Ekonomům má v mezinárodním kole KPMG pomoci Jára Cimrman

31. 3. 2017 | | Studentský život, Zprávy ze školy KPMG

Každoroční soutěž v řešení a prezentování případových studií v omezeném čase, kterou pořádá poradenská společnost KPMG, letos ovládl tým z ekonomky. Vysokou školu ekonomickou reprezentovali studenti programu CEMS: Daniela Dírerová, David Hung Nguyen a Jiří Trumpeš. Kvarteto doplnil Dominik Novotný z německé univerzity v Kolíně.

Soutěž na národní úrovni se skládá ze tří částí. V té první každý tým předem obdrží případovou studii. „Řešení, kterému jsme věnovali přibližně dva dny, jsme poté během patnácti minut odprezentovali před porotou. Ti hodnotí jak kvalitu analýzy a doporučení, tak schopnost prezentovat,“ popisuje první krok soutěže Jiří Trumpeš. Poté úspěšné týmy byly pozvány na finálový den. Tam soutěžící čekal stejný úkol, ale na řešení měli tři hodiny v týmové místnosti bez přístupu k internetu. „Největší výzvou je pochopit problém tak rychle, aby zbyl čas na řádnou analýzu a přípravu prezentace.  Je třeba prioritizovat, zadání je často nejasné,“ popisuje největší nástrahy Trumpeš.

V rámci případové studie se může objevit cokoliv: vstup nového výrobku na trh, vyhodnocení investičního záměru, snižování nákladů, zvýšení ziskovosti nebo marketingová strategie. „V jednom z kol se nám stalo, že jsme si špatně rozvrhli čas a to se poté projevilo i nervozitou při prezentaci. Zjistili jsme, že pro příště si musíme jasněji stanovit úlohu každého člena v týmu,“ dodává. Nejlepší tři týmy pak čekala další případová studie, kam se zařadil i ten z ekonomky. K postupu jim pomohlo nejen to, že se tým znal ještě před soutěží, ale i jejich zkušenosti s consultingem.

Tým si vítězstvím v národním kole zajistil účast v mezinárodním finále, které letos proběhne v Lisabonu od 10. do 13. dubna. Proti nim budou stát týmy z dalších třiadvaceti zemí. Prvním úkolem bylo představení inovací v jejich zemi v rámci videa. Tým z VŠE ho pojal cimrmanovsky.

A co je čeká v Lisabonu? „Není překvapením, že to jsou další případové studie. Nicméně akce trvá čtyři dny, takže kromě tří kol soutěže se těšíme také na networking se studenty a manažery KPMG z celého světa,“ nastiňuje dubnový program Trumpeš. Do Portugalska ale tým jede s ambicemi na vítězství.

Foto: archiv KPMG

Mohlo by vás zajímat: