Dobronické občerstvovny

21. 5. 2004 | | Nezařazené

Blíží se doba letních prázdnin a s nimi i sportovní kurzy, a proto vám HOSIPA přináší recenze společenských zařízení v okolí Dobronic, jednoho z nejznámějších středisek spojených s letními sportovními aktivitami VŠE. Následující recenze byly uskutečněny v létě 2003 a jsou podloženy mnohaletými zkušenostmi autorů tohoto příspěvku.

Blíží se doba letních prázdnin a s nimi i sportovní kurzy, a proto vám HOSIPA přináší recenze společenských zařízení v okolí Dobronic, jednoho z nejznámějších středisek spojených s letními sportovními aktivitami VŠE. Následující recenze byly uskutečněny v létě 2003 a jsou podloženy mnohaletými zkušenostmi autorů tohoto příspěvku.

Kiosek

Otevírací doba: Podle hostů, takže do rána.
Poloha: zem. šířka 49° 20′ 10″; zem. délka 14° 30′ 11″

Nejedná se ani tak o hospodu, ale spíš o venkovní posezení, a to buď pod stříškou na dlouhých dřevěných lavicích, nebo v zahradě pod slunečníky. Název „Kiosek“ proto, že hospodský či jeho sličné náctileté dcery obsluhují skrz okénko, a jde tedy spíš o samoobsluhu. Občas se zde stojí fronta. Výhodou je široký sortiment (např. lízátka, Krvesaj, jablíčko, korbáčiky, pohlednice, slizké oko, párky, chutné hranolky, či voňavý proleželý Hermelín).

Z tábora je Kiosek přístupný na kánoi, kajaku či pramici a často zde bývá umístěna kontrolka při nočním orienťáku na lodích. Ze zadní strany kiosku je malý sklípek s klenutým stropem; ideální pro sešlost s kytarou (max. pro dvě družstva). I když se jedná o zahradní posezení, celková úroveň Kiosku je velmi dobrá a díky cenám, nabídce a příjemné obsluze nemá kolem tábora konkurenci. Ideální místo pro doplnění energie i tekutin jak po obědě, tak před spaním. V pátek zde bývá občas udírna s trampským cigárem a živá hudba s tancem pod hvězdami.

Hodnocení:
Poloha – 3
Ceny – 4
Prostředí – 4
Atmosféra – 5
Obsluha – 5
WC – 3
Celkem – 4

Pivo – cena – chuť
Staropramen 10 – 15 Kč – velmi podprůměrná
Staropramen Granát – 18 Kč – průměrná

U Jezu (U Debila)

Otevírací doba: Tak různě. Podle nálady obsluhy.
Poloha: zem. šířka 49° 20′ 9″; zem. délka 14° 30′ 11″

Klasická kamenná hospoda se salonkem vhodným obzvláště pro bližší prvodenní seznámení se členy všech družstev. Po několika půllitrech vymyslíte trefný název týmu a zjistíte silné a slabé stránky každého člena.

Obsluha je zde podle nálady, pro ekonomy obvykle samoobsluha. Barman často nemá sklo, a tak je tedy nutné řídit se heslem „Chceš-li pivo, sežeň si vlastní půllitr.“ Ceny příliš stabilní nejsou a s blížícím se ránem se projevuje výrazná in/deflace. Pivo pro zdatného ekonoma za 40 korun či panák pro povolnou ekonomku zdarma není výjimkou. Ceny smluvní nejsou.

Na závěr nutno zmínit, že jsme byli v minulých letech několikrát svědky fyzického napadení studenta agresivním hostinským (převážně majitelem). A především proto se hospodě říká U Debila. Existence hospody se zdá býti nejistá. V loňském létě byla často zavřena.

Hodnocení:
Poloha – 3,5
Ceny – 1
Prostředí – 3
Atmosféra – 3
Obsluha – 1
WC – 2
Celkem – 2,5

Pivo – cena – chuť
Platan – cena dle nálady – občas ujde

Na Papírně

Otevírací doba: Přes týden jak kdy, v pátek do rána.
Poloha: zem. šířka 49° 20′ 40″; zem. délka 14° 30′ 25″
Tel. 381 961 276

Na první pohled působí Papírna obyčejným a neosobním dojmem. Hospodu tvoří mamutí sál, do kterého se vejde bez problémů celý tábor. Atmosféru občas dolaďuje reprodukovaná hudba a světelné efekty. Nabídka skladeb je však omezená; milovník Michala Davida, Mamba #5 a Makareny si přijde na své i pětkrát za večer. S nějakým tím pivkem se však zábava rozjede i při Makareně. Ve tři ráno ekonomáci tancují občas i na stolech a například pivní štafeta se stává hitem noci. Oblíbené jsou turnaje ve stolním fotbálku, k dispozici je biliár a šipky, pro hudebně nadané klavír. Kytara se sem rovněž vejde.

Slabou stránkou Papírny je obsluha. Ta zde sice je, ale schovaná za barem, takže se jedná znovu o samoobsluhu. V nabídce jídel a pochutin jsme neobjevili nic zajímavého. Počítejte s tím, že ceny jsou pouze pro movité ekonomy, mění se s časem, a že není náhodou, když zaplatíte o dvě tři stovky více než máte na účtu. Badyšot ve čtyři ráno pod osmdesát je rovněž spíš výjimkou.

Hodnocení:
Poloha – 1
Ceny – 1,5
Prostředí – 2,5
Atmosféra – 3
Obsluha – 1
WC – 1
Celkem – 2

Pivo – cena – chuť
Gambrinus 10 – cena proměnlivá – chuť podprůměrná
Staropramen 10 – cena proměnlivá – lepší než v Kiosku

Kolotočář

Otevírací doba: Podle slunce.
Poloha: zem. šířka 49° 20′ 8″; zem. délka 14° 30′ 13″

Neonem vyšperkovaná, do dáli blikající kolotočářská maringotka. Výhodou je otevírací doba témeř nonstop a relativní blízkost tábora. Nabídka jídla je typicky pouťová – langoše, hamburgery, zmrzlina. Ceny jsou však z kategorie papírnické. Velkým žíznivcům natočí pivo na cestu do PET lahve. Na konci léta kolotočář zmizel a nezbyl po něm ani neon.

Hodnocení:
Poloha – 4
Ceny – 1,5
Prostředí – 1
Atmosféra – 1
Obsluha – 4
WC – 1
Celkem – 1,5

Na Prádle

Otevírací doba: Každý den.
Poloha: U Bechyně.

To nejlepší na závěr. Až pojedete na výlet, mrkněte do restaurace Na Prádle (směrem Bechyně). Posezení ve stínu pod vinnou révou na bývalém statku zasazeném do malebných jihočeských polí je ideální chvilka ke svlažení hrdla Plzní chuti nadprůměrně vynikající. Lahodné zmrzlinové poháry nenechají klidným ani toho nejzatvrzelejšího odpůrce zmrzliny a profesionální obsluha vykouzlí úsměv na tváři raz dva. Ceny jsou vyšší, ale jak se říká: „Zážitky nemusí být levné, hlavně, že jsou dostatečně intenzívní!“

Pivo – cena – chuť
Plzeň – 24 Kč – vynikající!

Kritéria hodnocení:

Poloha: Vzhledem k táboru.
Ceny: Jídlo a pití kromě piva.
Prostředí: Výzdoba, opotřebovanost vybavení, interiér, zakouřenost, zařízení.
Atmosféra: Duch prostředí, osazenstvo, klientela, kultura místa.
Obsluha: Ochota, rychlost, tolerance, slušnost.
WC: Celkový stav, čistota, výzdoba.

Vladimír Jech, Romana Frkalová
Autoři jsou dlouholetí znalci v oboru i znalci dobronického prostředí.
Tímto by zároveň chtěli vzdát CTVS nekonečné díky a obdiv za pořádání letních výcvikových kurzů na VŠE.

Mohlo by vás zajímat: