Francouzský MBA na VŠE, jedinečný double-degree program nabízí svým absolventům konkurenční výhodu

27. 4. 2021 | | Kariéra MBA-rektorka

Francouzsko-český institut řízení (IFTG), zaměřený na vzdělávání frankofonních manažerů, působí na Vysoké škole ekonomické již od roku 1990. Zabezpečuje studijní program MBA_MAE, na jehož realizaci spolupracuje s velvyslanectvím Francouzské republiky. Podpora velvyslanectví zabezpečuje především finanční dostupnost programu. Absolventi získávají dva diplomy, francouzský MASTER Management et Administration des Entreprises  – Master 2 Université Jean Moulin Lyon 3, iaelyon, School of Management a také titul MBA Vysoké školy ekonomické v Praze.

V čele institutu IFTG stojí rektorka Vysoké školy ekonomické (VŠE) Hana Machková. Ředitelka institutu popisuje dané MBA studium jako jedinečný program ve francouzštině. „Možnost studovat v tomto krásném jazyce je pro studium MBA_MAE hlavní motivací. Francie má své kouzlo, je to krásná země s bohatou historií a je to ekonomická velmoc. Jen v České republice působí více než 500 francouzských firem, a i když je ve většině z nich komunikačním jazykem angličtina, tak je znalost francouzštiny i francouzského stylu řízení velkou konkurenční výhodou,“ vysvětluje Machková a zdůrazňuje vynikající uplatnitelnost, především díky odlišnosti absolventů, kteří jsou kvalifikováni v cizím jazyce.

Program poskytuje absolventům široké uplatnění

MBA program institutu IFTG přitom není pro každého. „Francouzsko-český program MBA je určen opravdu úzké skupině zájemců, ale právě v tom je jeho největší síla. Pokud máte malou různorodou skupinu zajímavých lidí, které spojuje společný zájem, tj. „frankofilie“, tak je to ideální pro všechny. I proto k nám jezdí francouzští profesoři tak rádi učit, a i proto tento program běží již více než 30 let,“ popisuje Machková a dodává, že francouzský státní diplom není třeba ve Francii nostrifikovat, což usnadňuje mezinárodní mobilitu.

Absolventka programu Zuzana Šímová si pochvaluje nabyté zkušenosti. „Studium bylo zajímavou výzvou po obsahové i jazykové stránce. Dalo mi možnost získat znalosti z různých předmětů a tyto znalosti jsem mohla využít v zaměstnání v Londýně a Ženevě a poté při podnikání v České republice,“ říká zakladatelka jazykové školy CIZÍ ŘEČI Šímová.

Průběh studia a podmínky přijetí

Program nabízí širokou škálu vyučovaných předmětů. Zuzana Šímová však oceňuje vysokou přínosnost všech z nich. „Osobně mě nejvíce zaujal předmět Strategický management, především díky zajímavým případovým studiím,“ říká Šímová. Předměty jsou zakončeny zkouškou nebo seminární prací. 

Z české strany v programu přednášejí vyučující ze čtyř fakult VŠE, a to Fakulty financí a účetnictví, Fakulty mezinárodních vztahů, Fakulty podnikohospodářské a Fakulty informatiky a statistiky. Ve francouzské části přednášejí odborníci ze dvou škol, konkrétně iaelyon, School of Management a IAE Paris, Sorbonne Business School. Mimo nich pravidelně přednášejí i manažeři z francouzských firem.

Co by absolvent doporučil uchazeči? „Doporučila bych velmi dobrou znalost francouzského jazyka, orientaci v ekonomickém prostředí a výběr kvalitní stáže ve frankofonní firmě,“ vyjmenovává Šímová.

Studium bývá přitom rozdělené do tří částí. Konkrétně v akademickém roce 2021/2022 čeká na studenty v období od září do února odborná výuka, kterou je možné skloubit také se zaměstnáním. Poté následují odborné stáže, které budou probíhat od února do červena. Studium bude zakončeno obhajobami kvalifikačních prací, které proběhnou v září.

Přihlášky je možné podávat do 30. května 2021. Cena pro rok 2021 je 60 000 Kč. Podmínkou pro uchazeče je ukončené vysokoškolské vzdělání a dobrá znalost češtiny a francouzštiny. Alternativně je možné mít ukončené vyšší odborné vzdělání a tři roky praxe nebo absolutorium osmi semestrů vysoké školy čili možnost paralelního studia pro posluchače pátých ročníků vysokých škol. Pohovory budou probíhat 10. a  11. června, dle situace bude zvolena prezenční nebo online forma.

Foto: archiv IFTG VŠE

Mohlo by vás zajímat: