Folklorní soubor Gaudeamus VŠE svým vánočním vystoupením opět rozezpíval Divadlo U Hasičů

26. 12. 2021 | | Studentský život Gaudeamus VŠE

Začátkem prosince opět proběhl po dvouleté pauze způsobené epidemií koronaviru tradiční vánoční koncert folklorního souboru Gaudeamus Vysoké školy ekonomické. Na návštěvníky opět čekal večer plný tance a zpěvu, jenž připravili vedoucí souboru Věra Fenclová, vedoucí muziky Milan Buňata a David Mikula. 

Soubor předvedl divákům své vystoupení 11. prosince ve vinohradském Divadle u Hasičů. Že se jedná o opravdovou tradici ukazuje i počet let, během kterých Gaudeamus organizuje svá vánoční představení. Jednalo se totiž o již jedenáctý ročník. A stejně jako každý rok ani letos na to folkloristi z ekonomky nebyli sami. Společně s nimi vystoupil i pražský dětský folklorní soubor Kytice. 

Značná část písní a tanců pocházela z okolí Prahy, vystupující předvedli divákům upravené písně ze sbírky Františka Homolky Lidové písně z Prahy či Staropražské tance v podání starších dětí ze souboru Kytice. Prostor však dostali i nejmladší členové Kytice, své umění předvedli například u tanců a písní s pastýřskou tématikou.

Postupně zazněly písně veselé i vážnější, věnované všednímu životu, humorným problémům manželského soužití i mladé lásce či lidovým pověrám a magii. Chybět samozřejmě nemohly tradiční kroje a k závěru i vánoční tématika písní a koledy zpívané společně s publikem.

Došlo i na poněkud smutnější, ale neméně důležitou součást večera. Úvod druhé části byl věnován vzpomínce na zesnulou dlouholetou spolupracovnici souboru Gaudeamus Helenu Pěknou. Helena Pěkná byla loutkařka, básnířka, malířka a výtvarnice, která po dobu 28 let pomáhala souboru s vytvářením kostýmů a rekvizit. 

Folklorní soubor Gaudeamus Vysoké školy ekonomické působí od roku 1949 a je nejstarším spolkem naší školy. Jeho členy však nejsou pouze studenti ekonomky, ale rovněž absolventi a studenti jiných pražských vysokých škol. Zaměřuje se na scénické zpracování lidového hudebního, pěveckého a tanečního umění z Čech a neobvyklým, často překvapivým a humorným zpracováním motivů lidové kultury se snaží oslovit i dnešního diváka. Spolek je pravidelným hostem mnoha festivalů nejen po celé České republice. Se svým programem navštívil již patnáct zemí Evropy a na svých cestách získal mnoho ocenění.

Foto: Gaudeamus VŠE

Mohlo by vás zajímat: