Hnutí Trikolóra bude s ekonomickým programem pomáhat proděkan NF

21. 6. 2019 | | Zprávy ze školy Klaus mladší, trikolora

Proděkan pro studium Národoshospodářské fakulty (NF), Miroslav Ševčík, se bude podílet na ekonomickém programu nově vzniklého politického hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra hnutí občanů. Klaus to oznámil minulý týden na tiskové konferenci. Bývalý děkan páté fakulty má rovněž blízko k jeho otci, bývalému prezidentovi České republiky, Václavu Klausovi. Ten na Vysoké škole ekonomické (VŠE) už několikrát přednášel, právě pod záštitou NF.

Václav Klaus mladší si dal název zaregistrovat začátkem června, několik měsíců poté, co byl vyloučen ze stranického klubu ODS. Oficiálně své hnutí představil minulé pondělí na tiskové konferenci, během které uvedl tři základní programové pilíře a motto strany. Tím má být „Vraťme lidem jejich zemi“. Program strany tíhne k euroskepticismu, nacionalismu, obraně tradičních evropských hodnot (to zahrnuje vymezování se vůči ekologickým aktivistům a LGBTQ+ skupinám) a ekonomickému liberalismu.

Kromě Klause ml. se ve vedení strany představila třeba Zuzana Majerová Zahradníková (bývalá poslankyně za ODS), Tomáš Grygar (dříve člen strany Svobodní) nebo Antonín Fryč (spoluzakladatel Realistů). Jedním z několika dalších uvedených jmen byl Miroslav Ševčík, který má být v novém uskupení spoluautorem ekonomického programu. Ševčík působí na VŠE již od osmdesátých let, mezi lety 2010 a 2018 zastával funkci děkana Národohospodářské fakulty. Poté, co ho v této funkci loni nahradil Zdeněk Chytil, je proděkanem pro studium.

Se jménem Miroslava Ševčíka bylo za jeho působení na VŠE spojeno několik kontroverzí, například jízda v protisměru a neoprávněné použití majáku nebo konflikty s dalšími akademiky i studenty. Za doby jeho působení v čele páté fakulty také probíhal mimo jiné i kurz Hospodářská politika očima jejích tvůrců, na které přednášel premiér Andrej Babiš. Stejně tak, už jako proděkan, přivítal na škole mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka a označil jej za nejvzdělanějšího mluvčího.

Dle Daniela Váni, tiskového tajemníka NF, nemá fakulta potřebu k situaci zaujmout jakýkoliv postoj. Miroslav Ševčík se k situaci nevyjádřili.

Foto: blesk.cz

Mohlo by vás zajímat: