Jak se neztratit na VŠE

3. 10. 2005 | | Studentský život

Vysoká škola je vybavena mnoha záludnostmi, které čerstvý maturant neočekává a jen těžko řeší. VŠE navíc pojme tolik studentů, co Vltava vody, a nováček si tu může připadat ztracený. Ale neztrácejte hlavu! Naopak, zkuste dát hlavy dohromady s ostatními spolužáky a novými kamarády. Víc hlav víc ví, a my se vám pokusíme dát alespoň základní návod.

Vysoká škola je vybavena mnoha záludnostmi, které čerstvý maturant neočekává a jen těžko řeší. VŠE navíc pojme tolik studentů, co Vltava vody, a nováček si tu může připadat ztracený. Ale neztrácejte hlavu! Naopak, zkuste dát hlavy dohromady s ostatními spolužáky a novými kamarády. Víc hlav víc ví, a my se vám pokusíme dát alespoň základní návod.

Když si nevíte rady…

„Sledujte nástěnky!“ To je čarovná formulka studia na VŠE. Na různých chaoticky rozmístěných nástěnkách najdete téměř všechny potřebné informace. Toto zaklínadlo s oblibou používají i studijní referentky. Vycházet s nimi v dobrém je základem úspěšného působení na škole. Je nutné vědět, kdo jsou a co dělají. Každá fakulta má své vlastní, kterým jsou přiděleni studenti podle různých vzorců Všechny sídlí na Žižkově a řeší veškeré studijní záležitosti – zápisy do dalších semestrů, kontrolu zápočtů a zkoušek, potvrzení o studiu a mnoho dalších. Základní pomoc prvákům poskytne také Vlasta Dostálová, referentka na Jižním Městě (místnost 0111).

S méně formálními problémy se na některých fakultách můžete obracet na studentské tajemníky. Studentským tajemníkem pro celou školu je Antonín Pavlíček z komnat paní rektorky. O tom, co všechno můžete s tajemníky řešit, se dočtete na nb.vse.cz/studentt/ nebo na stránkách fakult.

Pokud získáte dobré nebo špatné zkušenosti, o které byste se chtěli podělit, chcete se „veřejně svěřit“ nebo prostě prezentovat svůj názor, není nic jednoduššího, než se obrátit přímo na Studentský list (redakce@ilist.cz).

Jak na zkoušky, skripta a studijní plány

Jednotlivé předměty jsou zakončeny zápočtem, případně zkouškou. Studenti v plánech B, C a D, tedy prváci Fakulty financí a účetnictví, Fakulty mezinárodních vztahů a Fakulty informatiky a statistiky, musí v průběhu studia složit určitý počet bakalářských, resp. souborných zkoušek – jde o zkoušky z předmětů „celoškolního základu“, které jsou jednotlivě ukončeny zápočtem a pak ještě spojeny do bloků (například Matematika A a Matematika B) jako bakalářská zkouška. Počet těchto zkoušek se liší podle fakult. Na jednotlivé zkoušky se budete hlásit přes internet pomocí nově zaváděného informačního systému.

Nový studijní plán E zavádí od tohoto akademického roku Fakulta podnikohospodářská, národohospodářská a managementu v Jindřichově Hradci. Změna se týká především rozsahu předmětů, způsobu výuky a jejich ohodnocení tzv. evropskými kredity, které by měly usnadnit přestup i studium na jiných vysokých školách v České republice i zahraničí. Všechny bakalářské zkoušky kromě závěrečné státní bakalářské zkoušky jsou v tomto programu nahrazeny zkouškami dílčími, které zakončují jednotlivé předměty.

Studijní literaturu si lze kromě knihoven a prodejen skript obstarat při různých prodejních akcích ve vestibulech školy, kdy jsou některé učebnice prodávány se slevou. Většinou budete upozorněni přímo na přednáškách. Často ale není třeba kupovat si nejnovější vydání skript nebo knih a stačí, když navštívíte antikvariát. Důležité je si zjistit, zda vše ve starší literatuře odpovídá aktuálnímu učivu.

Už jste pronikli k významu magického spojení slov vzorový studijní plán? Rada na začátek: není nutné se ho striktně držet! Ale také zde nejsou jen tak pro nic za nic. V rámci studijního plánu E jsou sice zaváděny kruhy, v ostatních plánech je tvorba rozvrhu individuální záležitostí. Díky vzorovému plánu tak můžete alespoň občas potkávat spolustudenty stejného oboru a ročníku.

Další rada, jak uspět na škole, je občas zajít za vyučujícími do konzultačních hodin. Pokud něčemu nerozumíte na přednáškách nebo cvičeních, tento čas si pro vás pedagogové vyhradili, abyste se mohli znovu zeptat. Ale pozor! Dvě důležitá upozornění: Ne každý pedagog dobře snáší, pokud se tam jdete jen podívat a udělat si očko, jako že o předmět máte zájem. A také ne každý kantor na vysoké škole je profesor. Těch je jen zlomek. Oslovovat ostatní titulem profesor je vcelku faux-pas. Pedagogové disponují velkou škálou titulů od inženýra, přes nepřebernou řadu doktorů, docentů až právě po profesory. Čtěte proto jejich vizitky na dveřích.

Jak ve škole nezabloudit

Studovat budete převážně na dvou místech v Praze. Hlavní budova je na Žižkově na náměstí Winstona Churchilla, kde jste patrně absolvovali přijímací zkoušky. Areál na Jižním Městě (místnosti se označují „jm“) je určen především pro nižší ročníky. Žižkovský objekt zahrnuje Starou budovu (místnosti mívají označení „sb“ nebo se neoznačují vůbec, např. při sestavování rozvrhů), kde probíhá výuka, a Novou budovu („nb“), kde sídlí většina vyučujících a posluchárny A – D, Stará a Nová aula. Nová posluchárna pro 356 studentů vznikla mezi menzou Italská a letos dostavěnou Rajskou budovou. V prvním a druhém podlaží Rajské budovy jsou rovněž menší posluchárny a učebny, ve vyšších patrech kanceláře. Ačkoliv by měla být Rajská budova předána v průběhu září, výuka se v ní první semestr ještě neplánuje.

Kudy do knihovny, kam na počítače

Hlavní knihovnu naleznete v mezaninu Staré budovy. Na Jižním Městě sídlí knihovna v suterénu budovy B. Pro vstup do knihoven potřebujete identifikační kartu. Snad nejnavštěvovanější jsou počítačové studovny a učebny. Na Jižním Městě se nacházejí ve třetím patře budovy B. Na Žižkově najdete počítačové učebny v prvním a druhém patře Staré budovy. Jsou ale většinou využívány pro výuku. Naštěstí je pár počítačů na chodbách a v přízemí je velká počítačová studovna. Další velkou studovnu s výkonnými počítači nabízí Studijní a informační centrum Jarov.

Z počítačů lze samozřejmě tisknout, potřebujete k tomu tzv. multifunkční identifikační kartu. Využijete ji i pro kopírování v knihovnách. Kromě knihovny studenti využívají kopírovací službu v „DOSu“ na náměstí W. Churchilla (Dům odborových svazů – vysoká funkcionalistická budova vedle školy), kopírovací centra ožívají večer také na kolejích Jižního Města.

Nejen studiem člověk je živ

A že si má z čeho vybírat. Kromě školního tělocviku lze tužit fyzičku s ostatními spolužáky v různých sportovních oddílech či na akcích více či méně spojených s Centrem tělesné výchovy a sportu, např. VŠTJ Ekonom. Stačí se podívat na stránku Centra nebo „sledovat nástěnky“. Při škole se dá nejen kultivovat tělo, ale i duch. Oblíbenou „studentskou aktivitou“ je i Filmový klub. Jeho program naleznete i ve Studentském listu nebo na školních webových stránkách. Filmy se promítají každé úterý ve Staré aule. V minulých letech slavil úspěch také filmový festival představující dílka studentů VŠE. Má-li váš koníček sluch hudební, zapojte se do činnosti školního pěveckého sboru a komorního orchestru, jež vystupují pod jménem Musica Oeconomica Pragensis.

Vaše nová alma mater vám toho nabízí ještě mnohem víc. Vy jistě na to, co je podle vašeho gusta, časem narazíte. I v těch nejkrušnějších chvílích nezapomínejte, že nejste sami a že je vždy kam se obrátit. A navíc Praha je nádherné město, které vám poskytuje nepřeberné množství příležitostí k vyžití. Jen namátkou: vznášet se jistě budete na křídlech žižkovského kina Aero, pivní fandové by si neměli nechat ujít Bořivojovu ulici plnou hospůdek nejrůznějšího kalibru. Nachází se zde i mekka pařících ekonomů – restaurace U Houdků. Potřeby pivních skautů plně chápe i Studentský list, když připravuje svou pravidelnou rubriku H.O.S.I.P.A.

Ať máte školu rádi méně nebo více, nikdy nezapomínejte, že vás nikdo nenutí být pouhým rodným číslem na seznamu duší upsaných VŠE. A pamatujte, že mnoho potřebných informací naleznete na stránkách Studentského listu a také na http://www.ilist.cz.

Mohlo by vás zajímat: