Houslový virtuos v pirátském šátku na VŠE

20. 2. 2003 | | Nezařazené

Mladík z jižních Čech, který hraje na housle tak, jako ještě nikdo před ním. Fenomén dnešního houslového nebe, vždy upoutá vaši pozornost nejen novým pojetím klasické hudby, ale i svou image, díky které přibližuje vážnou hudbu doslova všem společenským vrstvám. A věřte nevěřte, v březnu bude hrát Pavel Šporcl na VŠE přímo vám.

Mladík z jižních Čech, který hraje na housle tak, jako ještě nikdo před ním. Fenomén dnešního houslového nebe, vždy upoutá vaši pozornost nejen novým pojetím klasické hudby, ale i svou image, díky které přibližuje vážnou hudbu doslova všem společenským vrstvám. A věřte nevěřte, v březnu bude hrát Pavel Šporcl na VŠE přímo vám.

Když se řekne vážná hudba, většina z nás si představí dvě velmi dlouhé hodiny v koncertní síni, ve které jsou nicméně dost pohodlná křesla a proto je pro nás zvuk houslí lahodivou ukolébavkou. Ale pozor, přišla změna. Přinesl ji Pavel Šporcl, symbol klasické hudby 21. století, a vnesl ji do všeho, co se klasiky týká.

Na první pohled je tato změna patrná z jeho image: Pavla Šporcla nikdy neuvidíte v naškrobeném fraku, ale vždy v moderních kalhotách, které barevně ladí s košilí a zejména s jeho „pirátským“ šátkem na hlavě. Oblečením vše teprve začíná. Další věcí, které si bezesporu rychle všimnete, je role, již sehrává v přibližování vážné hudby všem lidem, zejména pak mladým. Jeho koncerty se neuvěřitelně přibližují prezentaci rockových kapel, kdy již nejde jen o hudbu, ale o show. Během svého vystoupení prokládá jednotlivé skladby videoprojekcí a vtipnými poznámkami, které vás od pospávání snadno odradí. Navíc se snaží velice nevtíravou a zajímavou formou přiblížit i život autorů, jejich díla a okolnosti jejich vzniku. Jako třešinku na dortu pak přidá výklad nějakého virtuózního kousku, čímž vás nejednou lehce připraví o dech.

Všem Čechům navíc zákonitě musí imponovat jeho vlastenecké cítění. Jeho oblíbenými autory jsou Smetana, Dvořák, Martinů či Janáček a u výkladu jejich skladeb nikdy neopomene zmínit krásu české krajiny a pouta, jimiž jsou k ní vázáni.

I on sám ale již dnes patří k těm, kteří proslavují Českou republiku všude ve světě. (Ovšem pozor: jeho nástrojem jsou housle a nikoliv hokejka.) Jedním z mnoha důkazů budiž fakt, že se Pavel Šporcl objevil jako jediný z českých houslistů mladé generace v knize světově uznávaného kritika a houslového historika Henryho Rotha „Housloví virtuosové: Od Paganiniho do 21. století“.

Jeho krédem je naplnit posluchače hřejivým pocitem a dosáhnout toho, aby lidé z jeho koncertu odcházeli s úsměvem na tváři. Vězte, že se mu toto předsevzetí daří plnit na plných 100 %. Zkrátka, každý si z koncertu odnáší nejen krásný prožitek z hudby, ale i zajímavé poznatky o českých autorech a houslovém umění, o dobré náladě ani nemluvě. Všemi těmito prvky Pavel Šporcl přispívá k tomu, že si vážnou hudbu zamiluje nejen odborná veřejnost, ale také laici, kterým pomáhá proniknout do jejích krás.

Pokud vás někdy někdo dokáže „zvednout ze židle“ u vážné hudby, pak je to Pavel Šporcl. Koneckonců, přijďte se přesvědčit sami – Pavel Šporcl přijde 6. března ve 20 hodin představit své „Žlutomodré CD“ přímo na VŠE. Vstupenka přijde na 50 Kč a v předprodeji je ode dneška v prodejně Ekopress.

Mohlo by vás zajímat: