Desatero úspěšné aklimatizace v Řecku

16. 1. 2009 | | Nezařazené

1. Nechoďte včas.
Nejen mikroekonomie má svá „zlatá pravidla“. Chcete-li si ušetřit nervózní postávání a popohánění hodinových ručiček, nechoďte včas. I když přijdete se středoevropskou akademickou čtvrthodinkou, stejně budete na místní čekat.

1. Nechoďte včas.
Nejen mikroekonomie má svá „zlatá pravidla“. Chcete-li si ušetřit nervózní postávání a popohánění hodinových ručiček, nechoďte včas. I když přijdete se středoevropskou akademickou čtvrthodinkou, stejně budete na místní čekat.

2. Zakomponujte do rozvrhu stávky metra, tramvají a učitelů ve škole.
Buďte pružní, nečekejte, že vás někdo bude před stávkou varovat týden předem, a smiřte se s tím, že oznámení o čemkoli bude v řečtině. Kontrolujte si maily od své koordinátorky, těsně než vyrazíte do školy. Brzy pochopíte.

3. Chcete-li něco vyřídit, křičte hlasitě a dlouze.
Ano, bohužel, v Řecku jsem se naučila křičet, protože kdo není slyšet, jako by nebyl. Ať máte jakýkoliv problém, nebojte se zvýšit hlas, minimálně přilákáte několik kolemjdoucích, kteří se případně přidají na vaši stranu.

4. Zajímejte se o své okolí, ono se totiž o vás zajímá, a to hodně.
Nebuďte překvapení, když se vám bude někdo dívat přes rameno, aniž by to skrýval, nebo vás dokonce upozorní na váš překlep v diáři. Řekové jsou zkrátka zvědaví a všechno je zajímá, i vaše svačina. Má to ale jednu velkou výhodu. Kdyby se vám stalo něco nepříjemného, buďte si jistí, že k vám přiběhnou a pomůžou. S haldou tašek vám ale nepomůže nikdo.

5. Buďte trpěliví.
Úplně vždy. Při vyřizování jakýchkoli dokumentů, při čekání ve frontách na cokoliv, při vysvětlování neexistence Československa. Trvejte na tom, že se u nás nemluví německy, i když vás místní budou možná přesvědčovat o něčem jiném.

6. Zvykněte si na cigaretový kouř.
Kouřit je prostě tradice, tak jako u nás jíme na Vánoce kapra, v Řecku se kouří. Nehledě na snahy Evropské unie tabákový opar zakázat, kouřit se holt „musí“. Nelekejte se malých dětí s cigaretou v puse, tady je to normální. Neděste se kouření ve školní menze či na autobusové zastávce. Ale nezkoušejte jíst v metru, to se nesmí!

7. Pijte frappé, je to in.
Cena řecké kávy je v porovnání s cenami v ostatních zemích EU pěkně drahá, ale jak zdůvodňují řečtí obchodníci: „Když vynásobíte počet hodin, kdy pijete kávu v Řecku, cenou jednoho šálku kávy a porovnáte to s počtem káv, které za stejný čas vypijete kdekoli jinde v Evropě, dostanete se na stejné číslo.“ Tady se holt pije kafe i tři hodiny.

8. Tlačte se do metra.
Odhoďte slušné vychování z pražského metra a nespoléhejte na to, že vás někdo nechá vyjít z metra jako první. Zásadou je natlačit se do metra a o výchozí se nestarat. Jinak se vystavujete riziku, že neodjedete.

9. Noste elasťáky a kozačky.
Ať jste XS nebo XXL, bez elasťáků – nejlíp černých, tady ostatně frčí zásadně tmavé barvy – ven vůbec nevycházejte. Myslete také na to, že kozačková sezóna začíná už v září, tak ať vás ani nenapadne brázdit ulice v „žabkách“.

10. A hlavně si Řecko užijte a nesrovnávejte s ničím, a už vůbec ne s domovinou.

Řecké reálie
S historickými poznámkami jsem vám dnes chtěla dát pokoj, ale nejde to. Být v Řecku a zjistit, že 17. listopad je den D, který se tu považuje za tak významný studentský den, že školství nepracuje a dokonce se demonstruje nejen před americkou ambasádou, to prostě nešlo nezmínit. Řekové si tímto dnem připomínají rok 1973, kdy byla potlačena studentská demonstrace na půdě aténské Polytechnické univerzity. Studenti se tenkrát bouřili proti juntě, která postupně od roku 1967 rozpustila politické strany, zbavila lidi základních lidských práv a vyhostila, uvěznila nebo zabila většinu lidí činných v jiné než té „správné“ politické straně. A tanky tenkrát v listopadu dorazily a řádily ve městě také. Tak se mi zdá, že Řekové a Češi mají hodně podobnou historii i ty podzimní svátky.

Mohlo by vás zajímat: