Editorial: Prváci 2005

6. 9. 2005 | | Názory

Vítej, prváku! Jakpak se ti u nás líbí? Připadá ti, že jediné, co má skutečně pevný základ a dá se to s klidem opřít, jsou školní budovy? Chtěla bych pro Tebe něco udělat, alespoň nacpat mezi řádky povzbudivý úsměv, ale nevím, jak na to. Každopádně by to byl úsměv od ucha k uchu a povzbudivější než litr kafe. Vím totiž, že toho na Tebe bude moc a budeš na všechno sám. Skoro sám.

Vítej, prváku!

Jakpak se ti u nás líbí? Připadá ti, že jediné, co má skutečně pevný základ a dá se to s klidem opřít, jsou školní budovy? Chtěla bych pro Tebe něco udělat, alespoň nacpat mezi řádky povzbudivý úsměv, ale nevím, jak na to. Každopádně by to byl úsměv od ucha k uchu a povzbudivější než litr kafe. Vím totiž, že toho na Tebe bude moc a budeš na všechno sám. Skoro sám.

Kromě úsměvu pro tebe totiž máme ještě něco – tenhle speciální návod všeho, co na tebe škola nachystala. Vím, že něco podobného se dá sehnat k počítačovým hrám. A taky chápu, že pokud budeš dbát našich varování typu „za rohem žlutého domku na tebe vyskočí zlý pán a bude ti chtít sebrat život,“ připravíš se o mnoho adrenalinových zážitků. Ale věř mi, i tak to bude celkem vzrůšo.

Jednotlivé články ze speciálního vydání Studentského listu určeného pro studenty prvních ročníků naleznete na zpravodajském serveru iLIST.cz v průběhu příštích dní a týdnů.

Ačkoli, prvňáčku, možná tě zbytečně podceňuji. Možná netápeš ve studijních plánech a vůbec ti nevrtá hlavou, jak můžeš ty kredity ztratit, když si je předtím nikdy neměl, možná máš kde bydlet a nečekáš zoufale na zázrak v podobě kladného vyřízení odvolání. Třeba se už v tvojí peněžence skví celá sbírka multinefunkčních karet a cedulek s podivnými hesly spolu se slušnou zásobou kapitálu, který investuješ do zábavné základní literatury. Možná se můžeš kamarádům chlubit traťovým rekordem na kolečku menza – kolej – knihovna – dopravní podniky – správa účelových zařízení – studijní referentka. Možná ani nebudeš půl roku chodit s mapou i na nákup, ztrácet se v metru a na Jižním Městě se zásadně vyskytovat v druhém křídle, než jsi chtěl. Možná – a ze srdce ti to přeju – jsi prostě schopnější, odolnější, vytrvalejší a trpělivější, než jsem byla v začátcích já.

Ale pokud ne, jsme tu my, co už se docela dobře vyznáme v zákonitostech řízeného chaosu, který dává člověku tak málo opory a na druhou stranu tolik volnosti. Zlom vaz všem zlým pánům za žlutým domkem!

Zuzana Šenoltová
šéfredaktorka Studentského listu

Mohlo by vás zajímat: