Fakulta mezinárodních vztahů zavede povinné kurzy slovenštiny

1. 4. 2017 | | Zprávy ze školy Baca na VSE

Fakulta mezinárodních vztahů (FMV) v zimním semestru plánuje přidat dva předměty, a to hned povinné. Bude jím 2SL101 Slovenská gramatika a 2SL201 Konverzace ve slovenském jazyce. Vytvoří také pátou katedru, pod kterou bude nový jazyk spadat – Katedru slovanských jazyků. Chce tím tak zlepšit úroveň slovenského jazyka u českých studentů. Povinné by zatím měly být jen pro bakalářské studium.

Československo se sice z historického hlediska rozpadlo teprve nedávno, ovšem nynější generace, která nastupuje na vysoké školy, už ho nezažila. A podle vedení Fakulty mezinárodních vztahů se zhoršila schopnost porozumět našim nejbližším sousedům. „Je to škoda, protože Slovensko nabízí českým studentům spoustu stáží,“ říká proděkan pro zahraniční vztahy a PR Radek Čejka. „A Slováci jsou nám blízcí nejen historicky, ale i geograficky,“ dodává. Češi by toho měli využívat při hledání zaměstnání.

Slovenští občané přitom tvoří alespoň 15 procent posluchačů ekonomky a většina jich studuje právě na FMV. V rámci recipročních dohod s naším jihovýchodním sousedem mohou v České republice také studovat zadarmo, stejně jako Češi na Slovensku. Jenže schopnost českých studentů ekonomky porozumět především psané slovenštině se za posledních 10 let výrazně snížila. „Se slovenštinou jsem vlastně pořádně do styku přišel až na vejšce, můj spolubydlící byl Slovák. A měl jsem ze začátku problémy s tím, co říká,“ uznává Petr ze třetího ročníku na FMV.

Slováci přitom podobný problém nemají. „S češtinou som v kontakte od malička. V televízii nám chodia české rozprávky v originálnom znení,“ říká student Maťo. „Myslím si, že Čechom rozumieme oveľa lepšie ako oni nám,“ dodává. Tento názor ostatně podporuje i emeritní děkan FMV Štěpán Miller. „Když jsme byli ještě Československo, bylo jedno, jestli je hlasatel v televizi Čech nebo Slovák. Rozdíl v mluvě jsme neviděli,“ vzpomíná na léta před rozdělením země.

I proto se Fakulta mezinárodních vztahů rozhodla kurzy zavést. „Zvláště na naší fakultě je jazyková vybavenost stěžejní,“ upozorňuje děkan FMV Josef Tošer. „Nevylučuji, že v budoucnu budeme kurzy ještě rozšiřovat a i na katedry budeme najímat více slovensky mluvících zaměstnanců,“ uzavírá. FMV ještě zcela připravené sylaby pro nové předměty nemá, posluchače ale hodlá o změnách informovat ještě před koncem zkouškového.

Mohlo by vás zajímat: