Inkubátor Skautského institutu Troufni SI začít pomáhá rozjet světu prospěšné nápady

15. 9. 2020 | | Studentský život Troufni SI

Nápady blahodárné pro okolní svět – ať už ze sociálního či ekologického hlediska – aktivně podporuje projekt Skautského institutu Troufni SI začít. Hryže vás myšlenka, jak pomoci lidem či zkultivovat veřejný prostor v sousedství? Nedá vám spát idea o zorganizování akce či záchraně místní biodiverzity? Takové úmysly vám inkubátor Troufni SI začít pomůže nastartovat, ať už jste skautem či nikoliv.

Po roztřídění zaslaných nápadů si každý z vybraných uchazečů zvolí svého mentora. Ten s ním bude po dobu trvání spolupráce, která potrvá od listopadu do dubna, projekt konzultovat. Jednotlivým projektům se dostane podpory také s projektovým řízením, plánováním a kontakty na odborníky v dané oblasti. Chybět nebudou ani odborná školení a rady ohledně získání financí, potřebných povolení či propagace. Účastníci se také vzájemně setkají na společných výletech a ročník završí oslavením prvního kroku, který jim inkubátor s projektem pomůže udělat.

Mezi mentory jsou významné osobnosti z oblastí kultury, práce s veřejným prostorem nebo prospěšného podnikání. Patří mezi ně mimo jiné reportér Janek Rubeš, zakladatelka Pragulicu Tereza Jurečková a ředitel Skautského institutu Miloš Říha. V seznamu mentorů naleznete také ředitelku a zakladatelku Institutu cirkulární ekonomiky Soňu Jonášovou, ředitele spolku Auto*Mat Martina Šotolu či umělce Romana Týce.

Nápadům se meze nekladou

Nápady na projekt musí řešit konkrétní problém okolního světa a být v souladu se skautskými hodnotami. Jinak se projektům meze nekladou. Od účastníků se očekává nadšení pro projekt, vysoká míra nasazení a čas se projektu věnovat. V loňském roce Troufni SI začít podpořil několik zajímavých projektů. Jednalo se třeba o interaktivní web Zrazeni nezradili o hrdinech protinacistického odboje v Rožmitále pod Třemšínem, otevření diskuze o smrti ve Zlíně, čtenářský klub v Praze či iniciativu V mezích architektury, která má zvýšit zájem obyvatel a politiků Valašského Meziříčí o veřejný prostor.

Troufni SI začít je součástí programu Active Citizens Fund, který chce posílit občanskou společnost a aktivní občanství. Je financován Fondy Evropské hospodářské pomoci a Norska 2014-2021. Více informací a formulář pro přihlášení do letošního ročníku naleznete na stránkách Troufni si začít. Přihlašování projektů probíhá do 5. října.

Foto: archiv Skautského institutu

Mohlo by vás zajímat: