Festival Jeden svět představil svůj program pod heslem „Bezpečná blízkost“

3. 3. 2019 | | PR články jeden_svet

Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Kromě již tradičních soutěžních a tematických filmových kategorií se tedy v programu objeví také dvě kategorie zaměřené právě na téma hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni. „Hrdinové těchto filmů buď obtížně přicházejí na to, kam patří, nebo to naopak vědí, ale složitě nacházejí pochopení svého nejbližšího okolí i společnosti. Některé z těchto příběhů se odehrávají třeba na druhém konci planety, ale skrze filmové plátno zjišťujeme, že jsou nám právě docela blízko a že spoustu věcí máme všichni společných,” říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos uskuteční už po jednadvacáté, v Praze od 6. do 17. března a následně v dalších 35 českých městech.

Jeden svět zahájí film Bohové z Molenbeeku. Ten na téma identity nahlíží skrze dětství tří nerozlučných kamarádů, sousedů z bruselské čtvrti Molenbeek, která si získala mediální reputaci jako domov islámských radikálů. Přestože každý pochází z radikálně odlišných světů, společně hledají odpovědi na otázky týkající se islámu, křesťanství a víry v toho správného boha. Jejich harmonické soužití přeruší teroristické útoky, které byly připravovány právě v Molenbeeku. Snímek osobně uvede režisérka Reetta Huhtanen.

Program Jednoho světa je rozdělen do celkem 14 kategorií – 3 soutěžních, 8 tematických, jedné kategorie krátkých filmů, kategorie virtuální reality a kategorii pro děti – Jeden svět dětem. Mezinárodní soutěž představí dokumenty, které vynikají jedinečným autorským rukopisem a budou tak usilovat o cenu za nejlepší film a režii. Scénický experiment Rekonstrukce Utøyikterý měl mezinárodní premiéru na letošním Berlinale, se s pomocí přeživších pokusí zprostředkovat zážitek z útoku na norský letní tábor v roce 2011. Režisér Ben Asamoah se vydal do Ghany, aby ve filmu Sakawa zdokumentoval netradiční živnost místní komunity. S pomocí podvodných emailů a falešných identit klamou místní mladíci bohaté Američany a Evropany, díky jejichž penězům jsou pak schopni finančně zajistit své rodiny. Tragická smrt bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která otřásla mezinárodní komunitou v 60.letech, je dodnes opředena množstvím konspiračních teorií. Dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý vyšetřovatel se ve snímku Odložený případ Hammarskjöld vydávají po stopách tohoto případu a pokouší se o jeho rekonstrukci.

Soutěžní kategorie Máte právo vědět upozorňuje na porušování lidských práv a dává prostor silným aktivistickým osobnostem z celého světa. Porota Václava Havla bude vybírat celkem z 12 dokumentů. V mezinárodní premiéře uvedeme dokument Novaja – příběh nezávislého ruského deníku Novaja Gazeta nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do práce prestižní redakce, která od roku 2000 tragicky přišla o šest svých členů. Aktuálnímu tématu venezuelské krize se věnuje film Vše v pořádkuSnímek Na jejích bedrech je portrétem Nadji Muradové, bojovnice za práva opomíjených jezídů a čerstvé laureátky Nobelovy ceny za mír. Na důležitost občanské žurnalistiky upozorňuje dokument Bellingcat – Pravda v postpravdivém světě, který na konkrétních případech odhaluje pozadí a metody práce této respektované organizace. Členové skupiny pouze s pomocí otevřených internetových zdrojů pomáhají vyšetřovat kauzy jako je otrava agenta Skripala nebo bombardování v Sýrii.

Letošní Česká soutěž představí rekordní počet světových premiér, kterých bude hned sedm. Do výběru se dostaly dva tituly z autorské dokumentární série Český žurnál. Prvním je snímek režiséra Filipa Remundy Bratři Okamurovi, který nabízí netradiční pohled na tuto nesourodou bratrskou trojici. Druhým dokumentem jsou Reality, v němž aktéři na vlastní kůži zjišťují, jak funguje trh s nemovitostmi. Potvrzuje se tak, že nedostupné bydlení je palčivým tématem také v Česku. Psychologický portrét Začít znovu je příběhem sňatkového podvodníka Mirka a jeho poslední oběti Moniky, která čeká, až jejího vyvoleného propustí z vězení. Protagonisty snímku Ještě nekončíme jsou aktivní senioři, kteří dokazují, že i přes pokročilý věk je stále možné žít odhodlaně a naplno.

Otazníky a vykřičníky z vizuálu si našly cestu i do názvů programových kategorií, a také zde symbolizují společenské napětí. Hrdinové a hrdinky filmů v kategorii ??? se chtějí stát součástí společnosti, která je však z nějakého důvodu neakceptuje. Hledají svou vlastní identitu, ale často narážejí na nepochopení těch nejbližších. Pro aktéry filmu O čem sní pankáči je symbolem revolty tetování, které je ale indonéskou společností vnímáno jako znamení kriminálníků a musí tak čelit odmítání vlastní rodiny. S nepochopením konzervativní babičky bojuje také mladý polský gay Rafał v autobiografickém dokumentu Bezpodmínečná láska. Na Oskara nominovaný snímek Nerovná jízda zachycuje nelehké dospívání tří skejťáků v oblasti Rezavého pásu na americkém severovýchodě.

Kategorie !!! naopak zprostředkovává příběhy osobností a komunit, které si brání své jistoty a místo, kde žijí, definuje jejich identitu. Svůj „čínský sen” o bohatství a lepším životě si v dokumentu Jsem tady nový plní také imigranti z Konga a dalších afrických zemích, kteří se rozhodli podnikat v jednom z nejpřísnějších režimů na světě. Filmy Dobrá změna v Polsku a Maďarsko 2018 – V zákulisí demokracie zachycují aktuální situaci v zemích, kde se ke slovu dostává populismus využívající silného důrazu na národní identitu a v důsledku toho roste politické napětí. Snímek Duše severu dokumentuje neúnavný boj dělníka Steva, který se snaží zajistit lepší podmínky pro své okolí, ačkoliv sám balancuje na hraně existenčních problémů.

Jeden svět interaktivně nabídne osm projektů ve virtuální realitě, které bude možné zhlédnout v Centru současného umění DOX. Diváci a divačky tak mohou získat nový pohled na historické události (snímky Pozvedni hlasObžalovaný č. 2: Walter Sisulu a S páskou přes oči) nebo se dostat do stavů lidské mysli, které tradiční média nemohou uchopit – manických či šamanských vizí (Manická VRAwavena), mysl dítěte v lůně matky (Nikde, a přece někde) nebo do stavu mysli člověka poškozeného nehodou (Je Anna v pořádku?). Partnerem virtuální reality je společnost Alza.

Protagonisté filmů z kategorie Ať žije život si jdou svou cestou a někteří možná objevují nové způsoby života, které ve společnosti teprve zdomácní. Přesně to dělají hrdinové a hrdinky snímku Vesnice plavajících krav, kteří se rozhodli uniknout stresu velkoměsta a najít své místo na venkově ve splynutí s přírodou. Dokument Dobré sousedky ukazuje příběh Ady a Vilmy, které pomáhají osamělým seniorům a znovu v nich probouzejí chuť do života. Punková odysea sleduje divokou jízdu finské punkové kapely po vystoupení na soutěži Eurovize až k poslednímu koncertu. Pozvání do Prahy přijal člen kapely Pertti Kurikka, setkat se s ním můžete na některé z pofilmových debat.

Snímky, jež zaznamenaly úspěch na jiných světových festivalech, spadají do kategorie Panorama. Za jeden z nejlepších dokumentů uplynulého roku je považován film Hale County ráno i večer, který podmanivě zachycuje atmosféru amerického jihu a je nominován na Oskara. Dokument Ostrov hladových duchů ukazuje nelehkou situaci uprchlíků uvízlých v detenčním centru na australském Vánočním ostrově. Potvrzuje se, že tzv. australský model, který bývá dáván jako příklad v řešení migrační krize, rozhodně není ideální. Hrdinovi snímku S láskou, Scott se přes noc změnil život – po napadení kvůli své sexuální orientaci zůstal na vozíku. Ukazuje se, že přijímání LGBT komunity většinovou společností není ani v dnešním západním světě samozřejmostí.

Filmy v kategorii Jedna nula vezmou diváky a divačky do současného kybersvěta a ukážou, jak nás mohou jedničky a nuly ovlivnit. Na příkladu čínské sítě YY v dokumentu Streamující lidová republika lze vidět, že online prostor umožňuje snadnou cestu ke slávě a úspěchu, který ale není zadarmo. Snímek Všechna stvoření vítána pak přiblíží fungování Chaos Computer Clubu neboli největšího hackerského klubu v Evropě.

Tradiční kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž pracuje Člověk v tísni, nebo tam upírá svou pozornost. Kromě situace na Kubě či Filipínách dokumenty představují také silné ženské hrdinky. Politička Nilúfar a novinářka Šakílá, hlavní protagonistky filmu Boj s drakem, se rozhodly bojovat za práva a demokracii žen v Afghánistánu i za cenu ohrožení vlastní rodiny. Svědectví o boji s Islámským státem přináší v dokumentu Ženy s náušnicemi ze střelného prachu žurnalistka Núr, která se na syrsko-irácké hranici snaží zjistit, proč se místní k ISIS připojují.

S kategorií Krátce a výstižně se Jeden svět vrací ke krátké dokumentární formě. Na festivalu se představí dva snímky deníku Guardian z Latinské Ameriky – Boj o dramatickém boji lidí s postižením v Bolívii za svá práva a Marielle a Monica ze současné Brazílie. Film Tanečky s Le Penovou sleduje průběh prezidentských voleb očima příznivců této kontroverzní francouzské političky. Výběr doplňují dva osobité dokumenty Absurditou proti absurditě a Swatting.

Kategorie Zemětaje patří filmům s ekologickou tématikou. S následky klimatické změny se potýkají obyvatelé ostrova Kiribati, kterým před očima mizí celé vesnice. Bývalý prezident Kiribati a hlavní hrdina dokumentu Anoteho archa se snaží situaci změnit a dělá všechno proto, aby se o osudu tohoto státu dozvěděla mezinárodní komunita. Snímek Až se z jehňat stanou lvi přibližuje obchod se slonovinou očima pytláků i ochránců zvířat.

Retrospektiva: Matthew Heineman

Matthew Heineman je na americké dokumentární scéně respektovaným tvůrcem, získal prestižní ocenění Emmy i nominaci na Oskara. Jeho gonzo styl, který připomíná spíše hrané filmy, je ale zároveň velmi naturalistický. V rámci retrospektivy představí nejen své úspěšné filmy Země kartelů (2015) a Město duchů (2017, vítěz divácké ceny Jednoho světa 2018), ale i poslední doku-sérii Obchod (2018), která ukazuje zákulisí výroby a distribuce heroinu v Mexiku a Spojených státech.

Mluvící kino

Program Mluvící kino přinese pět debat se zahraničními experty k vybraným filmům letošního ročníku. Pozvání přijali Dmitrij Muratov, bývalý šéfredaktor jednoho z mála nezávislých deníků v Rusku Novaya Gazeta, právnička a aktivistka za práva neslyšících ve Spojených státech amerických Talila Lewis nebo Joshua Castellino, který se dlouhodobě zabývá globálními právy menšin. Je ředitelem uznávané organizace Minority Rights Group International, která přímo spolupracuje s protagonistkou filmu Na jejích bedrech Nadjou Murat. O současné situaci v Maďarsku bude debatovat Kristóf Szombati, maďarský antropolog a sociolog, který se věnuje narůstání vlivu extrémní pravice v Maďarsku. Jak pracovat se změnou klimatu na místní úrovni. Dokument Anoteho archa upozorňuje na klimatické změny, které se týkají každého z nás. O tom, jak s nimi na lokální úrovni pracovat promluví environmentální právnička Joanna Setzer.

Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, některé také do českého znakového jazyka.

Filmy, které mění svět

Příběh některých dokumentů nemusí končit závěrečnými titulky. K vybraným filmům autoři připravili vlastní kampaně, do kterých je možné se zapojit, k jiným organizátoři Jednoho světa připravili doprovodné akce nebo našli českou iniciativu, která pracuje s podobným tématem. Snímek Reds, do toho! na případu znásilnění šestnáctileté dívky ukazuje, že téma sexuálního násilí a obtěžování je společností stále zlehčováno.

Ve spolupráci s organizací Konsent je připraven workshop Jak mluvit s dětmi o sexu?, který (nejen) rodičům nabídne způsoby, jak s dětmi a mladými lidmi o sexualitě hovořit. Film Čas lesů otevírá debatu o přístupech k lesnímu hospodářství. Hnutí DUHA připravilo workshop Kudy dál v českých lesích?, kde se účastníci dozví víc o situaci v Česku a sami si vyzkouší, jak mohou v našich podmínkách pomoci se zalesněním.

East Doc PlatformEastern Logic

Ve spolupráci s festivalem Jeden svět pořádá Institut dokumentárního filmu největší industry akci pro dokumentaristy ve střední a východní Evropě – East Doc Platform. Jejím letošním tématem je Eastern Logic, odkazující ke specifickému způsobu vnímání světa, jenž se někdy může jevit při pohledu zvenku jako bizarní, ale často přináší silné příběhy i neskutečné situace. Od 9. do 15. 3. nabídne filmovým profesionálům i široké veřejnosti bohatý program v angličtině zdarma. Společnou přednášku přichystali mladí, ale již etablovaní tvůrci Marta Prus, Lukáš Kokeš a Damian Nenadić. S ním budou moct diváci diskutovat po projekci jeho filmu Dny šílenství, jenž zahájí nový ročník alternativní distribuční platformy KineDok. Na programu je také masterclass Christiana Freie, autora filmu Genesis 2.0, jenž byl oceněn na prestižním festivalu Sundance a na Jednom světě je součástí kategorie Zemětaje. Rakouský umělecký kolektiv gold extra představí svou tvorbu, kombinují dokumentární látku s videohrami a virtuální realitou. Prezentace Czech Docs… Coming Soon přinese mj. chystané filmy Karla VachkaMartina Marečka či Eriky Hníkové a také tři české filmy premiérované na Jednom světě. Mezinárodně obsazený panel Ženy v audiovizuálním průmyslu: Příklady z praxe bude věnován nejen otázce kvót a genderově vybalancovaných festivalových programů. Připravena je také nová prezentace pětice krátkých připravovaných dokumentů East Doc Shorts Pitch a tradiční prestižní prezentace toho nejlepšího z připravované středo a východoevropské dokumentární tvorby – East Doc Forum, na níž se akreditovaným industry profesionálům a novinářům představí 21 dokumentárních projektů a 3 dokumentární VR projekty.

Jeden svět na školách 

Festival již tradičně v dopoledních hodinách promítá pro publikum základních a středních škol z celé republiky. Pro děti ve věku od 8 do 14 let připravuje série krátkých filmů, pro starší studenty a studentky pak vybrané středometrážní snímky z programu Jednoho světa. Nedílnou součástí každé projekce je diskuze, kde se mladí diváci dozví více o tématu filmu a mají možnost vyjádřit svůj názor. V dopoledním programu nechybí ani relaxovaná projekce a projekce pro studenty se sluchovým postižením. O víkendech se na pásma pro děti mohou přijít podívat také rodiče s dětmi, zpravidla po nich následuje také tematický workshop nebo jiný doprovodný program. 

Zavěšená vstupenka  

Vstupenka do kina může pro někoho představovat nedosažitelný luxus. I takovým lidem je určená tzv. zavěšená vstupenka. Kdokoliv, kdo si půjde koupit či vyzvednout lístky do infostánku Jednoho světa v pasáži Lucerna, může zakoupit jeden lístek navíc a nechat ho na místě „zavěšený” – a kdokoliv, kdo by si jej sám pro sebe nemohl z různých důvodů pořídit, si jej tam může vyzvednout. Pokud se chcete do projektu zapojit, stačí se u infostánku v Lucerně zeptat a dozvíte se více.

Jeden svět v číslech 

 

Praktické informace

Mohlo by vás zajímat: