Fakulta managementu přijde o část prostor Švecovy koleje

29. 10. 2020 | | Zprávy ze školy Švecova_kolej_fakulta_managementu

Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické (FM VŠE) v Jindřichově Hradci přijde v září příštího roku o přibližně dvě třetiny prostor Švecovy koleje. Ty totiž patří městu a FM je má v dlouhodobém pronájmu. Samotná VŠE vlastní asi třetinu objektu. V těchto prostorách zůstane zachováno pro ubytování studentů zhruba sto míst. Informuje o tom Jindřichohradecký deník.

Dle slov mluvčí města, Elišky Čermákové, končí smlouva o dlouhodobém pronájmu k poslednímu prosinci 2021 s výpovědní lhůtou dvanáct měsíců. Škola však již nemá o prodloužení smlouvy zájem. Rada města se proto rozhodla ukončit smlouvu ke konci září 2021, aby mělo město po převzetí části budovy více času na vyřešení potřebných oprav.

Plán školy je postavit v areálu fakulty novou kolej

Jak se uvádí ve vyjádření tiskového mluvčí FM Michala Hajdíka pro Jindřichohradecký deník, prostory kolejí využívalo v minulém akademickém roce přibližně osmdesát studentů. V jejich prostorách se nachází také menza, které slouží jak studentům a zaměstnancům fakulty, tak externím strávníkům. Vedení VŠE a Jindřichova Hradce vedou v současnosti jednání o budoucnosti budovy koleje.

„Vzhledem k tomu, že tato jednání jsou stále v běhu, nelze definitivně říci, jak přesně bude vypadat budoucí využití a provoz objektu. Důležitým faktorem je zachování určitého počtu ubytovacích kapacit, které by byly nadále k dispozici pro studenty fakulty managementu,“ řekl deníku mluvčí fakulty. Škola má přitom v plánu postavit v areálu fakulty novou kolej. Její stavba je však prozatím v nedohlednu. „Aktuální podmínky financování stavby však neumožňují finančně schůdné vybudování koleje a její udržitelný provoz. Stavba koleje je v tuto chvíli odložena,“ uvádí Hajdík.

Zbylá kapacita koleje by měla dostatečně pokrýt poptávku po ubytování

Zbylá ubytovací kapacita části koleje, která je ve vlastnictví VŠE, by měla být podle slov mluvčího fakulty pro potřeby ubytování studentů dostačující. „Ubytovací kapacita, kterou si přejeme v objektu Švecovy koleje zachovat, vychází ze sledování dlouhodobého trendu potřeb studentů. Primární snahou je garance ubytovacích kapacit, především pro studenty prvních ročníků, a to s cílem usnadnit jim vstup do vysokoškolského života, respektive život v novém, pro ně cizím městě,“ vysvětluje pro Jindřichohradecký deník.

Dodává, že vzhledem k možnosti vytváření vlastního rozvrhu a aktuální nabídce studentských slev na cestování hromadnou dopravou se mnoha studentům placení měsíčního nájmu na koleji nevyplatí. „Studentům se tedy ekonomicky vyplatí za studiem dojíždět, případně využívat jednorázových ubytovacích možností namísto dlouhodobého ubytování, ať už na kolejích či v soukromí,“ zakončuje Hajdík.

Foto: archiv Švecovy koleje

Mohlo by vás zajímat: