Hokejovou bitvu poprvé vyhráli technici, VŠE brala stříbro

4. 11. 2018 | | Sport bitva_1

Osmý ročník Hokejové bitvy je minulostí. Týmu Vysoké školy ekonomické (VŠE) se během ní poprvé podařilo porazit Univerzitu Karlovu (UK). Finále sršelo napětím, neproměněnými šancemi a burácivým povzbuzováním od fanoušků z obou kotlů. Ekonomové nakonec ale nestačili na České vysoké učení technické (ČVUT) a po loňském bronzu nakonec brali druhé místo. Na sedačky do holešovické Tipsport arény dorazilo přes pět tisíc studentů.

Legendární hala ve čtvrtek znovu ožila pod návalem studentů čtyř pražských vysokých škol. Plno bylo už během prvního zápasu karlovky proti ekonomům, kteří do utkání vyrazili s touhou konečně porazit svého nejtěžšího soupeře. Z gólu se hokejisté v bílomodrých dresech radovali už ve druhé minutě, kdy skóroval Tomáš Adámek. Další velkou šanci přinesla chyba beka obhájců titulu, puk z hokejky hráče VŠE ale mířil do brankáře. Perné chvíle připravil týmu ekonomů dvojitým vyloučením Tomáš Kohút, ti ale bránili skvěle. Univerzita Karlova se nedala rozhodit a díky trefě Davida Matějky minutu před koncem první části šla do kabin za nerozhodného stavu.

Druhá polovina zápasu se už ale odehrála pod taktovkou reprezentace VŠE. Fanoušky nejprve z lavic zvedl razantní trefou od modré Adam Hyršl. První vítězství nad červeným rivalem pak čtyři minuty před koncem stvrdil druhým gólem Adámek. „Porazili jsme UK v semifinále, a to se ještě nikomu na bitvě nepodařilo,“ oslavoval výhru kapitán hokejistů ekonomky Adam Němec. „Myslím, že hlavním faktorem byl skvělý tým. Už při náborech jsem poznal nové kluky a věděl, že tento rok budeme mít našlapaný,“ dodal.

Druhé semifinále rozhodly nájezdy

Rychlý začátek a šance na obou stranách přineslo i druhé semifinále. Už po dvaceti vteřinách lovil puk v síti brankář ČVUT, když ho střelou zápěstím překvapil David Vyskočil. O šest minut později za něj kotouč v samostatném brejku propašoval Jaroslav Chlouba a zemědělka se rázem ocitla v dvougólovém vedení. Náladu fanouškům hokejistů v dresech se lvem ale tři minuty před koncem první části spravil trefou k tyči David Knap a technici tak do kabin odcházeli jen s gólovým mankem. „Dostali jsme dva nešťastný góly, ale teď to určitě otočíme a vyhrajeme, a potom to potvrdíme ve finále,“ předvídal úspěch hráčů v pauze kapitán reprezentace ČVUT Josef Vostracký.

Jeho přání se nakonec vyplnilo – Česká zemědělská univerzita gólové vedení neudržela a tři minuty před koncem druhé půlky zápasu inkasovala. Hrdinou utkání se stal Petr Josefus, který jako jediný překonal brankáře a skórem 3:2 poslal techniky do finále s VŠE. „Jako studenti nemůžeme zažít nic lepšího, hrát před pěti tisíci lidma vyhecuje každýho,“ hodnotil atmosféru v aréně Vostracký.

O třetím místě se rozhodlo už v první části

Utkání o bronz jasně ovládli hráči Univerzity Karlovy, kteří už po první části vedli nad ČZU 3:0. O burácivý jásot fanoušků nejstarší ze čtyř univerzit na Hokejové bitvě se v rychlém sledu postarali Krištof Špican, Martin Matějíček a Petr Hučko. Svůj tým ke konci první půlky oslabil František Vencl, který si naražením zezadu vysloužil trest 1 + 7 minut. Ani trefa Jaroslava Chlouby už zemědělce od prohry neuchránila a dominanci karlovky v poslední minutě stvrdil svým druhým gólem Hučko. Červení se tak radovali z vítězství 4:1.

Napínavé finále lépe ustál ČVUT

Atmosféra před finále se dala krájet. VŠE se do něj dostala po dvou letech a poprvé proti týmu ekonomů nestáli hráči karlovky. Podobné statistiky stály i na straně techniků – nejdůležitější zápas hráli také potřetí a provázela je hořká vzpomínka z loňského ročníku, kdy je o titul připravil právě tým UK. Opatrný začátek tak střídaly šance na obou stranách. Hráči reprezentace VŠE ale nedokázali využít dvě nabídnuté přesilovky a stejný neúspěch měl i jejich soupeř. Jako první síť za gólmanem ČVUT rozvlnil Jan Polák, který se v nepřehledné situaci před brankou dokázal nejrychleji zorientovat. Do početní převahy šli technici ještě minutu před koncem, štěstí ale stálo na straně VŠE, když Petr Král nedokázal odražený puk dopravit za záda brankáře Adama Uhlíka.

Král se ve své druhé šanci už nemýlil a úsměv z tváře sebral ekonomům čtyři minuty po začátku druhé části vyrovnávacím gólem. Blíž k prvnímu titulu měla šest minut před koncem zápasu znovu VŠE, kdy se puk dostal do jízdy Ondřeji Hežovi, který ho za brankáře Příhodu dostal povedeným bekhandovým blafákem. Následovaly dvě velké šance na obou stranách, gólmani ale své týmy v důležitých chvílích podrželi. Naděje na pohár primátora ekonomům zhatil svou střelou Daniel Kolouch a finále se rozhodovalo v nájezdech.

Ve druhé sérii se trefil Petr Josefus z ČVUTu, hozenou rukavici ale okamžitě sebral Oldřich Heža. VŠE se z vyrovnaného stavu ale dlouho neradovala, vytoužený pohár nakonec technikům zajistil kapitán Josef Vostracký a ekonomové se museli spokojit se stříbrem. „Pro mě to byla poslední a jednoznačně nejlepší Bitva. Atmosféra v hale se snad ani nedá popsat slovy. Titul byl blízko, necelé dvě minuty. Bohužel se nám nepovedlo udržet vedení a v nájezdech přiklonilo štěstí na stranu ČVUT, ale takový je hokej,“ konstatoval po finále obránce reprezentace VŠE Marek Herna. „I přesto mám velkou radost ze druhého místa a parádní výhry nad UK. Jsem přesvědčený, že za rok je řada na nás,“ dodal.

„Celkovo za turnaj podal celý tím veľmi dobrý výkon, nechal na ľade všetko a hral srdiečkom. Chcel by som týmto poďakovať všetkým, čo sa podieľali na tomto výsledku. Od vedenia školy, cez realizačný tím a hráčov až po fanúšikov. Bol to neuveriteľný zážitok,“ vyjádřil své poděkování po finále trenér hokejistů VŠE Peter Hupka.

Velké díky nejen od hráčů, ale i od organizátorů mířilo hlavně fanouškům za vytvoření jedinečné atmosféry. „Myslím, že můžu s čistým svědomím prohlásit, že máme za sebou nejúspěšnější ročník v historii všech Hokejových bitev. Tribuny se nám podařilo zaplnit více než pěti tisíci diváky, kteří hrdě podporovali své univerzity a na ledě byly zápasy také vyrovnané. Co víc si organizátor může přát?,“ komentoval osmý ročník akce organizátor Lukáš Dejl.

Mohlo by vás zajímat: