Daněk Krátil má zvýšit povědomí o daňových únicích

23. 11. 2015 | | Nezařazené babiš, janeček

Ministerstvo financí tento týden představilo materiály, které mají lidem přiblížit problém daňových úniků.

K tomuto účelu vznikla brožurka humorných kreslených příběhů o Daňku Krátilovi, šejdíři a nepoctivci, který okrádá stát. Kreslení příběhů se ujal Miloslav Martenek.

Brožurka s příběhy Daňka Krátila vykresluje několik případů daňových úniků. Jedná se například o příběhy „S dokladem, nebo bez“, který pojednává o tom, o kolik peněz stát přichází, když prodejce nevydá doklad, nebo „Ukradené účetnictví“, kde si lidé vymýšlejí nejrůznější situace, proč nebyli schopni doručit daňové přiznání.

„Celkové nepřiznané příjmy tvoří podle Českého statistického úřadu 160 miliard korun za rok. Pokud by tedy Finanční správa měla důsledně provádět kontroly všech podnikatelů, musel by se každý čtyřicátý občan ČR stát daňovým kontrolorem,“ uvádí ministerstvo.

Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství, vysvětloval karuselové podvody, díky nimž stát přichází o velkou sumu peněz. Tomu mají zabránit kontrolní hlášení a v budoucnu elektronická evidence tržeb (EET). Janeček i ministr financí Babiš, ubezpečovali, že zavedení EET nebude nijak náročné a že rozhodně nejde o to, aby měl stát absolutní kontrolu nad podnikateli. „Díky EET nebudeme vědět, co a s jakou marží podnikatel prodává, nejde nám o zřízení velkého bratra,“ dodává Janeček.

Zdroj fotografie: Ministerstvo financí

Kreslenou brožurku můžete stáhnout zde: Příběhy ze života Daňka Krátila

ČTĚTE TAKÉ

Je hausbót nemovitost, nebo vozidlo? I to se dozvíte na vedlejšce Daně v podnikání

Nejžádanější vysokoškoláci jsou informatici, mezi středoškoláky vítězí strojaři

Studenti často platí daně zbytečně, na konci roku si mohou nechat peníze vrátit

 

Mohlo by vás zajímat: