Hotelům chybějí zákazníci, prázdné pokoje nabídnou k dlouhodobému pronájmu také studentům

29. 9. 2020 | | Studentský život hotel_duo

Mnoho pražských hotelů zvyklých na příliv turistů zeje kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru prázdnotou a potýká se s existenčními problémy, protože domácí klientela nedokáže plně využít jejich nabídku. Několik hotelů se však s nastalou situací vypořádalo opravdu kreativně a začalo volné pokoje pronajímat dlouhodobě. Mezi jejich cílovou skupinu se dostali také studenti.

Jedním z pronajímatelů, který se rozhodl na studenty zaměřit, je řetězec Jan Hotels. Zájemcům je z jejich nabídky k dispozici čtyřhvězdičkový Hotel Duo. „Jelikož výhledově očekáváme nízkou poptávku po hotelových službách, rozhodli jsme se část pokojů nabídnout studentům. Máme tak možnost pomoct studentům a ti zároveň velmi pomohou nám v přečkání zimního období,“ komentuje situaci Jakub Bezr, obchodní manažér Jan Hotels.

V Hotelu Duo mohou studenti využít pokoj pro jednu nebo dvě osoby s vlastní koupelnou, televizí, lednicí či wi-fi připojením. Měsíční poplatek se zahrnutými službami se přitom pohybuje kolem deseti tisíc korun za pokoj. „Většinu pražských vysokých škol a univerzit jsme již kontaktovali napřímo a setkáváme se spoustou kladných reakcí,“ dodává Bezr.

Studentům se otevírá možnost bydlení v historickém centru Prahy

Možnost dlouhodobých pronájmů se rozhodl využít také hotelový řetězec Czech Inn Hotels. V jejích nabídce jsou za tímto účelem vyhrazeny hotely Uno, Extol, Wencelas Square a Apartmány v Dlouhé. Ceny dvoulůžkových pokojů se přitom pohybují od šesti a půl tisíce korun měsíčně, v závislosti na hotelu.

„Máme naše ubytování v inzerci na několika realitních kanálech, nicméně přímo mezi studenty jsme zatím nemířili. Budeme se teď ale snažit. Plánujeme zkontaktovat všechny vysoké školy napřímo a nabídnout pro jejich studenty toto ubytování,“ sdělil iListu zástupce Czech Inn Hotels David Svoboda. Dodává, že plánem řetězce je začít právě Vysokou školou ekonomickou.

Dle jeho názoru by se vzhledem k vývoji situace mohlo jednat o dlouhodobější záležitost. „Myslím si tedy, že by to mohla být dlouhodobě prospěšná věc z obou stran, protože velké množství volných kapacit v dobré kvalitě mohou studentům pěkně posloužit do dalších let,“ doplňuje.

VŠE nabídky hotelů odmítá, odlivu studentů z kolejí se nebojí

Jak sdělila iListu tisková mluvčí VŠE Martina Mlynářová, VŠE netrpí nedostatkem kapacit na kolejích pro své studenty. Nabídky soukromých ubytovacích subjektů na studentské ubytování škola odmítá, rozhodnutí samotných studentů však ovlivnit nemůže.

„Hromadného odlivu studentů z kolejí se neobáváme. Naše koleje mají veškeré vybavení a zázemí jak pro vytvoření studentské atmosféry mezi studenty VŠE, tak pro sportovní vyžití, a vše, co mladí lidé potřebují. Dlouhodobě pracujeme na jejich rekonstrukci a zatraktivnění. Jsme přesvědčeni, že studenti jsou zde spokojeni a zvyklí,“ dodává Mlynářová.

Asociace hotelů v tom dlouhodobý trend nevidí

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek nevnímá tyto pronájmy jako dlouhodobou záležitost. „Krátkodobě to může být řešení pro část ubytovacích zařízení a spíše v nižších třídách. Dlouhodobě se ale nebude jednat o zásadní trend. Spíše vidíme jako vhodný segment například některé ubytovny,“ komentuje situaci.

Dle informací, které iListu poskytl, má nadále přerušený provoz 30 % pražských ubytovacích zařízení, v ostatních regionech se jedná o množství 10 %. Obsazenost hotelů v hlavním městě přitom v červenci činila 22 % a návratnost za pokoj (RevPAR, Revenue Per Available Room, pozn. red.) byla na úrovni 13 euro.

Foto: hotelduo.cz

Mohlo by vás zajímat: