Házená se na VŠE hraje jen omezeně

24. 1. 2008 | | Názory, Sport

Házená je přes sto let starý sport. K jejímu rozvoji přispěli významným způsobem i Češi. Pod samotným pojmem házená se skrývá několik druhů tohoto sportu. Ač je to obtížné, házenou si můžete zahrát i v Praze, jeden kurz je i v nabídce sportů VŠE.

Házená je přes sto let starý sport. K jejímu rozvoji přispěli významným způsobem i Češi. Pod samotným pojmem házená se skrývá několik druhů tohoto sportu. Ač je to obtížné, házenou si můžete zahrát i v Praze, jeden kurz je i v nabídce sportů VŠE.

Prvním a nejznámějším druhem je „klasická“ házená o sedmi hráčích, která je rozšířena ve více než 140 zemích světa a je všeobecně považována za jeden z nejtvrdších kolektivních sportů. Její počátky mají prapůvod už v míčových sportech starého Řecka. Hry tehdy sloužily dospělým jako forma zábavy nebo obřadu a dětem jako příprava na dospělost. Staří Římané provozovali míčové hry dokonce jako léčebný prostředek.

Jako rok vzniku házené jako takové se udává rok 1898, kdy byla tato hra (pod názvem Haandbold) zavedena pro žáky jednoho dánského gymnázia. Rychle si získala oblibu a roku 1906 byla poprvé vydána knižně její pravidla. Roku 1938 se konalo první mistrovství světa mužů v tomto sportu a roku 1972 byla házená zařazena na program olympijských her.

Dalším naším výrazným příspěvkem na poli házené se stal zrod a vývoj tzv. národní házené (někdy také byla označována jako česká házená). Její vznik se datuje do roku 1905. Od klasické házené (i když se to podle názvu nezdá) se značně liší v několika zásadních pravidlech. Hlavním rozdílem je členění hřiště na části. Jednotliví hráči se pak mohou pohybovat pouze na určitém území – podle postu na kterém se vyskytují (například obránce smí být pouze v obranné a střední třetině). Jinými rozdíly jsou odlišné rozměry hřiště a branek a mnoho dalších pravidel. Dnes se tento sport, který měl velkou členskou základnu a byl od nás rozšířen i do zahraničí, omezuje pouze na naše území a i zde pozbývá svého dřívějšího významu.

Zážitek pro diváky

Velkou oblibu si v poslední době získává plážová házená, plážová alternativa ke klasické házené. Klade větší důraz na diváka, protože „oku lahodící akce“ jsou ohodnoceny více body než akce normální. Plážová házená se objevuje na počátku devadesátých let minulého století a oblibu si získává hlavně v přímořských státech. V České republice je v současné době velmi oblíbena mezi hráči klasické házené jako tréninkový a hlavně zábavný doplněk v době letních prázdnin. I proto je plážová házená ideální pro lidi, kteří by chtěli s házenou začít.

Obecně je těžké s házenou začínat ve věku nad 12 – 14 let, protože je potřeba zvládat více různých dovedností a navzájem je koordinovat, čímž se liší například od fotbalu, který na rekreační úrovni někdy hrál takřka každý. Volně dostupných odpovídajících hřišť je také málo. Částečně vyhovují venkovní víceúčelová hřiště, plně vyhovující jsou pak některé sportovní haly, které jsou ovšem většinou zcela vytížené.

Jeden kurz pro celou VŠE

V Praze hraje jen velmi málo družstev na vyšší úrovni (Dukla Praha hraje extraligu; týmy TJ JM Chodov, Slavia Praha a Praha 4 hrají 3. nejvyšší soutěž). I tak lze ale v nižších soutěžích najít kluby, kde vás uvítají a s házenou se můžete blíže seznámit, případně ji začít hrát. Podmínkou je sportovní nadání, ochota učit se novým věcem a nějaké zkušenosti s kolektivními míčovými sporty.

I přes relativně malou oblibu házené u veřejnosti díky její na první pohled velké komplikovanosti je na VŠE zařazen do nabídky sportů tělesné výchovy házenkářský kurz. V tomto semestru probíhá pouze jeden v hale TJ JM Chodov. Výuka je vedena formou tréninku (v čele s odborným asistentem Milošem Pádivým), a proto se předpokládají alespoň průměrné dovednosti v oblasti házené.

Více informací o házené, její historii, současnosti a jejich různých formách naleznete na http://www.chf.cz. Více o národní házené se můžete dočíst na http://www.narodnihazena.cz.

Mohlo by vás zajímat: