Imaginací a divadlem proti zlu

1. 11. 2016 | | PR články 06_uv_inspitedannywillems15dw-4933

Pro dokumentární divadlo je důležitá práce s reálnými zdroji. Takovým zdrojem může být historická událost, společenský problém, autentická přítomnost „experta všedního dne“ na jevišti, či reálný společensko-politický kontext. Program letošního sedmého ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT zahrnuje všechny zmíněné inspirační zdroje.

Představení In Spite of Wishing and Wanting vzniklo ze spolupráce vlámského choreografa Wima Vandekeybuse a hudebníka Davida Byrnea. Choreografie v době svého uvedení v roce 1999 vyvolala obrovský rozruch. Vandekeybus tehdy poprvé vytvořil představení v čistě mužském obsazení. „Wishing and wanting je hodně o základních lidských touhách. Ty jsou stejně jako strach hybným motorem našich činů,“ říká v rozhovoru po premiérovém uvedení letošního remaku Vandekeybus. „Je pravda, že zde naleznete podivné náhody, které nesou prvky reality, znepokojující obrazy, nehody, obavy. Žijeme ve strachu. Strach je přítomen v každém detailu naší každodennosti,“ doplňuje Vandekeybus ke zvláštní rezonanci, kterou jeho choreografie v současném kontextu evokuje.

Z kamenů zmizelých. Staatstheater

Členové britské skupiny Forced Entertainment pod vedením Tima Etchelse v Praze uvednou inscenaci Notebook na základě románu Agoty Kristof Velký sešit. Co má společného divadelní adaptace románu s dokumentárním divadlem? Příběh dvou chlapců, kteří mají být ochráněni před hrůzami války a nejsou chráněni před vlastní krutostí, vyjadřuje základní a prostupující téma letošního Akcentu: Kde se rodí zlo?

The Notebook (Forced Entertainment)

Více než rok tým Divadla Archa zkoumal malé americké město, ve kterém se kdysi usídlili Češi. Kde se nachází hranice mezi lpěním na svých vlastních kořenech a ochotou pochopit kulturní dědictví souseda ze zcela jiného konce světa? Představení New Bohemia je více o nás, o Češích, kteří žijeme v současnosti tady, než o těch, kteří pečou kolaches s romantickou představou o ztraceném království.

V představení Made in Macau 2.0 dokazují mladí tvůrci Teng Teng Lam a Kevin Chio, jak v jejich zemi pod nadvládou komunistické Číny postupně mizí kulturní i morální hodnoty. Spielraum Kollektiv hledá v inscenaci  Busking UN/LIMITED hranice svobody projevu na příkladu  pouličních umělců. Umělci ze Státního divadla z Karlsruhe si položili otázku, proč jejich předchůdci za Třetí říše přijali jako normu zmizení svých židovských kolegů. Ukrajinka Olya Mykhailiuk se ptá po příčinách nenávisti mezi obyčejnými lidmi ve své zemi.

Made in Macau 2.0

„Některé inscenace ukazují zrození zla explicitně, v jiných jej můžeme vidět pouze v zárodku. Důležité je, že bez pojmenování jeho podob, bez hledání míst a příčin jeho zrození se mu nemůžeme postavit. V době, kdy pravda přestává být respektovanou hodnotou, je třeba do boje proti zlu postavit zbraně  imaginace, metafory a humoru. K tomu slouží Akcent“, uzavírá ředitelka festivalu Jana Svobodová.

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT – 10. – 27.11. Divadlo Archa

Podrobnější informace mohou zájemci sledovat na webu nebo na Facebooku.

ČTĚTE TAKÉ:

Akce na tento týden: debata se Zaorálkem, digitální revoluce a trénink imaginace

Cestu za zlatem zastavila Karlovka. Hokejisté ekonomky skončili druzí

Hackaton není jen pro ajťáky. Zapojit se mohou i byznys studenti

Mohlo by vás zajímat: