Což takhle dát si Stockholm?

18. 5. 2002 | | Nezařazené

Když jsem před rokem prošel CEMS testy a dozvěděl se, že tou vyvolenou zemí bude nakonec Švédsko a ještě konkrétněji Stockholm, tak jsem vzápětí zase rychle zapomněl, že se něco takového stalo. Rok se s rokem sešel, já nasedl začátkem ledna do autobusu a nechal se odvést do švédské metropole.

Když jsem před rokem prošel CEMS testy a dozvěděl se, že tou vyvolenou zemí bude nakonec Švédsko a ještě konkrétněji Stockholm, tak jsem vzápětí zase rychle zapomněl, že se něco takového stalo. Rok se s rokem sešel, já nasedl začátkem ledna do autobusu a nechal se odvést do švédské metropole, kde se mám v příštím velice podrobně seznámit s místní Stockholm School of Economics (SSE).

Škola má asi jen dva tisíce studentů, ale zájem o studium každoročně převyšuje více než desetinásobně místní kapacitu. Proč takový poměr? SSE je jednou z mála soukromých vysokých škol ve Švédsku. Byla založena na začátku 20. století ve spolupráci s několika švédskými společnostmi, aby poskytovala kvalitní a ucelené obchodní vzdělání. Zejména pokud by vás zajímaly finance, těžko najdete v Evropě lepší místo, kde se realizovat. Kvalita studia je skutečně vysoká, jako důkaz může sloužit řada prezentací investičních bankovních domů, které se hned na začátku semestru snaží nalákat studenty k podání přihlášek na letní „internshipy“ nebo zaujmout případné zájemce o zaměstnání.

Téměř každý výměnný student dostane svého švédského „buddyho“, který by mu měl pomoci především v prvním týdnu překlenout všechny vznikající problémy a starosti. Dost mě překvapilo, když se mi můj „buddy“ omlouval, že se mnou nemůže trávit moc času, protože se musí učit na opravu zkoušek. Později jsem zjistil, že zdaleka nebyl ojedinělým případem a že učitelům sice nechybí veliká vstřícnost, ale jejich nároky jsou poměrně vysoké a limity jsou stanoveny pevně.

Dalším, pro mě lehce nezvyklým, faktem je velká aktivita místních studentů. Prakticky není prezentace, která by nebyla zaplněna. Na některých přednáškách jsou otázky přímo vynucovány, projevit svůj názor, ať už je jakýkoliv, je naprostou samozřejmostí Naprostá většina studentských aktivit je vedena pod záštitou různých studentských asociací, které zcela zřetelně nemají velké problémy s náborem lidí..

Semestr se zde dále dělí na dva kvartály. Po každém následují zkoušky. Je všeobecným zvykem, i když ne povinností, studovat v každém kvartálu dva předměty. Což se může zdát jako velká „pohoda“ ve srovnání s VŠE. Princip však spočívá v tom, že většina práce se přesouvá domů. Dostanete spoustu článků na čtení a k tomu několik knih. A bez domácí přípravy je následující hodina úplně zbytečná. Zpravidla se také koná několik 1,5 hodinových přednášek a seminářů týdně. Většina předmětů obsahuje také nějaký dlouhodobější skupinový projekt nebo sérii několika skupinových úkolů, proto je možné sledovat velice často skupinky tří nebo čtyř diskutujících studentů buď u počítače nebo nad „horou“ papíru.

Celkově je dost těžké srovnávat VŠE a SSE, tradice je tady přeci jen o pěkných pár desetiletí delší. Cílem tady určitě není přijmout co největší počet studentů. Je to pravděpodobně jedna z nejmenších členských škol CEMSu. Kromě samotného školního vzdělání se zde přeci jen rýsuje i spousta jiných možností. Stockholm sám o sobě je velice zajímavé město ve dne i v noci. A celá Skandinávie má své zvláštní kouzlo. Až se za čtyři měsíce vrátím domů, budu mít pocit, že to byl hodně obohacující půlrok.

Mohlo by vás zajímat: