Hádej, kde budeš dneska spát

20. 3. 2002 | | Názory

V současném světě nemají neprůbojní slaboši na růžích ustláno. Už nestačí jenom sedět za pecí a čekat na svou příležitost. Věřte, že za vámi sama nepřijde. Kdo neumí asertivně prosadit své zájmy, skončí většinou s nepořízenou.

V současném světě nemají neprůbojní slaboši na růžích ustláno. Už nestačí jenom sedět za pecí a čekat na svou příležitost. Věřte, že za vámi sama nepřijde. Kdo neumí asertivně prosadit své zájmy, skončí většinou s nepořízenou. Přestože jsou studenti, vstupující do skutečného života, vybaveni řadou teoretických znalostí, nedokáží se často v praxi prosadit. Pokud chcete být v dnešním světě úspěšní, musíte zvolit správnou školu.

Většina vzdělávacích zařízení ale zatím nestihla přizpůsobit svou výuku novým požadavkům. Světlou výjimkou je Vysoká škola ekonomická, která na současnou situaci dokázala pružně zareagovat a přišla s revolučním nápadem. Rozhodla se vytvořit studentům takové podmínky, aby si mohli vyzkoušet vlastnosti důležité pro budoucí praxi, tedy především odolnost, vytrvalost, odvahu nebo vychytralost, ještě během studia. Vedení školy připravilo spolu se Správou účelových zařízení pro své svěřence hned několik vzdělávacích programů. Mezi nejoblíbenější patří dvousemestrální seminář s výmluvným názvem „Hádej, kde budeš dneska spát“. Kapacita tohoto kurzu je bohužel omezená, a proto se mohou zúčastnit pouze studenti bydlící ve vzdálenosti 100 až 150 kilometrů od Prahy. Přihlášení na seminář je opravdu jednoduché a zvládnou ho i naprostí začátečníci. Stačí zažádat o přidělení místa na koleji.

Pokud se zúčastníte, brzo zjistíte, že na ubytování nemáte nárok. Bydlíte totiž moc blízko. Postelí pro studenty je málo a ti z „okolí“ mohou přece klidně dojíždět. Že stráví denně zhruba pět hodin v dopravních prostředcích a že utratí měsíčně tři tisícovky za jízdné? To je jejich problém. Chtěli studovat v Praze, tak ať si poradí.

Méně protřelí jedinci v této fázi kurzu vypadávají ze hry. Jezdí každý den nocovat domů. Aby efektivněji využili čas, pročítají v autobuse skripta a ve vlaku se snaží připravovat na zkoušky. Při troše štěstí se jim někdy podaří pro studijní účely zabrat celé kupé. Doma by se už stejně učit nestihli. Po příjezdu totiž, zemdleni školou a cestováním, zpravidla ihned usínají. Za pár hodin už přece zazvoní budík. To víte, ranní vlak do Prahy nepočká. Po několika měsících kočovného života je šťastnějším jedincům kolej přece jen přidělena.

Zkušenější studenti volí taktiku „Večer hledej kamaráda“. V pondělí ráno přijíždějí do Prahy s pohotovostním zavazadlem, které obsahuje školní a hygienické potřeby, několik knih, nejnutnější oblečení, spacák a případně i karimatku. Každý den po skončení výuky se tito zoufalci snaží vetřít do příbytků šťastnějších spolužáků. Nejúspěšnější jsou zpravidla sličné dívky toužící po noclehu na chlapeckém pokoji. Těm se často dokonce podaří získat polovinu postele, což je výhodné především v zimních měsících.

Protřelí uchazeči o ubytování se snaží proti zamítnuté žádosti odvolat. Už ale vědí, že pokud chtějí bydlet, potřebují vedení koleje ohromit opravdu pádnými argumenty. Třeba nějakou chorobou. Jenže kde ji najednou vzít? Máte-li za sebou začátečnické stádium, tedy alespoň semestr denního dojíždění, nemusíte mít strach. Zdravotní následky, které cestování zanechalo, vám ochotný lékař jistě rád písemně potvrdí. A pokud jste často přespávali na zemi ve spacáku, nejste také úplně bez šance. Nějaká doposud skrytá nemoc se určitě objeví. Dalším důležitým krokem je návštěva školní lékařky. Když vám vydá příslušné lejstro, máte skoro vyhráno. Postel na koleji můžete získat už na začátku semestru.

Nejzkušenější harcovníci používají dokonce některé praktiky tajných agentů. Pokoušejí se například o vytvoření falešné identity. Aby zmátli své případné pronásledovatele, přestěhují se nejprve hodně daleko od Prahy. Kvůli většímu utajení se však nezdržují ve svém novém bydlišti, ale naopak je můžete navštívit pouze na jejich staré adrese. Vedení koleje se většinou zalekne jejich možné příslušnosti k tajným službám, a proto jim raději bez dalších průtahů ubytování přidělí.

Pokud se v dalším ročníku opět chystáte absolvovat kurz „Hádej, kde budeš dneska spát“, chtěla bych vám popřát mnoho štěstí při získávání zápočtu.

Mohlo by vás zajímat: