Jak správně překládat – rady pro začátečníky

9. 12. 2021 | | PR články překládání

Potřebujete přeložit článek do školy? Nebo překládáte texty v práci, přestože vaše profese je něco úplně jiného? Pokud je to i váš případ, čtěte dál. Přinášíme vám totiž pár užitečných rad, jak správně překládat.

Nejprve je třeba zmínit, že na kvalitních překladech se nevyplácí šetřit. Pokud se jedná o důležité dokumenty, najděte si dobrou překladatelskou agenturu. Budete mít totiž jistou, že překlady budou kvalitní a bez chyby.

Co je k překladu potřeba? Asi není překvapivé, že je to dobrá znalost daného jazyka. Další důležitou připomínkou je i to, že správně by se mělo překládat pouze do rodného jazyka a ne naopak. Ideálně byste tedy měli překládat z němčiny  do češtiny a ne opačně.

Zbytečně do textu nezasahujte

Hlavním cílem překladu je převést text z jednoho jazyka do druhého. Pokud tedy nějaký článek překládáte, měli byste se tohoto pravidla držet. Je nepřípustné do textu vkládat vlastní myšlenky a názory. Také v případě, že se v textu objevují nepřesnosti, není vaší prací je opravovat. Zásadní je držet se toho, co tvrdí autor a nic navíc nepřidávat.

Nepřekládejte slovo od slova

Další častou chybou začátečníku je to, že překládají slovo od slova. Tím pak ale často uniká podstata daného textu, a kromě toho pak některé formulace zní velice neobratně, nebo divně. Uvědomte si také, že každý jazyk má jinou větnou strukturu. Není nutné se stoprocentně držet originální struktury. Tam, kde to dává smysl, je lepší například souvětí rozdělit na dvě věty.

Nezapomínejte na účel textu

Každý druh textu má svá specifika. Důležitou roli hraj také účel, za kterým byl daný text napsán. Pokud tyto věci budete mít ujasněné předem, usnadní vám to pak samotný překlad. Uveďme si to na příkladu: v případě překladu odborného textu je přesnost důležitější než čtivost. Naopak u překladu uměleckého díla je důležitá čtivost a estetická hodnota.

Překládání je hlavně o praxi, proto se nelekejte, pokud vám vše nepůjde hned napoprvé perfektně.

Foto: Pixabay.com

Mohlo by vás zajímat: