Forum 2000 chystá další ročník Týdne pro neziskový sektor

16. 4. 2021 | | Kariéra Týden pro neziskový sektor

Příští týden, tedy 19. – 23. dubna, proběhne již 22. ročník tradičního NGO Marketu – Týdne pro neziskový sektor. Jedná se o  největší veletrh pro neziskový sektor, který dlouhodobě usiluje o posílení důvěry ze strany společnosti v neziskové organizace a o připomenutí často nedoceněného významu jejich činnosti v dnešním světě.

NGO Market je jedním z mnoha projektů nadace Forum 2000, která svojí činností naplňuje odkaz Václava Havla prostřednictvím podpory demokratických hodnot, respektu lidských práv, rozvoje občanské společnosti a posilování náboženské, kulturní a etnické tolerance.

Týden plný workshopů, kurzů, debat a různých aktivit bude celý probíhat online. Některé body programu jsou uzavřené a je potřeba se na ně registrovat. Ostatní debaty a workshopy bude možné sledovat živě na facebookové události dané části programu. V případě připojení přes ZOOM bude mít účastník příležitost aktivnějšího zapojení do diskuse prostřednictvím otázek a jiných reakcí na danou problematiku.

Každý bod programu má své předem určené řečníky, od jejichž národnosti se bude také odvíjet jazyk události, který bude buď český, nebo anglický.

Praxe v roli učitelů

Součástí rozmanitého programu bude například debata na téma „Jakou podobu má dobro“, v rámci které se bude mluvit o dobru a laskavosti českého národa a o vlivu aktuálně probíhající pandemie na činnost představitelů dobra. Jak vypadá dobro a kde vzniká ochota pomáhat, se návštěvníci dozví již v pondělí od 16:00 hodin. Součástí této rozpravy bude také rozebrání příležitostí, v jakých oblastech je možno pomáhat a do jakých dobrovolnických aktivit je možné se zapojit.

Vliv pandemie na pohled dárců a na význam neziskových organizací bude poté podrobněji rozebrán ve středeční debatě.

V úterý 20. dubna v časných odpoledních hodinách čeká zájemce workshop na téma „Jak udržet a rozvíjet motivaci pracovníků a dobrovolníků neziskových organizací“. Účastníci budou mít možnost si od praxí zkušených řečníků vyslechnout, jaké v tomto směru osvědčené postupy praktikují neziskové organizace například ve Spojených státech amerických.

Případné zájemce následně v 17:00 studentka ekonomky Natálie Češková provede uzavřenou debatou na téma „Jak prosadit dobro? Efektivní lobbing v neziskovém sektoru“. K debatě je nutné se předem zaregistrovat zde.

Klimatická krize v podmínkách Evropské unie

Stále aktuálnější témata jako změna klimatu a zhoršování životního prostředí představují pro celý svět existenciální hrozbu. Evropská unie k překonání těchto výzev vytvořila strategii, tzv. Zelenou dohodu pro Evropu, která má zajistit udržitelnost evropského hospodářství.

Alespoň částečnou odpověď na otázku, zda Zelená dohoda vůbec představuje reálnou investiční příležitost pro transformaci klimatické krize a zda je Česká republika připravená na plnění cílů z ní vyplývajících se diváci dozví během debaty, která se uskuteční ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR ve čtvrtek v odpoledních hodinách při příležitosti Dne Země.

To je jen stručný výběr témat, kterým se letošní NGO market bude věnovat. Podrobnosti o výše zmíněných i o dalších bodech programu lze nalézt na webových stránkách Fora 2000. Stejně tak tam zájemci naleznou informace o tom, na které body programu je potřeba se registrovat a jaký je jazyk programu.

Zájemci mohou začít hned

Koho by téma neziskových organizací a dobrovolnické činnosti zajímalo, může mimo jiné začít poslechem podcastu NGO Marketu, který se jmenuje „Mluvme spolu“ a který každé pondělí přináší nový pohled na neziskový sektor očima zástupců neziskových organizací.

Zájemci o dobrovolnictví, kteří hledají možnosti, jak se zapojit, mohou navštívit ku příkladu portál Dobrovolnik.cz. Obsahuje přehlednou nabídku projektů a aktivit, do kterých je možné se zapojit a zjistit, co vlastně dobrovolnictví obnáší.

Mohlo by vás zajímat: