Erasmus nebo dovolená? Pořád můžete jít k prezidentským volbám

27. 12. 2017 | | Cestování, Zprávy ze školy Untitled design-3

Zahraniční výjezd nebo dovolená, která vyšla přesně na den, kdy se otevírají hlasovací místnosti, už dnes nejsou dostatečnými výmluvami pro to, se voleb vůbec nezúčastnit. Česká republika se sice stále řadí mezi země, ve kterých se nedá volit korespondenčně a online hlasování, jako například v Estonsku, je ještě také v nedohlednu. Řešením je ale žádost o voličský průkaz.

Pokud se ale v době nadcházejících prezidentských voleb nebudete zdržovat v místě trvalého bydliště, můžete se jich přesto účastnit. A to díky zmíněnému voličskému průkazu. Dát někomu plnou moc, aby volil za vás, tedy praxi přípustnou třeba ve Francii, není u nás možné. Žádost o voličský průkaz je ale přitom velmi jednoduchá. Lze ji podat třemi způsoby – osobně, písemně nebo prostřednictvím datové schránky. S plnou mocí pak někdo může vyzvednout váš volební průkaz za vás. Zažádat ale musíte sami.

  1. osobně – o vydání voličského průkazu touto formou lze požádat až do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů na městském úřadu trvalého bydliště, a to minimálně dva dny před volbou (od 28. prosince do 10. ledna 2018)
  2. dopisem – dopis nemá žádnou specifikovanou formu, ale musí být doručen nejpozději sedm dní před dnem volby a musí být opatřen ověřeným podpisem (do 5. ledna 2018)
  3. elektronicky – takto mohou žádat majitelé datových schránek, volit elektronicky zatím ale nelze

Voličský průkaz poslouží pro hlasování ale pouze během voleb, ke kterým byl vydaný. Pro další vyhlášené volby je proto nutné o něj požádat znovu.

Asie a Amerika o den dřív

S voličským průkazem můžete podpořit svého kandidáta v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky nebo ve volebním okrsku v zahraničí. To znamená na zastupitelském úřadě nebo konzulárním úřadě České republiky. Seznam zastoupení v zahraničí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Výjimku tvoří konzulární úřady vedené honorárním konzulárním úředníkem, kterým je například úřad na Kanárských ostrovech a dalších oblastech.

Pokud se nacházíte v jiném časovém pásmu, zpozorněte. Čechům, kteří se zdržují v zemích s rozdílem dvou a více hodin od časového pásma České republiky, se volební místnosti otevřou již ve čtvrtek 11. ledna 2018. První kolo volby prezidenta na území České republiky se koná v pátek 12. ledna a v sobotu 13. ledna 2018. Případné druhé kolo volby prezidenta České republiky je rovněž rozloženo do dvou dnů. Bude probíhat v pátek 26. ledna 2018  a v sobotu 27. ledna 2018.

Mohlo by vás zajímat: