Hledáte místo na kabát nebo batoh? Zkuste skříňky v podzemí Staré budovy

12. 1. 2017 | | Zprávy ze školy skříňky_SB

Myslíte si, že úložné skříňky v areálu na Žižkově jsou jen u vstupu do Nové budovy (NB) nebo naproti menzám v Italské? A přece se najdou další. Vedení ekonomky jimi nechalo zaplnit dvě místnosti. A kde že jsou, ptáte se? Momentálně čekají, až přijde jejich čas v podzemí Staré budovy.

Nejeden student si už stěžoval na nedostatek úložných prostor na půdě ekonomky. Hlavně v pondělí a ke konci týdne jen stěží totiž najdete volnou skříňku, kam byste si před cvičením nebo jen na oběd odložili bagáž. Ve špičče je to ale těžké a tak se nakonec většina tašek a kufrů objeví v rozích přednáškových místností.

Vedení Vysoké školy ekonomické přání studentů vyslyšelo, i když jen částečně. Dalších 444 skříněk “za pětku” studentům s ISICem nebo školní kartou zpřístupnili na začátku zimního semestru v suterénu Staré budovy. Úložné prostory nechala škola vybudovat v rámci její rekonstrukce. Ekonomku vyšly celkem na 475 tisíc korun.

Fungují už půl roku, přesto o nich ví jen málokdo

Největším problémem ale je, že se o nich neví. Škola na svých stránkách sice zveřejnila krátký fotočlánek, kde jejich zprovoznení avizovala, obecně o nich ale studenti nemají ani tušení. Ze čtyř stovek jich během návštěv (autorky článku, pozn. red.) bylo vždy obsazeno do pěti. Ani škola sama nemá povědomí o tom, jak moc jsou využívány.

Pokulhává ale i značení – v atriu budovy nenajde žádnou šipku směřující k úložným prostorám. „Do vizuálního informačního systému a do orientačních plánů areálu doplníme úložný prostor ve Staré budově v průběhu zahájení letního semestru,“ říká kvestor Libor Svoboda. „Jinou formu propagace nemáme v tuto chvíli připravenu, ale něco jistě společně s oddělením PR vymyslíme,“ dodává.

„Dozvěděl jsem se o nich od kamarádky, říkala, že tam jsou nevyužívané nové skříňky. Ze zvědavosti jsem se tam šel podívat. Nevím, jestli škola čeká na jejich oficiální představení, nebo byla někde chyba v propagaci,“ diví se Jan z Fakulty mezinárodních vztahů. Ti, co ale skříňky už viděli nebo je využívají mají jednu výhradu – na větší tašky jsou moc úzké. „Na skříňky jsem narazil náhodou. Nejde tam ale ani pořádně pověsit kabát,“ říká Zdeněk ze třetí fakulty.

Kvestor Svoboda potvrdil, že žádný průzkum o tom, jaké skříňky by studentům vyhovovaly, škola neorganizovala. Na místě je otázka, proč škola neuvažovala o pořízení širších skříněk, třeba podobným těm v Italské nebo Nové budově. Což by přišlo vhod těm, kteří jedou na víkend domů. „Skříňky jsou primárně určené pro odložení věcí typu kabát či běžná taška, se kterými není možné či vhodné vstupovat do učeben, knihovny a podobně, a to v souvislosti s účastí na výuce, respektive účastí na jiných akcích organizovaných ve škole. Nemají sloužit ani nahrazovat nádražní úschovny,“ říká k tomuto tématu jasně Svoboda.

Se skříňkami na desetikorunu jsou nejlepší zkušenosti

Skříňky jsou ale přeci jen v něčem stejné jako ty v Nové a Rajské budově – jsou na desetikorunu. „Vypůjčit“ si je tedy můžete opět jen na jeden den po dobu výuky. Škola ani pronájem na celý semestr – což je například běžné na většině severoamerických univerzit – neplánovala. „V průběhu let jsme vyzkoušeli na různých místech školy několik typů skříněk, s použitým typem máme nejlepší zkušenosti, zejména pokud jde o jejich „odolnost“ proti vandalům. Skříňky na klíče jsou snadněji poškoditelné. O dlouhodobém pronajímaní skříněk neuvažujeme, a to jednak z důvodů kapacitních (počet skříněk vs. počet studentů), a jednak z důvodů organizačních,“ uzavírá Svoboda.

VŠE až včera znovu zveřejnila na svém facebooku, že jsou skříňky k dispozici. „Nevím, jestli bylo potřeba tu udělat tolik skříněk. Mohla tady být třeba pěkná chill out zóna, míst na sezení je ve škole málo,“ myslí si Bára z Fakulty podnikohospodářské.

Mohlo by vás zajímat: