Dejte si pohov, termíny na BZ a SZ nejsou

1. 4. 2001 | | Nezařazené

Jedu na hory. Mám volno, termíny nejsou. Ach jo, už je zase všechno plné. Nemůžu dělat žádnou zkoušku, všechny termíny jsou již obsazené. Nejen tyto nářky se nesly školou na konci ledna. Nedostatek termínů je notoricky známý fakt. Ale je to skutečně tak špatné?

Jedu na hory. Mám volno, termíny nejsou. Ach jo, už je zase všechno plné. Nemůžu dělat žádnou zkoušku, všechny termíny jsou již obsazené. Nejen tyto nářky se nesly školou na konci ledna. Nedostatek termínů je notoricky známý fakt. Ale je to skutečně tak špatné?

„Termíny vypisují katedry. Povinností kateder je průběžně sledovat stav zaplněnosti vypsaných termínů. V případě nedostatečné volné kapacity jsou povinny neprodleně v rámci personálních možností a kapacitních prostor ke konání BZ vypisovat termíny další,“ píše se v pokynech vydaných dne 15. 5. 2000 prorektorkou pro studijní a pedagogickou činnost, doc. Zadražilovou. Plní katedry svoji povinnost? Náhodně jsme vybraly dva dny (8. března v 12,30 a 19.března v 16,15) a zjistili, kolik termínů a kolik volných míst je studentům k dispozici. Podrobné výsledky našeho šetření obsahující všechny předměty a metodiku jejich hodnocení NALEZNETE ZDE.

Celkem bylo monitorováno 44 předmětů. Na začátku března nebyl vypsán žádný termín nebo nebylo ani jedno volné místo u osmnácti z nich (41%). Zajímavé zjištění je, že pět kateder dosáhlo nejvyššího počtu bodů – termínů byl dostatek, stejně jako volných míst. V polovině března nebylo možné dělat zkoušku u 23 předmětů (52%). Oproti začátku měsíce se naopak o jednu zvětšil počet kateder s nejvyšším hodnocením. Průměrné celkové hodnocení všech kateder jsou dva body.

Celým testem prošla nejlépe Katedra práva, která u celoškolsky povinné zkoušky nabízí okolo čtyřiceti termínů pro velké množství studentů,navíc v dostatečném časovém předstihu. Pro mnohé bude překvapením, že se lze přihlásit bez problémů na trojboj, v minulosti naprosto beznadějně obsazený na několik týdnů dopředu. Katedra německého jazyka a Katedra sociální politiky též dosáhly vynikajícího nejvyššího hodnocení. Naopak Katedra anglického jazyka potvrzuje svoji neslavnou pověst a nenabízí žádné volné místo. U matematiky se v dostatečné nahotě odhaluje stížnost docenta z Fakulty mezinárodních vztahů, který si nepřál být jmenován: „Studenti se chovají sobecky. Zapíší si termíny a pak si je pozdě odhlašují, takže už se nikdo jiný nestačí přihlásit. Týden učení na bakalářskou zkoušku je málo.“ Nejbližší termín na matematiku je poloprázdný, zbývající tři jsou naprosto plné. Během zkouškového období i první termín zůstává plně obsazen. Termíny na účetnictví se po dvou měsících absolutního převisu poptávky nad nabídkou alespoň trochu uvolnily, a tak Katedra finančního účetnictví obdržela lichotivé tři body. Naopak volná místa na Státní závěrečnou zkoušku z ekonomie jsou nedostatkovým zbožím, možná se nám snaží ekonomové vysvětlit v praxi pojem „scarcity“. Nedávným zákazem a znemožněním výměny či prodeje termínu tato jejich výuka poněkud pozbývá smyslu.

„Termíny jsou v naprosto nevhodný čas, první týden ve zkouškovém a navíc jich je hrozně málo,“ stěžuje si Tomáš, student 3. ročníku NH fakulty. Martina, která studuje na druhé fakultě ve čtvrtém ročníku, ho doplňuje: „Zkouškové období je nyní hrozně krátké, navíc ho trávíme stáním ve frontách na zápočty. Když si stěžujeme, že nemáme na zkoušky čas, tak je nám řečeno ať děláme zkoušky během roku. Ale jak, když nevypíšou termíny?“

Klikněte zde pro kompletní tabulku s napozorovanými výsledky.

Mohlo by vás zajímat: