Evropské informace na jednom místě

11. 4. 2007 | | Nezařazené

Eurodesk poskytuje „evropské informace“. Dává možnost udělat si přehled o grantech. V České republice působí od roku 1998. Informace si také můžete nechat zasílat.

Eurodesk poskytuje „evropské informace“. Dává možnost udělat si přehled o grantech. V České republice působí od roku 1998. Informace si také můžete nechat zasílat.

„Eurodesk je informační síť pro mladé lidi a pracovníky s mládeží,“ uvádí Michal Urban, koordinátor projektu Eurodesk. Tato síť poskytuje informace z různých zemí Evropy. Na jeho internetových stránkách (www.eurodesk.cz) jsou zprávy, které by podle provozovatele mohly mladé lidi zajímat. Mimoto je na těchto stránkách k nalezení spousta odkazů na specializovanější místa. Kromě internetových stránek lze informace získat prostřednictvím elektronicky zasílaného Newsletteru či čtvrtročně vydávaného Bulletinu Eurokompas.

Urban o smyslu Eurodesku říká: „Jeho posláním je šíření evropských informací“. Eurodesk shromažďuje aktuality z různých koutů Evropy, krátce o nich informuje, popřípadě uvede odkaz na stránky, kde je tato aktualita podrobněji popsána (jde o stránky v českém jazyce na centrálních stránkách Eurodesku či v cizím jazyce někde jinde). Na těchto webových stránkách lze najít odkazy na nabídky stáží, stipendií, práce v zahraničí, studia v zahraničí či dobrovolnictví v zahraničí. Nejedná se tedy o agenturu, která by něco dojednávala, smysl je pouze v poskytování informací.

Portál je vybaven vyhledávačem, který usnadňuje orientaci. Nalezené odkazy třídí podle sekcí, ve kterých se zpráva nachází.

Eurodesk na centrální úrovni má na starosti Evropská kancelář Eurodesku, která sídlí v Bruselu. Zprostředkováváním zpráv z velké části Evropy tak podporuje záměr Evropské unie, tedy myšlenku ve společnou Evropu.

Eurodesk vznikl v roce 1988 na návrh skotských pracovníků s mládeží a první zemí, která tento typ poskytování informací zavedla, byla Velká Británie. Česká republika je členem Eurodesku od roku 1998. V současné době působí tato informační síť ve 29 evropských zemích. V České republice zajišťuje organizaci Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Mohlo by vás zajímat: