ČZU opustila Pražský Majáles

18. 4. 2019 | | Studentský život Majáles

Studentský festival Majáles je již tradičně jednou z největších událostí letního semestru. Ten pražský se po několik let nesl v duchu souboje pěti největších pražských univerzit o krále a královnu Majálesu. Loni se ale Majáles rozhodlo opustit České vysoké učení technické (ČVUT) a také Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT). Tyto dvě školy pak společně založily vlastní studentský festival Lesamáj. Pro letošek se rozhodla od zbývajících tří škol odpojit také Česká zemědělská univerzita (ČZU).

Koncem února se na stránkách iZUNu (univerzitní noviny a studentský spolek na ČZU, pozn. red.) objevila zpráva o ukončení spolupráce mezi zástupci ČZU a Majálesu, tedy spolkem iZUN a Pražským Majálesem. Podle vyjádření redakce se tak stalo kvůli dlouhodobým neshodám mezi pořadateli Majálesu a studenty jednotlivých škol. Jejich názor podporují také spolky ČZU:Go!, Asociace studentů ČZU a rektor ČZU. Aleš Kotrbatý, šéfredaktor iZUNu, akci komentoval jako každý rok víc a víc komerčně podporovanou a oslavy studentstva, které jsou podstatou Majálesu, postupně zanikaly.

„Na posledním Majálesu, který se již konal bez účasti VŠCHT a ČVUT, na nás lidi během vyhlašování krále pomalu pískali, abychom už šli pryč a mohly opět hrát kapely. Vyhlášení krále majálesu by přitom mělo být vyvrcholením celé akce,“ komentuje situaci Kotrbatý. Říká, že organizátory Majálesu žádali, aby se propagace zaměřila více na studenty a univerzity. K ničemu takovému ale dodnes nedošlo.

„Když začaly být univerzity nespokojeny, žádali jsme, aby se s tím něco dělalo. Organizátoři pokaždé pouze přislíbili nápravu, nic však pro to neudělali. Když před rokem odešli ČVUT a VŠCHT, organizátoři je obvinili, že je to jejich chyba. Oni prý udělali vše, co mohli,“ komentuje situaci Kotrbatý. Dodává, že majáles jako studentsky zaměřená akce přitom v jiných městech, například v Českých Budějovicích a Opavě, bez problémů funguje.

Studenti si stěžují na komunikaci s organizátory

„Když před rokem vznikl Lesamáj jako čistě studentská akce ČVUT a VŠCHT, panovalo mezi nimi a organizátory Majálesu velké napětí. Komunikace organizátorů se studentskými organizacemi obecně byla nevhodná, nebyli jsme na jedné úrovni, ačkoliv bychom měli být partneři. To se nám v redakci rozhodně nelíbí,“ vysvětluje šéfredaktor Kotrbatý rozhodnutí iZUNu. Na závěr dodává, že Majáles by měl studenty a školy spojovat. To se však v současnosti vůbec nedaří. ČZU se však neplánuje připojit k Lesamáji, prozatím si udržuje neutralitu.

Jak však uvádí zástupce organizátorů Majálesu Lukáš Dejl, ve vyjádření na stránce iZUNu jsou jisté nepřesnosti. „Objektivně přiznáváme, že v roce 2017 nastala určitá rozhodnutí, která se zástupcům univerzit nelíbila, následně přišly debaty a i na základě nich se zástupci ČVUT a VŠCHT rozhodli Majáles opustit a vytvořit Lesamáj,” uvádí Dejl. „Nicméně se zbývajícími třemi školami jsme si nastavili do roku 2018 pravidla, řekli jsme si, co jim v předcházejícím roce vadilo, co se jim naopak líbilo a na tom jsme vše postavili,“ komentuje situaci Dejl.

Podle Lukáše Dejla také proběhla po skončení loňského Majálesu vyhodnocovací schůzka se zástupci škol, která vedla ke všeobecné spokojenosti a plánům na letošní ročník. Ty se však prý budou jen se dvěma školami jenom těžko realizovat. „V případě průvodu či soutěží Krále a Královny Majálesu uvolníme pravidla a dáme možnost přihlásit se studentům kterékoli z pražských vysokých škol včetně ČVUT, VŠCHT nebo ČZU, protože to, že nemáme záštity z uvedených škol neznamená, že bychom jakkoli zanevřeli na studenty či spolky z těchto škol,” vysvětluje Dejl. „To, že bychom se nesnažili získat zpět odloučené školy je bohužel pouze další z nepřesností v onom vyjádření,“ dodává Dejl.

Komerčnost a studentské principy

S Pražským Majálesem se často spojují témata jako odloučení od studentských principů a komerčnost.  „Majáles v našem podání, tedy Pražský Majáles, je oslavou, která trvá cca měsíc. Celý duben označujeme jako Majálesový měsíc studentů a jeho vyvrcholením pak je Majáles open-air v Letňanech. V průběhu Majálesového měsíce studentů pořádáme, spolupořádáme nebo pomáháme s propagací spoustě studentských akcí a nikdy se nestalo, že bychom nějaké akci odmítli pomoci,“ vysvětluje Dejl a dodává, že Majálesy začaly už v 80. letech jako “Týdny mládeže” směřovat k hudebním slavnostem. To je tradice, na kterou se snaží současní organizátoři navázat.

„Nikdo z dodavatelů nám vybavení na akce Majálesového měsíce studentů zdarma nezapůjčí, nepřiveze ani nepostaví a za jednotlivé prostory platíme standardní pronájmy,“ komentuje komerčnost akce Lukáš Dejl. Dodává, že na rozdíl od jiných akcí nedostává Majáles finanční ani materiální podporu od zúčastněných univerzit či městských částí. Tu však naopak od Majálesu dostávají spolupořádající spolky. „Nezbývá nám tedy, než na Majáles open-air vybírat vstupné a mít zde partnery. Myslíme si, že to, že Pražský Majáles každoročně navštěvují tisíce studentů je známkou toho, že je náš Majáles baví,“ zakončuje Dejl své vyjádření.

VŠE zatím Pražský Majáles podporuje

K celé situaci se vyjádřil také Davide Vitale, zástupce studentů z uskupení VŠE na Majáles. Podle něho byl loňský ročník Majálesu organizujícími studenty vnímán jako jeden z nejlepších za poslední roky. „Vím, že ze strany Majálesu trvá ochota a snaha vyjednávání spolupráce s tradičními zástupci ČVUT a VŠCHT. Díky jejich odchodu přišly významné změny a studenti mají opět silné slovo. Momentální lídři na těchto školách jsou však i přesto odkloněni myšlence návratu,“ komentuje situaci.

Líbí se mu však myšlenka uvolnění pravidel při volbě krále, jelikož je to šance i pro zástupce menších vysokých škol se zúčastnit volby o krále Prahy. Dodává, že podobný systém funguje napŕíklad na Hradeckém Majálesu.

Studentští zástupci Univerzity Karlovy (UK) ale s vyjádřením ČZU nesouhlasí. Dle slov Richarda Jarošíka, zástupce studentů z UK, se organizátoři Majálesu aktivně snaží o návrat ČVUT a VŠCHT a o dodržování studentských hodnot. „Co se týče nového stylu volby, každý krok s sebou nese možná rizika. Zde však vidíme dobrou možnost, jak se studenti mohou aktivně do dění Majálesu zapojit, i když to třeba zastřešující studentské spolky jejich univerzit nepodporují,” dodává. Zástupci UK v tom vidí svobodu volby, která je taky studentskou ctností. „Nadávat na nedodržování studentských hodnot a následně studentům něco zakazovat, to by bylo přinejmenším troufalé. To však naštěstí iZUN nedělá, pouze se rozhodli být neutrální,” zakončuje Jarošík.

Foto: archiv VŠE na Majáles

Mohlo by vás zajímat: