Děvetadevadesátkrát jinak a pokaždé skvěle

22. 9. 2006 | | Nezařazené

Musím sebekriticky přiznat, že tahle recenze nebude příliš objevná. Vždyť Stylistická cvičení francouzského autora Raymonda Queneau spatřily světlo světa již téměř před šedesáti lety. Pro mě však její přečtení objevem bylo. Na prvních pár stránkách jsem nervózně listoval tam a zpět a pátral jsem, jestli mě nešálí zrak, když čtu pořád dokola ten samý jednoduchý příběh. Jenže ono to pokaždé to samé není.

Raymond Queneau: Exercices de style

Musím sebekriticky přiznat, že tahle recenze nebude příliš objevná. Vždyť Stylistická cvičení francouzského autora Raymonda Queneau spatřily světlo světa již téměř před šedesáti lety. Pro mě však její přečtení objevem bylo.

Na prvních pár stránkách jsem nervózně listoval tam a zpět a pátral jsem, jestli mě nešálí zrak, když čtu pořád dokola ten samý jednoduchý příběh. Jenže ono to pokaždé to samé není. Minimálně stylisticky. Je ale možné sdělit naprosto stejný obsah vyprávěním, sonetem, inzerátem, nebo dokonce citoslovci? Ono to ani není cílem.

Queneau ve své „sbírce literárních cvičení“, jak by se snad také dala označit jeho kniha, spíše ukazuje, kolik různých pohledů lze mít na obyčejné události jednoho dne v Paříži. Čtenářsky to místy není zrovna lehké, občas hledáte v textu rozházená písmenka slov, která už sice znáte, ale stejně si je chcete ještě jednou vyluštit. Pokud ne, jen tak přečíst „jak to leží a běží“ lze samozřejmě také, ale připravíte se o kousek literárního zážitku.

Nezajímavé a nezábavné čtení to totiž rozhodně není. Vzít si knihu do tramvaje, jako jsem to udělal já, nebyl vzhledem ke komičnosti některých hříček nejlepší nápad. Některé jsou matematicky přesné, jiné subjektivní, další si hrají se zvukem slov, s rostlinami, barvami, vulgárními slovy a tak dále.

Snad knihu nezneuctím, když místo závěru do pomyslné stovky doplním jeden, který autor nedlouho po válce stěží mohl napsat:SMSKOVĚBysNeverilNeskaNarvanejBus!

NakejMladasSdivnymKloboukemAdlouhymKrkemVyjelNaSousedaZeMuSlapeNaNohy,PakAleZapadNaPrvniVolnyMisto.
TohoTypaSemPakPozdejcEsteVidel,ResilKnoflikUkabatu.

Faktblazen.

Mohlo by vás zajímat: