jiného, než že by je zajímal předmět studia.

4. Vyučování Jako externí doktorand jsem učit nemusel, ale dobrovolně jsem měl každý semestr jednu přednášku a jedno cvičení. Učit mě baví a i v práci se školením často zabývám, takže pro mě to bylo zajímavé zpestření a benefit.

5. Titul nevyhnutný pro akademickou kariéru Chcete-li se věnovat akademické kariéře, prostě potřebujete titul Ph.D. S tím nic nenaděláte.

Má tedy cenu pouštět se do studia?

Pokud doktorské studium zvažujete, dovolil bych si následující rady:

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: