Hujerovi, hurá na promoci do Nové auly!

11. 6. 2003 | | Studentský život

Promoce, slavnostní ceremoniál, při kterém se student stává majitelem diplomu potvrzujícího jeho akademický titul. Je to slavnostní třešinka na dortu jeho úsilí. Na VŠE se promoce odehrávají v Nové aule, kterou upraví a vyzdobí technicko-správní oddělení školy. Interiér zkrášlí květiny, pódium v čele sálu je zvednuté a nad ním visí znak školy. Studenti trénují nástup se svými studijními referentkami před začátkem slavnostního aktu.

Promoce, slavnostní ceremoniál, při kterém se student stává majitelem diplomu potvrzujícího jeho akademický titul. Je to slavnostní třešinka na dortu jeho úsilí.

Přípravy

Na VŠE se promoce odehrávají v Nové aule, kterou upraví a vyzdobí technicko-správní oddělení školy. Interiér zkrášlí květiny, pódium v čele sálu je zvednuté a nad ním visí znak školy. Studenti trénují nástup se svými studijními referentkami před začátkem slavnostního aktu. V tu dobu mají napilno také v talárovně, místnosti v prvním patře u Nové auly. Tam činovníci školy mění svůj civil za taláry, čepce a slavnostní řetězy na krk. V aule se už mezitím shromažďují blízcí i vzdálení příbuzní, přátelé, známí, aby se mohli společně radovat a kochat z úspěchu „těch svých“. U předsálí auly je vždy také paní Jiřina Kopecká, vedoucí firmy Cleaning International, která pomáhá s navigováním zmatených příbuzných a která bdí nad tím, aby pro každou promoci byla aula čistá a v pořádku. „Některé studenty přijdou na promoci pozdravit opravdu všichni z rodiny. To pak takzvaní Hujerovi zaberou třeba tři řady v hledišti,“ usmívá se paní Kopecká. Dodává: “Promoce jsou vždycky krásné. Ti rodiče a příbuzní to nádherně prožívají. Já už jsem viděla stovky promocí, ale musím říct, že jejich atmosféra mě vždycky znovu dojme. Pamatuji se na jednu devadesátiletou babičku, která v moravském kroji přijela na promoci svému pravnukovi. Po skončení mi řekla, že teď už může umřít.“ Někdy rodiče nestihnou začátek a plni emocí se skoro násilím dožadují vstupu spodním vchodem. Opozdilci se do auly dostanou pouze z prvního patra.

Co dělat po promoci?

Akt samotný

Je-li přítomen zvukový technik, pak za tónů slavnostní fanfáry studenti sejdou po schodech a usadí se na židle pod pódiem. Rozvážným krokem je následují majestátní pedagogové a činitelé školy. Pokračuje se předáváváním diplomů a slavnostními projevy. Během promoce také zazní státní hymna a na úplný závěr hymna studentská. A pak už je čas na objímaní, gratulace, dojetí, dárky a zuřivé focení v předsálí auly. Tvorba obrázků se koná také před školu a vznikají fotky jako „Šťastný absolvent a Winston“.

Co na sebe?

Samostatnou kapitolou je oblečení. Zkušení doporučují oblečení vhodné, pro muže tedy klasický oblek. Pro ženy ale žádné jednoduché pravidlo není. Řídí se svým vkusem a citem. Občas se proto objeví modely, ze kterých se tají dech všem přítomným, a kdo má projev, ztrácí řeč. Poslední pozorování ukazují oblibu dlouhých či koktejlových šatů a kostýmků. S tím souhlasí i naše módní policie.

Oslava

Slavnostní okamžiky si zaslouží i slavnostní oběd. Proto se dojatý dav přesouvá z VŠE do salónků po celém Žižkově i Praze a zkušení opět doporučují místa v restauraci zarezervovat.

Rada

Počítejte s tím, že se vám cestou do Nové auly ztratí ve škole dědeček, maminka posmrká všechny kapesníčky, tatínek ztratí číslo od šatny a v restauraci spletou rezervaci. Vy ovšem zachováte chladnou hlavu a situaci vyřešíte se šarmem a nadhledem INŽENÝRA…

Máte na to, tak si to užijte!

Mohlo by vás zajímat: