Co číst v čase karantény: přinášíme vám knižní tipy redakce

18. 3. 2020 | | Nezařazené, Studentský život kniha čtení

Zavření školy a následná celoškolská karanténa přináší kromě samostudia a nutnosti zůstat doma i spoustu volného času. Pokud vás ale skripta už nudí a z Netflixu vás bolí oči, co takhle sáhnout do knihovničky? Členové týmu iListu vám přinášejí své tipy na knížky, které si  stojí za to přečíst nejen během epidemie.

Moderní etiketa – Ladislav Špaček (Marián Galajda, redaktor)

V této naučné publikaci vám specialista na společenskou etiketu Ladislav Špaček představí jednoduchý, srozumitelný a poutavý přehled o tom, jak ve společnosti stolovat, kdo se komu představuje nebo jaké zvolit oblečení na danou společenskou akci. Kniha je doplněná o obrázky a názorné ukázky. Pokud vám tato verze nebude stačit, k dispozici je i obsáhlejší Velká kniha etikety.

V zajetí geografie – Tim Marshall (Karolína Holevová, redaktorka)

Tato knížka je sice naučná, ale má jednu cennou vlastnost, kterou nejeden dospělý čtenář ocení – má obrázky. Celkem 10 kreslených map, které zobrazují 10 států nebo regionů z celého světa a popisuje jejich historický a politický vývoj na pozadí geografie. Knížka je napsaná stručně a jasně tak, že vám do sebe začnou zapadat puzzle i třeba ekonomických znalostí.

Barva kouzel – Terry Pratchett (Helena Chmelíčková, redaktorka)

Pokud toužíte po útěku z reality, tak fantasy knihy ze série Úžasná Zeměplocha od Terryho Pratchetta jsou tou nejlepší volbou. Dobrodružné výpravy jsou doprovázeny vtipem a satirou, takže se rozhodně nudit nebudete. Prvním dílem této série je právě Barva kouzel. Děj se odehrává na Zeměploše, která leží na krunýři obrovské želvy. Na začátku příběhu se setkává neschopný čaroděj Mrakoplaš s prostoduchým turistou Dvoukvítkem. Toho doprovází zvláštní Zavazadlo, které má vlastní nožičky, a tak za ním může běhat. Mrakoplaš se stane Dvoukvítkovým průvodcem po celé Zeměploše. A než s nimi dojdeme na samý okraj tohoto podivného světa, setkáváme se během jejich putování s nevšedními bytostmi jako jsou například draci nebo skřeti.
Věřím, že tyto fantasy příběhy můžou zaujmout i ty z vás, kteří byste po knize tohoto žánru sami nesáhli.

Susan Cain – Ticho (Kristýna Kantková, grafička)

Podtitulem knihy je Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit, což dobře vystihuje obsah. Cílem knihy je, aby extroverti pochopili introverty a introverti sami sebe. Možná se o sobě dozvíte, že jste přeučený extrovert.

Prázdniny v Evropě – Ladislav Zibura (Marie Krejsová, redaktorka)

Chtěli jste se někdy podívat do Švédska, Lotyšska nebo Makedonie? Pojeďte s Láďou Ziburou! Prostřednictvím této knížky se i v těchto pro světoběžníky těžkých časech můžete projet nejdříve severní, a pak i jižní částí Evropy. Tentokrát se Ladislav vydává na cestu jinak, než ve většině předchozích knih, a to autostopem. Dostane se takhle až k slavnému severnímu pólu nebo do srbské vesničky Česko Selo, kde si popovídá s místní českou komunitou. Celá kniha je jako vždy protkaná jeho, jak sám říká, “polosuchým” humorem a je skvělou oddechovkou i do vaší domácí karantény.

Generál – Mariana Čengel Solčanská (Filip Kubus, redaktor)

Životní příběh Milana Rastislava Štefánika, jedné z nejvýznamnějších postav českých a slovenských dějin. Příběh je odvyprávěn jako vzpomínky Eduarda Beneše ležícího na smrtelné posteli. Ten vám postupně odhalí, jak se ze syna vesnického faráře, chudého studenta, svatebního podvodníka, šarmantního svůdníka a talentovaného vědce stal státník a generál francouzské armády, který v první světové válce vybudoval a velel stotisícové armádě Československých legií. Autorka knihy je zároveň režisérkou známých slovenských filmů Sviňa a Únos.

Šíleně bohatí asiati- Kevin Kwan (Klára Řepková, šéfredaktorka)

Oddechovka, ve které hlavní hrdinka zjistí, že její přítel pochází z jedné z nejbohatších rodin v Singapuru, kde není úplně neobvyklé, že se jdete odreagovat nakupováním diamantových šperků. A taky, že to není žádná výhra. Během čtení si budete připadat hrozně chudí, ale zároveň nakonec možná budete rádi, že vaše rodina nevlastní půlku tohohle asijského ostrova. Pokud vás bude knížka bavit, jsou ještě další dva díly a film.

Martin Eden – Jack London (Jelizaveta Sokolova, redaktorka)
Román z 20. století vypráví o životě chudého mořeplavce Martina Edena, který touží po tom, dostat se mezi smetánku společnosti. Hodně čte a studuje, jeho snem je stát se spisovatelem. Dlouho se mu nedaří až ho opustí i všichni jeho kamarádi. Zázrakem se vypracuje mezi velmi známé a čtené autory, ale přinese mu to štěstí, uznání a lásku? Přečtěte si úchvatný román o vztazích ve společnosti a pohled na svět očima celosvětově známého Jacka Londona.

Kuchařka – Dita Pecháčková (Paulína Barlová, redaktorka)

Pokud se vám nechce číst romány nebo odbornou literaturu, doporučuji vám vyzkoušet Kuchařku. Autorkou je Dita Pecháčková, kterou možná znáte z jejího televizního pořadu. Název knihy úplně vystihuje její obsah. Kuchařka. Stručný a jasný. Nejde totiž o žádné přemotivované recepty, při kterých vám kredenc oznámí, že polovina ingrediencí bohužel chybí. Kuchařka vás zavede zpátky do léta stráveného u babičky na chalupě nebo na dětský tábor, kde jste jedli tu nejlepší krupicovou kaši. Naučí vás péct nejlepší (nejen) zákusky, ukáže vám základy zavařování, či poradí, co připravit na piknik. Dokonce obsahuje kapitolu, jaké jídlo chutná nejlíp po sexu! Fotky v kuchařce jsou kapitola sama pro sebe, vypadají úžasně a skvěle vás navnadí. Přesvědčte se sami.

Tajemství – Rhonda Bryne (Aneta Prozrová)

Je zákon přitažlivosti pouze teorií nebo skutečně funguje? V knize Tajemství ukazuje Rhonda Bryne, jak mocná dokáže být síla myšlenek – ať už těch pozitivních nebo negativních. Můžeme opravdu dělat vše, po čem toužíme a být tím, kým chceme? V jednotlivých kapitolách ukazuje autorka na konkrétních příkladech moc tohoto zákona, který lze využít nejen v běžném životě, ale také například v managementu a leadershipu. Jinými slovy, čím více se upínáme na negativní myšlenky a věříme jim, tím více je k sobě přitahujeme. Na stejném principu pak funguje pozitivní myšlení. Kniha se zaměřuje na oblast zdraví, mezilidských vztahů, světa, sebe samého, života a peněz a je doplněna mnoha zajímavými citáty.

Foto: Pixabay

 

Mohlo by vás zajímat: