Dá se vyzrát i na daně

24. 6. 2003 | | Kariéra

Spousta studentů si ráda přes rok nebo alespoň v létě přivydělává. Občas jsou pak překvapeni výslednou sumou, která zbude po odečtení daní. Jak se liší sazba daně, kterou je nutné odevzdávat státu? Dobré je se ihned domluvit se zaměstnavatelem, jak tuto otázku vyřešíte, tedy jaký typ smlouvy podepíšete. Obvykle se uzavírá dohoda o provedení práce. Tento způsob zaměstnávání brigádníků je jednoduchý pro firmy, ale nevýhodný pro vás.

Spousta studentů si ráda přes rok nebo alespoň v létě přivydělává. Občas jsou pak překvapeni výslednou sumou, která zbude po odečtení daní.

Jak se liší sazba daně, kterou je nutné odevzdávat státu? Dobré je se ihned domluvit se zaměstnavatelem, jak tuto otázku vyřešíte, tedy jaký typ smlouvy podepíšete. Obvykle se uzavírá dohoda o provedení práce. Tento způsob zaměstnávání brigádníků je jednoduchý pro firmy, ale nevýhodný pro vás. Do 3 000 korun odevzdáváte patnáctiprocentní daň, nad tuto částku dvacetiprocentní daň. Pokud nemáte další pracovní poměr, nevyplatí se vám to. Východiskem pro nižší odvody daně je přihlášení studenta zaměstnavatelem k dani z příjmu ze závislé činnosti. Smlouva se podepisuje pouze u jednoho zaměstnavatele. V tomto případě neodvedete z prvních 4 120 korun ani halíř. I když nepodepíšete přihlášení k dani z příjmu, můžete na konci roku zažádat o vrácení daně.

Mohlo by vás zajímat: